Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska ·

Požar Cerbère, travanj 2023 Cerbère, Banyuls-sur-Mer

Ugašen · zadnje mjerenje 16. tra 2023.

Požar je počeo 16. travnja 2023. na području općine Cerbère, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 770 hektara, raspoređen na 2 općine.

Najveći u državi Francuska u 2023., od 9.

Za ovaj požar imamo opseg koji je izmjerio Copernicus, ali senzori VIIRS nisu ga zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali ima raspodjele po općinama.

Opožarena površina
770ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
16. tra 2023. – 16. tra 2023.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
16. tra
2023
Opasnost na početku
38
Vrlo visoka · indeks FWI
Natura 2000
96%
opsega je zaštićeno područje

Gdje je gorjelo

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

18°najviša
76km/h · najjači udar
28%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,2 mm 23. tra.

Ovo je područje već gorjelo

6 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 48 ha 2016..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,2 % površine koju ima Zagreb (7,7 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Cerbère 1.209 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    543 ha
    65 %
  2. Banyuls-sur-Mer 4.496 stan. · 2,2 km od središta
    222 ha
    5,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja43 %
  • Makija25 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija17 %
  • Poljoprivredna područja13 %
  • Izgrađena područja1,7 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 96 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema BDIFF, 16. travnja 2023. je u Banyuls-sur-Mer zabilježen požar od 724 ha (satelit je izmjerio 770 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu.

BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 47 % površine (Francuska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
16. tra 18,3 °C 28 % 76 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
17. tra poslije 19,5 °C 31 % 58 km/h 0,0 mm Visoka 28
18. tra poslije 17,8 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 17
19. tra poslije 18,8 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 19
20. tra poslije 20,6 °C 39 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 18
21. tra poslije 21,7 °C 48 % 51 km/h 0,0 mm Umjerena 18
22. tra poslije 21,0 °C 45 % 54 km/h 0,0 mm Visoka 23
23. tra poslije 19,0 °C 57 % 37 km/h 1,2 mm Umjerena 16

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 38,2 i najnižom vlagom od 28 %; prije toga: 2 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 19.

FWI na početku 38,2
Najniža vlaga 28 %
Dani bez kiše 2
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Montalba-le-Château, srpanj 2026
4.232 ha 5 dana FWI 38,9 Najniža vlaga 25 % udaljen 54 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,1 mm, 10. srp.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
226 ha
medijan površine
26 %
prešli 1.000 ha
2,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 15 od 19)

Bio je 3,4 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 5 od 19 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 4 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,2 mmprva kiša
23. tra7 dana nakon kraja
76km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 16. tra, a 23. tra palo je 1,2 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 19, s medijanom od 2,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 9. tra 2023.
Poslije · 23. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

19. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 17 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,517 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1024 µg/m³
Optička debljina0,26
14. tra16. tra18. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Cerbère?
Copernicus ga datira između 16. travnja 2023. i 16. travnja 2023.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 770 hektara (7,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Cerbère (543 ha, 65 %); Banyuls-sur-Mer (222 ha, 5,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Cerbère i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 18,3 °C, najniža vlaga od 28 % i udari vjetra od 76 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 19. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 226 ha; 26 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 5 od 19 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 4 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom BDIFF: 724 ha službeno prema 770 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.