Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal ·

Požar Cascais, srpanj 2023 Alcabideche, União das freguesias de Cascais e Estoril

Ugašen · zadnja detekcija 26. srp 2023. 03:04 UTC

Požar je počeo 26. srpnja 2023. na području općine Alcabideche, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 232 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema ICNF, otkriven je 25. srpnja 2023. u 16:58, a ugašenim je proglašen 26. srpnja 2023..

17. u državi Portugal u 2023., od 39.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (1,8 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
232ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
26. srp 2023. – 26. srp 2023.
Pogođene freguesije
2
freguesija
Počeo
26. srp
2023
Toplinska žarišta
2
u jednom žarištu: 2 MW
Opasnost na početku
24
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
4MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 26. srp26. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

26. srp 2023. · 4 MW · 2

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

25°najviša
44km/h · najjači udar
53%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 34 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Alcabideche 64.201 stan. · 1,8 km od središta ovdje je počeo
    224 ha stigao 26. srp
    5,6 %
  2. 8 ha
    0,3 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja50 %
  • Poljoprivredna područja30 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija19 %
  • Izgrađena područja1,3 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 68 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 25. srpnja 2023. i opožario 194 ha (satelit je izmjerio 232 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
26. srp 25,3 °C 53 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 24
27. srp poslije 21,9 °C 66 % 42 km/h 0,0 mm Umjerena 20
28. srp poslije 24,0 °C 63 % 36 km/h 0,0 mm Umjerena 18
29. srp poslije 24,2 °C 72 % 41 km/h 0,0 mm Umjerena 18
30. srp poslije 24,1 °C 53 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 23
31. srp poslije 23,6 °C 59 % 50 km/h 0,0 mm Visoka 24
1. kol poslije 24,2 °C 70 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 22
2. kol poslije 24,3 °C 70 % 42 km/h 0,1 mm Umjerena 20
3. kol poslije 22,1 °C 52 % 64 km/h 0,0 mm Visoka 32
4. kol poslije 24,3 °C 44 % 59 km/h 0,0 mm Visoka 34
5. kol poslije 29,1 °C 32 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 38

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 23,6 i najnižom vlagom od 53 %; prije toga: 34 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 8.

FWI na početku 23,6
Najniža vlaga 53 %
Dani bez kiše 34
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Cadaval, srpanj 2023
386 ha 5 dana FWI 29,4 Najniža vlaga 52 % udaljen 62 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 8. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
44km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 26. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 19. srp 2023.
Poslije · 2. kol 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

26. srpnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 8 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,58 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1025 µg/m³
Optička debljina0,18
24. srp26. srp28. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 2Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Cascais?
Copernicus ga datira između 26. srpnja 2023. i 26. srpnja 2023.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 25. srpnja 2023. u 16:58, a ugašenim je proglašen 26. srpnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 232 hektara (2,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 2 freguesija: Alcabideche (224 ha, 5,6 %); União das freguesias de Cascais e Estoril (8 ha, 0,3 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Alcabideche i zaustavila se 1,8 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 25,3 °C, najniža vlaga od 53 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 24, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 2 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 194 ha službeno prema 232 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.