Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Cañamares, kolovoz 2017 Cañamares

Ugašen · zadnja detekcija 10. kol 2017. 02:12 UTC

Požar je počeo 9. kolovoza 2017. na području općine Cañamares, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 109 hektara, raspoređen na jednu općinu.

138. u državi Španjolska u 2017., od 144.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (7,9 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
109ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
9. kol 2017. – 10. kol 2017.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
9. kol
2017
Toplinska žarišta
7
u jednom žarištu: 8 MW
Opasnost na početku
36
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
39MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 9. kol10. kol

Kako se razvijao, iz dana u dan

10. kol 2017. · 39 MW · 7

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

25°najviša
58km/h · najjači udar
23%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Cañamares 457 stan. · 1,0 km od središta ovdje je počeo
    109 ha stigao 10. kol
    2,7 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Crnogorične šume100 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 74 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 9. kolovoza 2017. i opožario 159 ha (satelit je izmjerio 109 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 26 % površine (Španjolska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. kol 25,4 °C 34 % 58 km/h 0,8 mm Visoka 36
10. kol 24,9 °C 23 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
11. kol poslije 27,7 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
12. kol poslije 31,3 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
13. kol poslije 32,4 °C 18 % 35 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 42
14. kol poslije 33,3 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
15. kol poslije 32,6 °C 21 % 47 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
16. kol poslije 33,5 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
17. kol poslije 35,1 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
18. kol poslije 34,5 °C 20 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
19. kol poslije 34,0 °C 21 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
20. kol poslije 33,4 °C 19 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 35,9 i najnižom vlagom od 34 %; prije toga: 6 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 22.

FWI na početku 35,9
Najniža vlaga 34 %
Dani bez kiše 6
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Jumilla, kolovoz 2022
424 ha 2 dana FWI 35,9 Najniža vlaga 33 % udaljen 245 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

1 dan
medijan trajanja
228 ha
medijan površine
9 %
prešli 1.000 ha
2,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 15 od 22)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 109 ha prema medijanu od 228 ha. Trajao je 2 dana (medijan: 1 dan).

Kod 7 od 22 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
58km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 10. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 22, s medijanom od 2,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 2. kol 2017.
Poslije · 17. kol 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

7. kolovoza 2017. je zrak uz požar dosegnuo 18 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,518 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1035 µg/m³
7. kol9. kol11. kol13. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 7Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Cañamares?
Copernicus ga datira između 9. kolovoza 2017. i 10. kolovoza 2017.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 109 hektara (1,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Cañamares (109 ha, 2,7 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Cañamares i zaustavila se 1,0 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 25,4 °C, najniža vlaga od 23 % i udari vjetra od 58 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 22. Medijan trajanja bio je 1 dan, a medijan površine 228 ha; 9 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 7 od 22 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 7 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 159 ha službeno prema 109 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.