Požar Campénéac, 12. kolovoza 2022. Campénéac, Paimpont, Tréhorenteuc
Požar je počeo 12. kolovoza 2022. na području općine Campénéac, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 327 hektara, raspoređen na 3 općine.
19. u državi Francuska u 2022., od 49.
Usporedi s…
Prijedlozi: Campénéac · 2022Saint-Just · 2026
- Opožarena površina
- 327ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 2dana
- 12. kol 2022. – 13. kol 2022.
- Pogođene općine
- 3
- komuna
- Počeo
- 12. kol
- 2022
- Toplinska žarišta
- 47
- u jednom žarištu: 69 MW
- Opasnost na početku
- 39
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 654MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 42 dana. Nakon požara došla je kiša: 30,6 mm 14. kol.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
293 ha stigao 12. kol4,8 %
-
Paimpont 1.772 stan. · 8,3 km od središta34 ha stigao 12. kol0,3 %
-
Tréhorenteuc 111 stan. · 1,1 km od središta0 ha0,0 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja54 %
- Mješovite šume42 %
- Poljoprivredna područja4,3 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 45 %
- LIC Forêt de Paimpont FR5300005
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema BDIFF, 12. kolovoza 2022. je u Campénéac zabilježen požar od 497 ha (satelit je izmjerio 327 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu. Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
- Campénéac 12. kolovoza 2022. · 01:12 497 ha · uzrok: namjerno
BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12. kol | 33,0 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 13. kol | 33,7 °C | 18 % | 28 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 41 |
| 14. kol poslije | 21,7 °C | 62 % | 21 km/h | 30,6 mm | Vrlo niska 0 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus15. kolovoza 2022. je zrak uz požar dosegnuo 20 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 47Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Campénéac?
- Copernicus ga datira između 12. kolovoza 2022. i 13. kolovoza 2022.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 327 hektara (3,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: Campénéac (293 ha, 4,8 %); Paimpont (34 ha, 0,3 %); Tréhorenteuc (0 ha, 0,0 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 1,1 km od središta područja Tréhorenteuc, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,7 °C, najniža vlaga od 18 % i udari vjetra od 32 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 41, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 47 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom BDIFF: 497 ha službeno prema 327 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.