Preskoči na sadržaj
worldfires
AO · Angola · –

Požar Cacolo, 5. kolovoza 2023. Cacolo, Quirima

Ugašen · zadnja detekcija 24. kol 2023. 23:43 UTC

Požar je počeo 5. kolovoza 2023. na području Cacolo, Angola, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.532 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 116. najveći u regiji Lunda Sul od 2016. (od 161 sa stranicom). 123. u državi Angola u 2023., od 158.

Opožarena površina
5.532ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
5. kol 2023. – 24. kol 2023.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
5. kol
2023
Toplinska žarišta
252
u jednom žarištu: 126 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
353MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. kol24. kol
24. kol 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. kol 2023. · 21 MW · 2 9. kol 2023. · 16 MW · 1 12. kol 2023. · 87 MW · 8 13. kol 2023. · 624 MW · 57 14. kol 2023. · 854 MW · 42 15. kol 2023. · 754 MW · 30 16. kol 2023. · 1.513 MW · 47 17. kol 2023. · 267 MW · 17 18. kol 2023. · 27 MW · 3 19. kol 2023. · 731 MW · 16 20. kol 2023. · 37 MW · 5 21. kol 2023. · 3 MW · 1 22. kol 2023. · 213 MW · 9 23. kol 2023. · 126 MW · 9 24. kol 2023. · 17 MW · 5
5. kol 13. kol 16. kol 19. kol 22. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
45km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.340 ha 2016., 1.763 ha 2017., 2.353 ha 2018., 4.736 ha 2019., 4.396 ha 2021., 4.028 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.498 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 8,6 % površine koju ima Zagreb (55 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Cacolo ovdje je počeo
    5.562 ha stigao 5. kol
    0,4 %
  2. 5 ha stigao 22. kol
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 84 % površine (Angola)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. kol 28,3 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
6. kol 28,9 °C 21 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
7. kol 29,9 °C 23 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
8. kol 30,3 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. kol 30,4 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
10. kol 31,8 °C 18 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
11. kol 31,7 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
12. kol 32,0 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
13. kol 31,1 °C 16 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
14. kol 30,8 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
15. kol 31,8 °C 17 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
16. kol 33,1 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
17. kol 32,6 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
18. kol 32,8 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
19. kol 33,4 °C 15 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
20. kol 33,1 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
21. kol 32,8 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
22. kol 33,4 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
23. kol 34,4 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
24. kol 33,5 °C 18 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
25. kol poslije 32,6 °C 25 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
26. kol poslije 31,6 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 36
27. kol poslije 34,2 °C 13 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
28. kol poslije 32,3 °C 19 % 52 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
29. kol poslije 31,0 °C 24 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
30. kol poslije 31,5 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
31. kol poslije 31,7 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
1. ruj poslije 32,8 °C 11 % 21 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
2. ruj poslije 33,9 °C 13 % 21 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
3. ruj poslije 32,8 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 43,6 i najnižom vlagom od 18 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 33.

FWI na početku 43,6
Najniža vlaga 18 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Capenda-Camulemba, srpanj 2019
13.954 ha 17 dana FWI 43,6 Najniža vlaga 18 % udaljen 96 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

15 dana
medijan trajanja
6.714 ha
medijan površine
21 %
prešli 10.000 ha
3,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 7 od 33)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (5.532 ha prema medijanu od 6.714 ha) i trajao 20 dana (medijan: 15 dana).

Kod 26 od 33 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
45km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 24. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 7 od 33, s medijanom od 3,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. srp 2023.
Poslije · 31. kol 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

20. kolovoza 2023. je zrak uz požar dosegnuo 131 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 65: 4,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5131 µg/m³
Dana iznad smjernice10 dana
PM10187 µg/m³
Optička debljina1,51
10. kol13. kol16. kol19. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 252Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Angola

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Cacolo?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 5. kolovoza 2023. do 24. kolovoza 2023. (20 dana). Perimetar ga datira od 12. kolovoza 2023. do 17. kolovoza 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.532 hektara (55,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Cacolo (5.562 ha, 0,4 %); Quirima (5 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,4 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 51, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Angola (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 33. Medijan trajanja bio je 15 dana, a medijan površine 6.714 ha; 21 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 26 od 33 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 17. kolovoza 2023. → 24. kolovoza 2023..
  2. Datum početka: 12. kolovoza 2023. → 5. kolovoza 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 12. kolovoza 2023. do 17. kolovoza 2023.. 252 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.