Požar Cabrales, kolovoz 2025 Cabrales, Onís, Posada de Valdeón
Požar je počeo 12. kolovoza 2025. na području općine Cabrales, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 6 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.181 hektara, raspoređen na 3 općine.
To je 6. najveći u regiji Asturias od 2016. (od 225 sa stranicom). 42. u državi Španjolska u 2025., od 158.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 1.181ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 6dana
- 12. kol 2025. – 17. kol 2025.
- Pogođene općine
- 3
- općina
- Počeo
- 12. kol
- 2025
- Toplinska žarišta
- 115
- u jednom žarištu: 95 MW
- Opasnost na početku
- 8
- Niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 485MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 3,7 mm 18. kol.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
756 ha stigao 12. kol3,2 %
-
Onís 739 stan. · 4,3 km od središta302 ha stigao 16. kol4,0 %
-
Posada de Valdeón 392 stan. · 7,4 km od središta123 ha stigao 16. kol0,8 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja90 %
- Šikare i prijelazna vegetacija9,8 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 99 %
- ZEPA + LIC Picos de Europa ES0000003
- ZEPA + LIC Picos de Europa (Asturias) ES1200001
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Provjereno s medijima
Provjereno 30. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- Incendio de Camarmeña · Incendio de Cabrales · Incendio entre Posada de Valdeón y Poncebos
- Navedena službena površina: 1.222 ha (satelit je izmjerio 1.181 ha)
Izvori
- La mayor catástrofe ambiental del Parque Nacional de Picos de Europa: 3.000 hectáreas son cenizas — Diario de León, 1. rujna 2025.
- El Principado solicitará que municipios como Cabrales y Ponga sean declarados zona catastrófica — RTPA, 27. kolovoza 2025.
- Inquietud por la entrada del fuego al corazón de la vertiente leonesa de Picos de Europa — RTPA, 17. kolovoza 2025.
- El incendio de Camarmeña (Cabrales) obliga a cortar la Ruta del Cares por precaución — Cope Ribadesella, 12. kolovoza 2025.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12. kol | 30,1 °C | 33 % | 40 km/h | 1,1 mm | Niska 8 |
| 13. kol | 22,4 °C | 50 % | 40 km/h | 0,6 mm | Niska 7 |
| 14. kol | 23,0 °C | 88 % | 20 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 2 |
| 15. kol | 33,2 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Umjerena 16 |
| 16. kol | 26,0 °C | 36 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umjerena 13 |
| 17. kol | 26,8 °C | 38 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umjerena 14 |
| 18. kol poslije | 16,6 °C | 96 % | 18 km/h | 3,7 mm | Vrlo niska 0 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus18. kolovoza 2025. je zrak uz požar dosegnuo 192 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 96: 6,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 115Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 591 haLlanes28. ožujka 2023. · 4 dana · 16 km daleko
- 551 haOseja de Sajambrelipanj 2026 · 12 dana · 19 km daleko
- 990 haParres28. ožujka 2023. · 4 dana · 22 km daleko
- 732 haBurónrujan 2025 · 2 dana · 24 km daleko
- 19.112 haBarniedo de la Reina Boca de Huérganokolovoz 2025 · 15 dana · 25 km daleko
- 715 haPonga28. ožujka 2023. · 4 dana · 28 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Cabrales?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 12. kolovoza 2025. do 17. kolovoza 2025. (6 dana). Perimetar ga datira od 12. kolovoza 2025. do 15. kolovoza 2025..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.181 hektara (11,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: Cabrales (756 ha, 3,2 %); Onís (302 ha, 4,0 %); Posada de Valdeón (123 ha, 0,8 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 4,3 km od središta područja Onís, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,2 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 16, razred Umjerena.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 12. kolovoza 2025. do 15. kolovoza 2025.. 115 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.