Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Bustuchin, 22. ožujka 2022. Berlești, Bustuchin

Ugašen · zadnje mjerenje 23. ožu 2022.

Požar je počeo 22. ožujka 2022. na području općine Bustuchin, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 176 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 30. najveći u regiji Gorj od 2016. (od 55 sa stranicom). 87. u državi Rumunjska u 2022., od 186.

Za ovaj požar imamo opseg koji je izmjerio Copernicus, ali senzori VIIRS nisu ga zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali ima raspodjele po općinama.

Opožarena površina
176ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
22. ožu 2022. – 23. ožu 2022.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
22. ožu
2022
Opasnost na početku
4
Vrlo niska · indeks FWI

Gdje je gorjelo

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

18°najviša
22km/h · najjači udar
17%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,6 mm 31. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Berlești 1.869 stan. · 2,6 km od središta
    109 ha
    1,9 %
  2. Bustuchin 3.050 stan. · 3,8 km od središta ovdje je počeo
    68 ha
    1,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume55 %
  • Poljoprivredna područja45 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
22. ožu 17,5 °C 17 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
23. ožu 15,6 °C 27 % 19 km/h 0,0 mm Vrlo niska 5
24. ožu poslije 20,4 °C 12 % 23 km/h 0,0 mm Niska 8
25. ožu poslije 15,8 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Niska 10
26. ožu poslije 14,9 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Niska 8
27. ožu poslije 20,6 °C 21 % 24 km/h 0,0 mm Niska 9
28. ožu poslije 17,2 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Niska 8
29. ožu poslije 19,3 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Niska 10
30. ožu poslije 18,1 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 13
31. ožu poslije 14,3 °C 55 % 31 km/h 4,6 mm Niska 8

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 4,1 i najnižom vlagom od 17 %; prije toga: 4 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 26.

FWI na početku 4,1
Najniža vlaga 17 %
Dani bez kiše 4
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Târgu Cărbunești, ožujak 2025
182 ha 1 dan FWI 5,4 Najniža vlaga 18 % udaljen 20 km, 2025.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,8 mm, 11. ožu.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
196 ha
medijan površine
4 %
prešli 1.000 ha
8,9 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 26 od 26)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (176 ha prema medijanu od 196 ha) i trajao 2 dana (medijan: 3 dana).

Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 8,9 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

4,6 mmprva kiša
31. ožu8 dana nakon kraja
22km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 23. ožu, a 31. ožu palo je 4,6 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 26 od 26, s medijanom od 8,9 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 15. ožu 2022.
Poslije · 30. ožu 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

24. ožujka 2022. je zrak uz požar dosegnuo 25 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 15: 1,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,525 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1036 µg/m³
21. ožu23. ožu25. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Bustuchin?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 22. ožujka 2022. do 23. ožujka 2022. (2 dana). Perimetar ga datira od 23. ožujka 2022. do 23. ožujka 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 176 hektara (1,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Berlești (109 ha, 1,9 %); Bustuchin (68 ha, 1,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 2,6 km od središta područja Berlești, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 17,5 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 22 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 5, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 26. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 196 ha; 4 % ih je prešlo 1.000 ha. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 8,9 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 23. ožujka 2022. do 23. ožujka 2022.. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.