Preskoči na sadržaj
worldfires
SN · Senegal · →

Požar Bona, ožujak 2023 Bona, Sindian

Ugašen · zadnja detekcija 12. ožu 2023. 14:19 UTC

Požar je počeo 1. ožujka 2023. na području Bona, Senegal, a sateliti su ga vidjeli kako gori 12 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 12.864 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 2. najveći u regiji Sédhiou od 2016. (od 86 sa stranicom). 3. u državi Senegal u 2023., od 83.

Usporedi s…
Opožarena površina
12.864ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
12dana
1. ožu 2023. – 12. ožu 2023.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
1. ožu
2023
Toplinska žarišta
558
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
45
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
778MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. ožu12. ožu
12. ožu 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. ožu 2023. · 1.399 MW · 47 2. ožu 2023. · 833 MW · 36 3. ožu 2023. · 964 MW · 92 4. ožu 2023. · 2.537 MW · 178 5. ožu 2023. · 72 MW · 12 7. ožu 2023. · 865 MW · 35 8. ožu 2023. · 686 MW · 51 9. ožu 2023. · 333 MW · 43 10. ožu 2023. · 155 MW · 22 11. ožu 2023. · 231 MW · 12 12. ožu 2023. · 487 MW · 30
1. ožu 3. ožu 4. ožu 5. ožu 8. ožu 10. ožu 12. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

41°najviša
41km/h · najjači udar
13%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

82 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 770 ha 2016., 364 ha 2017., 4.704 ha 2018., 410 ha 2019., 4.257 ha 2020., 2.412 ha 2021., 7.467 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 10.542 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 20 % površine koju ima Zagreb (129 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Bona ovdje je počeo
    11.938 ha
    15 %
  2. 1.006 ha
    0,7 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina3,1 ha
Stanovnici≈ 400

Unutar opsega bilo je oko 3,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 400 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. ožu 38,3 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
2. ožu 38,5 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
3. ožu 37,8 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
4. ožu 38,2 °C 23 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
5. ožu 37,7 °C 24 % 21 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
6. ožu 36,1 °C 26 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
7. ožu 40,1 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
8. ožu 41,1 °C 13 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
9. ožu 39,3 °C 17 % 29 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
10. ožu 40,0 °C 16 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
11. ožu 40,1 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
12. ožu 40,1 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
13. ožu poslije 38,6 °C 28 % 20 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
14. ožu poslije 39,3 °C 20 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
15. ožu poslije 36,7 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
16. ožu poslije 35,3 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
17. ožu poslije 36,3 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
18. ožu poslije 37,2 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
19. ožu poslije 37,3 °C 32 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
20. ožu poslije 37,3 °C 26 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
21. ožu poslije 35,8 °C 29 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
22. ožu poslije 33,8 °C 36 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 22. velj 2023.
Poslije · 19. ožu 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

10. ožujka 2023. je zrak uz požar dosegnuo 208 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 120: 8,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5208 µg/m³
Dana iznad smjernice17 dana
PM10315 µg/m³
Optička debljina1,46
2728123456789101112131415
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Senegal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Bona?
GWIS (Copernicus) ga datira između 1. ožujka 2023. i 12. ožujka 2023.: 12 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 12.864 hektara (128,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Bona (11.938 ha, 15 %); Sindian (1.006 ha, 0,7 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 41,1 °C, najniža vlaga od 13 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 62, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Senegal (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 18.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 4 poligona.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.