Preskoči na sadržaj
worldfires
IT · Italija ·

Požar Bompensiere, kolovoz 2021 Bompensiere, Racalmuto, Milena

Ugašen · zadnja detekcija 17. kol 2021. 13:08 UTC

Požar je počeo 17. kolovoza 2021. na području općine Bompensiere, Italija, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 384 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 22. najveći u regiji Caltanissetta od 2016. (od 149 sa stranicom). 70. u državi Italija u 2021., od 291.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (21,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
384ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
17. kol 2021. – 17. kol 2021.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
17. kol
2021
Toplinska žarišta
8
u jednom žarištu: 22 MW
Opasnost na početku
42
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
109MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 17. kol17. kol

Kako se razvijao, iz dana u dan

17. kol 2021. · 109 MW · 8

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
45km/h · najjači udar
44%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 30 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,4 mm 26. kol.

Ovo je područje već gorjelo

57 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 120 ha 2017., 3 ha 2018., 165 ha 2019., 7 ha 2020.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 218 ha koji su već izgorjeli.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Bompensiere 491 stan. · 1,5 km od središta ovdje je počeo
    283 ha stigao 17. kol
    14 %
  2. Racalmuto 7.650 stan. · 3,3 km od središta
    63 ha stigao 17. kol
    0,9 %
  3. Milena 2.700 stan. · 3,2 km od središta
    39 ha stigao 17. kol
    1,6 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja50 %
  • Ostala prirodna područja50 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina0,21 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,21 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
17. kol 32,5 °C 44 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
18. kol poslije 30,4 °C 46 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37
19. kol poslije 30,1 °C 47 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 32
20. kol poslije 30,3 °C 52 % 31 km/h 0,6 mm Visoka 29
21. kol poslije 30,9 °C 38 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 25
22. kol poslije 31,0 °C 38 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 26
23. kol poslije 30,9 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 31
24. kol poslije 31,2 °C 41 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
25. kol poslije 30,0 °C 56 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 33
26. kol poslije 30,2 °C 53 % 45 km/h 2,4 mm Visoka 30

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 42,1 i najnižom vlagom od 44 %; prije toga: 30 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 21.

FWI na početku 42,1
Najniža vlaga 44 %
Dani bez kiše 30
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Serradifalco, srpanj 2019
182 ha 1 dan FWI 42,4 Najniža vlaga 41 % udaljen 7 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

1 dan
medijan trajanja
156 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
2,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 11 od 21)

Bio je 2,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 1 dan).

Većih od njega bilo je samo 5 od 21 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 10 od 21 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,4 mmprva kiša
26. kol9 dana nakon kraja
45km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. kol, a 26. kol palo je 2,4 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 11 od 21, s medijanom od 2,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 10. kol 2021.
Poslije · 24. kol 2021.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

17. kolovoza 2021. je zrak uz požar dosegnuo 25 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,525 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1037 µg/m³
15. kol17. kol19. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 8Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Italija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Bompensiere?
Copernicus ga datira između 17. kolovoza 2021. i 17. kolovoza 2021.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 384 hektara (3,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Bompensiere (283 ha, 14 %); Racalmuto (63 ha, 0,9 %); Milena (39 ha, 1,6 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Bompensiere i zaustavila se 1,5 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,5 °C, najniža vlaga od 44 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 21. Medijan trajanja bio je 1 dan, a medijan površine 156 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 5 od 21 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 10 od 21 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 1515.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 8 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.