Preskoči na sadržaj
worldfires
UA · Ukrajina · –

Požar Bilmak, veljača 2024 Більмацький район · Bilmak

Ugašen · zadnja detekcija 29. velj 2024. 10:27 UTC

Požar je počeo 28. veljače 2024. na području općine Bilmak, Ukrajina, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 184 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 234. najveći u regiji Zaporizhzhia Oblast od 2016. (od 490 sa stranicom). 1061. u državi Ukrajina u 2024., od 2092.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (23,8 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
184ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
28. velj 2024. – 29. velj 2024.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
28. velj
2024
Toplinska žarišta
13
u jednom žarištu: 24 MW
Opasnost na početku
3
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
77MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 28. velj29. velj
29. velj 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

28. velj 2024. · 152 MW · 12 29. velj 2024. · 2 MW · 1
28. velj 29. velj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

9°najviša
43km/h · najjači udar
38%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 9 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Bilmak Більмацький район 21.359 stan. · 26,0 km od središta ovdje je počeo
    185 ha stigao 28. velj
    0,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja89 %
  • Ostala prirodna područja11 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
28. velj 8,3 °C 38 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
29. velj 9,3 °C 45 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
1. ožu poslije 8,2 °C 52 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
2. ožu poslije 3,8 °C 56 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
3. ožu poslije 6,9 °C 50 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
4. ožu poslije 8,2 °C 58 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
5. ožu poslije 7,6 °C 59 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
6. ožu poslije 4,5 °C 67 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
7. ožu poslije 5,1 °C 50 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
8. ožu poslije 3,0 °C 56 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo niska 1
9. ožu poslije 7,6 °C 40 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
10. ožu poslije 8,8 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 3,0 i najnižom vlagom od 38 %; prije toga: 9 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 29.

FWI na početku 3,0
Najniža vlaga 38 %
Dani bez kiše 9
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Lozova, ožujak 2022
103 ha 1 dan FWI 2,5 Najniža vlaga 37 % udaljen 138 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 3,5 mm, 27. ožu.

Kako su završili

1 dan
medijan trajanja
132 ha
medijan površine
3 %
prešli 1.000 ha
3,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 26 od 29)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (184 ha prema medijanu od 132 ha) i trajao 2 dana (medijan: 1 dan).

Kod 3 od 29 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
43km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 29. velj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 26 od 29, s medijanom od 3,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 21. velj 2024.
Poslije · 7. ožu 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

1. ožujka 2024. je zrak uz požar dosegnuo 35 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 19: 1,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,535 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1046 µg/m³
Optička debljina0,62
26. velj28. velj1. ožu3. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 13Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Ukrajina

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Bilmak?
Copernicus ga datira između 28. veljače 2024. i 29. veljače 2024.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 184 hektara (1,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Bilmak (185 ha, 0,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Bilmak i zaustavila se 26,0 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 9,3 °C, najniža vlaga od 38 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 3, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Ukrajina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 29. Medijan trajanja bio je 1 dan, a medijan površine 132 ha; 3 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 3 od 29 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 101 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 101 · 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 13 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.