Preskoči na sadržaj
worldfires
BA · Bosna i Hercegovina · –

Požar Bihać, rujan 2026 Bihać

Ugašen · zadnja detekcija 9. ruj 2026. 00:48 UTC

Požar je počeo 4. rujna 2026. na području općine Bihać, Bosna i Hercegovina, a sateliti su vatru bilježili 6 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 284 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 217. najveći u regiji Federation of Bosnia and Herzegovina od 2016. (od 520 sa stranicom). 38. u državi Bosna i Hercegovina u 2026., od 94.

Opožarena površina
284ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 6dana
4. ruj 2026. – 9. ruj 2026.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
4. ruj
2026
Toplinska žarišta
22
u jednom žarištu: 55 MW
Opasnost na početku
26
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
42MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 4. ruj9. ruj
9. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. ruj 2026. · 130 MW · 8 6. ruj 2026. · 58 MW · 7 7. ruj 2026. · 20 MW · 4 8. ruj 2026. · 1 MW · 1 9. ruj 2026. · 3 MW · 2
5. ruj 6. ruj 7. ruj 8. ruj 9. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
24km/h · najjači udar
27%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,0 mm 9. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

78 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 222 ha 2022..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Bihać ovdje je počeo
    283 ha stigao 5. ruj
    0,3 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume48 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija31 %
  • Ostala prirodna područja19 %
  • Mješovite šume1,8 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
4. ruj 33,3 °C 27 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 26
5. ruj 34,7 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
6. ruj 31,0 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 35
7. ruj 33,8 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 31
8. ruj 34,4 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 31
9. ruj 32,2 °C 34 % 46 km/h 1,0 mm Visoka 24

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 25,7 i najnižom vlagom od 27 %; prije toga: 5 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 25.

FWI na početku 25,7
Najniža vlaga 27 %
Dani bez kiše 5
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Općina Lovinac, kolovoz 2017
116 ha 7 dana FWI 23,9 Najniža vlaga 27 % udaljen 45 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 58,7 mm, 2. ruj.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
637 ha
medijan površine
36 %
prešli 1.000 ha
6,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 23 od 25)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 284 ha prema medijanu od 637 ha. Trajao je 6 dana (medijan: 3 dana).

Kod 2 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 6,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,0 mmprva kiša
9. rujdan nakon kraja
24km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 9. ruj, a 9. ruj palo je 1,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 23 od 25, s medijanom od 6,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 28. kol 2026.
Poslije · 16. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

2. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 21 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,521 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1028 µg/m³
Optička debljina0,58
2. ruj5. ruj8. ruj11. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 22Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Bosna i Hercegovina

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Bihać?
Službeni opseg navodi samo datum početka (4. rujna 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 9. rujna 2026. (6 dana od 4. rujna 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 284 hektara (2,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Bihać (283 ha, 0,3 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,3 °C, najniža vlaga od 27 % i udari vjetra od 24 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 26, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Bosna i Hercegovina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 25. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 637 ha; 36 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 2 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 6,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 123 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 123 · 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 22 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.