Preskoči na sadržaj
worldfires
DZ · Alžir · –

Požar Berrahal, kolovoz 2020 برحال · Berrahal, Eulma

Ugašen · zadnja detekcija 12. kol 2020. 12:05 UTC

Požar je počeo 7. kolovoza 2020. na području općine Berrahal, Alžir, a sateliti su vatru bilježili 7 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 3.917 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 6. najveći u regiji Annaba od 2016. (od 50 sa stranicom). 2. u državi Alžir u 2020., od 236.

Opožarena površina
3.917ha
opseg Copernicus
Trajanje
7dana
7. kol 2020. – 13. kol 2020.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
7. kol
2020
Toplinska žarišta
55
u jednom žarištu: 206 MW
Opasnost na početku
39
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
694MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. kol13. kol
12. kol 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. kol 2020. · 133 MW · 12 12. kol 2020. · 1.254 MW · 43
8. kol 12. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

41°najviša
42km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 22 dana.

Ovo je područje već gorjelo

6 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 242 ha 2017..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,1 % površine koju ima Zagreb (39 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Berrahal برحال 22.631 stan. · 32,4 km od središta ovdje je počeo
    3.924 ha stigao 8. kol
    22 %
  2. Eulma العلمة 10.316 stan. · 2,0 km od središta
    0 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja81 %
  • Poljoprivredna područja19 %
  • Mješovite šume0,6 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. kol 33,6 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
8. kol 33,7 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 38
9. kol 34,6 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
10. kol 36,2 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
11. kol 40,0 °C 22 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
12. kol 41,1 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
13. kol 41,1 °C 23 % 37 km/h 0,4 mm Ekstremna 58
14. kol poslije 39,3 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
15. kol poslije 40,2 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
16. kol poslije 35,5 °C 43 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
17. kol poslije 36,0 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
18. kol poslije 36,2 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 38
19. kol poslije 37,3 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
20. kol poslije 41,6 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
21. kol poslije 44,6 °C 20 % 40 km/h 0,2 mm Ekstremna 52
22. kol poslije 37,0 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
23. kol poslije 34,8 °C 44 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 38

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 38,7 i najnižom vlagom od 36 %; prije toga: 22 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 15.

FWI na početku 38,7
Najniža vlaga 36 %
Dani bez kiše 22
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Lac des Oiseaux, srpanj 2017
358 ha 7 dana FWI 38,0 Najniža vlaga 34 % udaljen 51 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,8 mm, 11. kol.

Kako su završili

4 dana
medijan trajanja
189 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
2,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 12 od 15)

Bio je 20,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 7 dana (medijan: 4 dana).

Nijedan od 15 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 13. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 12 od 15, s medijanom od 2,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 31. srp 2020.
Poslije · 20. kol 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

13. kolovoza 2020. je zrak uz požar dosegnuo 29 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 21: 1,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,529 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1046 µg/m³
5. kol8. kol11. kol14. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 55Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Alžir

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Berrahal?
Copernicus ga datira između 7. kolovoza 2020. i 13. kolovoza 2020.: 7 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 3.917 hektara (39,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Berrahal (3.924 ha, 22 %); Eulma (0 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 2,0 km od središta područja Eulma, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 41,1 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 62, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Alžir, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 15. Medijan trajanja bio je 4 dana, a medijan površine 189 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 15 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 14 · 1021 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 14 · 1021.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 55 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.