Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · –

Požar Benakuma, siječanj 2024 Benakuma

Ugašen · zadnja detekcija 22. sij 2024. 01:06 UTC

Požar je počeo 13. siječnja 2024. na području Benakuma, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 10 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.195 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 56. najveći u regiji North-West od 2016. (od 85 sa stranicom). 124. u državi Kamerun u 2024., od 195.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (12,8 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
1.195ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
10dana
13. sij 2024. – 22. sij 2024.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
13. sij
2024
Toplinska žarišta
39
u jednom žarištu: 13 MW
Opasnost na početku
35
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
21MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 13. sij22. sij
22. sij 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

15. sij 2024. · 30 MW · 5 17. sij 2024. · 3 MW · 2 18. sij 2024. · 68 MW · 14 19. sij 2024. · 13 MW · 7 20. sij 2024. · 4 MW · 3 21. sij 2024. · 30 MW · 7 22. sij 2024. · 1 MW · 1
15. sij 18. sij 20. sij 22. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
33km/h · najjači udar
17%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 45 dana.

Ovo je područje već gorjelo

27 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 327 ha 2019..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,9 % površine koju ima Zagreb (12 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Benakuma ovdje je počeo
    1.203 ha stigao 15. sij
    1,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
13. sij 31,4 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 35
14. sij 32,6 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 36
15. sij 31,0 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 37
16. sij 31,7 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 37
17. sij 32,2 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 36
18. sij 32,2 °C 21 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 37
19. sij 31,9 °C 25 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 36
20. sij 32,3 °C 18 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 38
21. sij 34,0 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 38
22. sij 32,4 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 38
23. sij poslije 31,7 °C 23 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 37
24. sij poslije 32,3 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
25. sij poslije 31,4 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
26. sij poslije 31,7 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
27. sij poslije 31,7 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
28. sij poslije 31,7 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 38
29. sij poslije 32,1 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 38
30. sij poslije 33,5 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
31. sij poslije 33,3 °C 21 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
1. velj poslije 33,4 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 34,7 i najnižom vlagom od 17 %; prije toga: 45 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 39.

FWI na početku 34,7
Najniža vlaga 17 %
Dani bez kiše 45
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Gashaka, siječanj 2018
2.161 ha 10 dana FWI 37,3 Najniža vlaga 16 % udaljen 199 km, 2018.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

11 dana
medijan trajanja
1.637 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
3,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 20 od 39)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.195 ha prema medijanu od 1.637 ha) i trajao 10 dana (medijan: 11 dana).

Kod 19 od 39 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
33km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 22. sij, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 20 od 39, s medijanom od 3,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 6. sij 2024.
Poslije · 29. sij 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

17. siječnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 73 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 58: 3,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,573 µg/m³
Dana iznad smjernice9 dana
PM10206 µg/m³
Optička debljina0,74
16. sij18. sij20. sij22. sij24. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 39Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Benakuma?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 13. siječnja 2024. do 22. siječnja 2024. (10 dana). Perimetar ga datira od 18. siječnja 2024. do 21. siječnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.195 hektara (12,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Benakuma (1.203 ha, 1,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,0 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 33 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 39. Medijan trajanja bio je 11 dana, a medijan površine 1.637 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 19 od 39 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 21. siječnja 2024. → 22. siječnja 2024..
  2. Datum početka: 18. siječnja 2024. → 13. siječnja 2024..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 18. siječnja 2024. do 21. siječnja 2024.. 39 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.