Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · –

Požar Benakuma, siječanj 2023 Akwaya, Benakuma

Ugašen · zadnja detekcija 9. sij 2023. 13:38 UTC

Požar je počeo 7. siječnja 2023. na području Benakuma, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 7 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.344 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 37. najveći u regiji North-West od 2016. (od 85 sa stranicom). 142. u državi Kamerun u 2023., od 270.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (9,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
1.344ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
7dana
7. sij 2023. – 13. sij 2023.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
7. sij
2023
Toplinska žarišta
38
u jednom žarištu: 9 MW
Opasnost na početku
34
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
56MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. sij13. sij
9. sij 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

7. sij 2023. · 25 MW · 3 8. sij 2023. · 110 MW · 20 9. sij 2023. · 33 MW · 15
7. sij 8. sij 9. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
33km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 56 dana.

Ovo je područje već gorjelo

15 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 116 ha 2020., 91 ha 2021..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,1 % površine koju ima Zagreb (13 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 1.012 ha stigao 8. sij
    0,3 %
  2. Benakuma ovdje je počeo
    341 ha stigao 7. sij
    0,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. sij 31,4 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
8. sij 30,7 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
9. sij 31,8 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
10. sij 30,0 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 36
11. sij 30,1 °C 21 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 37
12. sij 30,4 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 37
13. sij 31,4 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 38
14. sij poslije 29,5 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 36
15. sij poslije 30,8 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
16. sij poslije 31,4 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
17. sij poslije 30,9 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
18. sij poslije 30,6 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
19. sij poslije 31,7 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
20. sij poslije 32,8 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
21. sij poslije 32,3 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
22. sij poslije 32,8 °C 18 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
23. sij poslije 33,5 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 34,1 i najnižom vlagom od 24 %; prije toga: 56 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 43.

FWI na početku 34,1
Najniža vlaga 24 %
Dani bez kiše 56
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Nwa, prosinac 2018
1.055 ha 14 dana FWI 35,3 Najniža vlaga 23 % udaljen 135 km, 2018.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

12 dana
medijan trajanja
1.702 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
4,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 27 od 43)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.344 ha prema medijanu od 1.702 ha) i trajao 7 dana (medijan: 12 dana).

Kod 16 od 43 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
33km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 13. sij, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 27 od 43, s medijanom od 4,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 31. pro 2022.
Poslije · 20. sij 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. siječnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 63 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 52: 3,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,563 µg/m³
Dana iznad smjernice8 dana
PM10103 µg/m³
Optička debljina0,74
5. sij7. sij9. sij11. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 38Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Benakuma?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 7. siječnja 2023. do 13. siječnja 2023. (7 dana). Perimetar ga datira od 7. siječnja 2023. do 9. siječnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.344 hektara (13,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Akwaya (1.012 ha, 0,3 %); Benakuma (341 ha, 0,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,8 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 33 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 43. Medijan trajanja bio je 12 dana, a medijan površine 1.702 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 16 od 43 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 9. siječnja 2023. → 13. siječnja 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. siječnja 2023. do 9. siječnja 2023.. 38 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.