Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · –

Požar Bélabo, siječanj 2020 Bélabo, Diang

Ugašen · zadnja detekcija 27. sij 2020. 12:08 UTC

Požar je počeo 20. siječnja 2020. na području Bélabo, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 8 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.056 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 196. najveći u regiji East od 2016. (od 224 sa stranicom). 236. u državi Kamerun u 2020., od 268.

Opožarena površina
1.056ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
8dana
20. sij 2020. – 27. sij 2020.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
20. sij
2020
Toplinska žarišta
26
u jednom žarištu: 39 MW
Opasnost na početku
29
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
48MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 20. sij27. sij
27. sij 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

20. sij 2020. · 6 MW · 2 21. sij 2020. · 6 MW · 1 22. sij 2020. · 10 MW · 3 24. sij 2020. · 141 MW · 12 25. sij 2020. · 122 MW · 7 27. sij 2020. · 2 MW · 1
20. sij 24. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
34km/h · najjači udar
13%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 32 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,5 mm 6. velj.

Ovo je područje već gorjelo

37 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 390 ha 2016..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,6 % površine koju ima Zagreb (11 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Bélabo ovdje je počeo
    738 ha stigao 20. sij
    0,1 %
  2. 324 ha stigao 21. sij
    0,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina2,9 ha
Stanovnici≈ 100

Unutar opsega bilo je oko 2,9 ha izgrađene površine i živjelo je oko 100 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
20. sij 33,3 °C 25 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 29
21. sij 33,7 °C 24 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 31
22. sij 33,6 °C 18 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 35
23. sij 32,7 °C 19 % 19 km/h 0,0 mm Visoka 36
24. sij 32,3 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
25. sij 32,1 °C 17 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
26. sij 32,5 °C 15 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
27. sij 32,9 °C 21 % 21 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
28. sij poslije 33,4 °C 22 % 19 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
29. sij poslije 33,6 °C 19 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
30. sij poslije 32,4 °C 20 % 19 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
31. sij poslije 34,1 °C 23 % 20 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
1. velj poslije 32,9 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
2. velj poslije 33,8 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
3. velj poslije 32,2 °C 37 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 34
4. velj poslije 31,5 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
5. velj poslije 32,7 °C 31 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 32
6. velj poslije 29,1 °C 44 % 22 km/h 1,5 mm Umjerena 14

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 28,8 i najnižom vlagom od 25 %; prije toga: 32 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 34.

FWI na početku 28,8
Najniža vlaga 25 %
Dani bez kiše 32
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Tabati, prosinac 2019
1.045 ha 4 dana FWI 28,9 Najniža vlaga 23 % udaljen 202 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

13 dana
medijan trajanja
1.316 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
1,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 8 od 34)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.056 ha prema medijanu od 1.316 ha) i trajao 8 dana (medijan: 13 dana).

Kod 26 od 34 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,5 mmprva kiša
6. velj10 dana nakon kraja
34km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 27. sij, a 6. velj palo je 1,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 8 od 34, s medijanom od 1,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 13. sij 2020.
Poslije · 3. velj 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 26Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Bélabo?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 20. siječnja 2020. do 27. siječnja 2020. (8 dana). Perimetar ga datira od 22. siječnja 2020. do 27. siječnja 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.056 hektara (10,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Bélabo (738 ha, 0,1 %); Diang (324 ha, 0,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,7 °C, najniža vlaga od 13 % i udari vjetra od 34 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 34. Medijan trajanja bio je 13 dana, a medijan površine 1.316 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 26 od 34 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 22. siječnja 2020. → 20. siječnja 2020..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 22. siječnja 2020. do 27. siječnja 2020.. 26 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.