Ugašen · zadnja detekcija 24. velj 2023. 12:35 UTC
Požar je počeo 3. veljače 2023. na području Batouri, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 6.063 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 15. najveći u regiji East od 2016. (od 224 sa stranicom). 13. u državi Kamerun u 2023., od 270.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
6.063ha
Unija 2 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
3. velj 2023. – 24. velj 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
22dana
Od 3. velj 2023. do 24. velj 2023.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 24. velj 2023. 12:35 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
3. velj 2023.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
3. velj 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
447
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 73 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
3. velj 2023. – 24. velj 2023.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
940MW
Zbroj zračene snage 18. veljače 2023.; žarišta tog dana: 68.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
18. velj 2023.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
25,7FWI · visoka
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 3.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
35,5°C · 20 % RV
Najviša temperatura 35,5 °C i najniža vlažnost 20 % 12. veljače 2023.; udari vjetra 34 km/h 18. veljače 2023..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 250osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 1,8 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
· rekonstruiranovrijeme
Vrijeme i FWI izračunani reanalizom ERA5
dnevnik
Posljednji dan s vatrom: 22. veljače 2023. → 24. veljače 2023..
dnevnik
Datum početka: 9. veljače 2023. → 3. veljače 2023..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
36°najviša
34km/h · najjači udar
18%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana.
Ovo je područje već gorjelo
28 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 165 ha 2017., 1.193 ha 2019., 1.209 ha 2020.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.698 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025
Izgrađena površina1,8ha
Stanovnici≈ 250
Unutar opsega bilo je oko 1,8 ha izgrađene površine i živjelo je oko 250 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
3. velj
32,3 °C
36 %
23 km/h
0,0 mm
Visoka 26
4. velj
34,6 °C
28 %
25 km/h
0,0 mm
Visoka 30
5. velj
34,0 °C
19 %
27 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
6. velj
32,5 °C
32 %
26 km/h
0,0 mm
Visoka 36
7. velj
33,0 °C
22 %
20 km/h
0,0 mm
Visoka 37
8. velj
33,6 °C
30 %
23 km/h
0,0 mm
Visoka 36
9. velj
32,5 °C
36 %
23 km/h
0,0 mm
Visoka 31
10. velj
34,1 °C
28 %
22 km/h
0,0 mm
Visoka 31
11. velj
32,6 °C
31 %
19 km/h
0,0 mm
Visoka 32
12. velj
35,5 °C
20 %
20 km/h
0,0 mm
Visoka 38
13. velj
32,6 °C
31 %
19 km/h
0,0 mm
Visoka 36
14. velj
33,8 °C
19 %
22 km/h
0,0 mm
Visoka 37
15. velj
33,0 °C
20 %
22 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
16. velj
32,2 °C
19 %
28 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
17. velj
33,5 °C
20 %
26 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
18. velj
34,1 °C
18 %
34 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
19. velj
34,4 °C
20 %
26 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
20. velj
33,5 °C
21 %
22 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
21. velj
33,9 °C
28 %
23 km/h
0,0 mm
Visoka 38
22. velj
32,1 °C
43 %
26 km/h
0,1 mm
Visoka 32
23. velj
32,4 °C
37 %
25 km/h
0,0 mm
Visoka 30
24. velj
33,7 °C
35 %
24 km/h
0,2 mm
Visoka 30
25. velj poslije
31,6 °C
39 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 34
26. velj poslije
31,6 °C
43 %
27 km/h
0,4 mm
Visoka 30
27. velj poslije
34,3 °C
24 %
24 km/h
0,0 mm
Visoka 37
28. velj poslije
33,2 °C
32 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 37
1. ožu poslije
33,4 °C
37 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 36
2. ožu poslije
33,9 °C
33 %
24 km/h
0,0 mm
Visoka 36
3. ožu poslije
33,0 °C
40 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 34
4. ožu poslije
32,6 °C
35 %
22 km/h
0,0 mm
Visoka 30
5. ožu poslije
34,3 °C
33 %
24 km/h
0,0 mm
Visoka 31
6. ožu poslije
34,2 °C
40 %
26 km/h
0,3 mm
Visoka 32
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 25,7 i najnižom vlagom od 36 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 15.
FWI na početku25,7
Najniža vlaga36 %
Dani bez kiše3
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Ovaj požar · Požar Batouri, 3. veljače 2023.
6.063 ha22 danaFWI 25,7Najniža vlaga 36 %
Požar Ngoura, veljača 2019
1.009 ha4 danaFWI 26,6Najniža vlaga 36 %udaljen 58 km, 2019.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Bio je 4,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 22 dana (medijan: 12 dana).
Nijedan od 15 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
—prva kiša
—bez kiše deset dana
34km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 24. velj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 12 od 15, s medijanom od 2,6 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 3. veljače 2023. do 24. veljače 2023. (22 dana). Perimetar ga datira od 9. veljače 2023. do 22. veljače 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 6.063 hektara (60,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Batouri (6.130 ha, 1,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,5 °C, najniža vlaga od 18 % i udari vjetra od 34 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 15. Medijan trajanja bio je 12 dana, a medijan površine 1.347 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 15 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 9. veljače 2023. do 22. veljače 2023.. 447 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.