Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
- Izvor
- GWIS (Copernicus)
- Datum
- 13. srp 2023. – 23. srp 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 13. srpnja 2023. na području Bariadi, Tanzanija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 11 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.201 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 47. najveći u regiji Simiyu od 2016. (od 52 sa stranicom). 37. u državi Tanzanija u 2023., od 44.
Perimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 13. srp 2023. do 23. srp 2023.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 166 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 20. srpnja 2023.; žarišta tog dana: 29.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 26.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 31,6 °C i najniža vlažnost 13 % 20. srpnja 2023.; udari vjetra 44 km/h 23. srpnja 2023..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,43 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-07-13 | 0 | 0 | 27,9 | 15,9 | 31 | 18,7 | 42,1 | 0 | 38,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-14 | 3 | 3 | 28,7 | 16,3 | 28 | 17,4 | 39,6 | 0 | 38,1 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-15 | 8 | 21 | 29,9 | 15,5 | 22 | 17,3 | 38,9 | 0 | 38,8 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-16 | 18 | 101 | 29,9 | 15,7 | 23 | 15,7 | 34,9 | 0 | 37,7 | alto | 1 |
| 2023-07-17 | 44 | 204 | 28,8 | 15,8 | 25 | 17,4 | 38,2 | 0 | 39,6 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-18 | 36 | 277 | 28,3 | 15,8 | 27 | 17,3 | 38,5 | 0 | 39,8 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-19 | 30 | 141 | 29,7 | 14,5 | 22 | 13,4 | 31,7 | 0 | 36,6 | alto | 1 |
| 2023-07-20 | 29 | 1.580 | 31,6 | 14,3 | 13 | 12 | 28,1 | 0 | 41,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-21 | 2 | 2 | 29,9 | 17,3 | 17 | 14,7 | 34,6 | 0 | 45 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-22 | 9 | 25 | 29,7 | 16,9 | 25 | 19 | 42,5 | 0 | 45,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-23 | 2 | 13 | 30,1 | 16,6 | 25 | 19,6 | 43,6 | 0 | 46,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-24 | 0 | 0 | 28,1 | 16,1 | 30 | 15 | 34,9 | 0 | 37,8 | alto | 0 |
| 2023-07-25 | 0 | 0 | 29,6 | 17,1 | 27 | 12,6 | 29,9 | 0 | 35,9 | alto | 0 |
| 2023-07-26 | 0 | 0 | 29,7 | 16,7 | 20 | 16,5 | 36,7 | 0 | 40,8 | muy_alto | 0 |
| 2023-07-27 | 0 | 0 | 30,9 | 15,9 | 24 | 15,5 | 37,1 | 0 | 40,1 | muy_alto | 0 |
| 2023-07-28 | 0 | 0 | 27,8 | 19,3 | 33 | 13,7 | 32 | 0 | 35 | alto | 0 |
| 2023-07-29 | 0 | 0 | 29,8 | 17,5 | 30 | 15,5 | 35,3 | 0 | 36,8 | alto | 0 |
| 2023-07-30 | 0 | 0 | 31,2 | 18,2 | 23 | 11,2 | 24,5 | 0 | 35 | alto | 0 |
| 2023-07-31 | 0 | 0 | 32,3 | 17,7 | 15 | 11,7 | 33,8 | 0 | 41,5 | muy_alto | 0 |
| 2023-08-01 | 0 | 0 | 29,7 | 18,5 | 26 | 14,5 | 37,8 | 0,1 | 41,4 | muy_alto | 0 |
| 2023-08-02 | 0 | 0 | 27,3 | 18,2 | 34 | 15,8 | 37,8 | 0 | 36,7 | alto | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 26 dana.
91 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.220 ha 2016., 122 ha 2018., 1.940 ha 2020., 388 ha 2021., 124 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.913 ha koji su već izgorjeli.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Unutar opsega bilo je oko 0,43 ha izgrađene površine i živjelo je oko 50 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 13. srp | 27,9 °C | 31 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 14. srp | 28,7 °C | 28 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 15. srp | 29,9 °C | 22 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 16. srp | 29,9 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 17. srp | 28,8 °C | 25 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 18. srp | 28,3 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 19. srp | 29,7 °C | 22 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 20. srp | 31,6 °C | 13 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 21. srp | 29,9 °C | 17 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 22. srp | 29,7 °C | 25 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 23. srp | 30,1 °C | 25 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 24. srp poslije | 28,1 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 25. srp poslije | 29,6 °C | 27 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 26. srp poslije | 29,7 °C | 20 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 27. srp poslije | 30,9 °C | 24 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 28. srp poslije | 27,8 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 29. srp poslije | 29,8 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 30. srp poslije | 31,2 °C | 23 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 31. srp poslije | 32,3 °C | 15 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 1. kol poslije | 29,7 °C | 26 % | 38 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 41 |
| 2. kol poslije | 27,3 °C | 34 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
Počeo je s FWI-jem 38,9 i najnižom vlagom od 31 %; prije toga: 26 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 37.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,7 mm, 31. srp.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 5,3 mm, 7. kol.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.201 ha prema medijanu od 4.343 ha) i trajao 11 dana (medijan: 6 dana).
Kod 15 od 37 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 23. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 22 od 37, s medijanom od 1,8 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
21. srpnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 20 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.