Požar Bañobárez, kolovoz 2020 Bañobárez, Castillejo de Martín Viejo
Požar je počeo 29. kolovoza 2020. na području općine Bañobárez, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 161 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 29. kolovoza 2020. u 14:18, a ugašenim je proglašen 30. kolovoza 2020..
To je 13. najveći u regiji Salamanca od 2016. (od 16 sa stranicom). 60. u državi Španjolska u 2020., od 89.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (30,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 161ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 1dan
- 29. kol 2020. – 29. kol 2020.
- Pogođene općine
- 2
- općina
- Počeo
- 29. kol
- 2020
- Toplinska žarišta
- 12
- u jednom žarištu: 30 MW
- Opasnost na početku
- 37
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 167MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
29. kol 2020. · 167 MW · 12
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Bañobárez ovdje je počeo101 ha stigao 29. kol2,0 %
-
Castillejo de Martín Viejo 193 stan. · 5,7 km od središta60 ha stigao 29. kol0,4 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja48 %
- Makija40 %
- Poljoprivredna područja12 %
- Šikare i prijelazna vegetacija0,6 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 29. kolovoza 2020. i opožario 176 ha (satelit je izmjerio 161 ha).
- Bañobárez "La Granja" y "Balborraz" 29. kolovoza 2020. · 14:18 176 ha · ugašen 30. kolovoza 2020. · uzrok: namjerno
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29. kol | 21,3 °C | 31 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 30. kol poslije | 22,5 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 31. kol poslije | 25,4 °C | 20 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 1. ruj poslije | 26,4 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 2. ruj poslije | 28,6 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 3. ruj poslije | 31,0 °C | 18 % | 18 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 4. ruj poslije | 32,0 °C | 19 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 5. ruj poslije | 31,9 °C | 22 % | 20 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 6. ruj poslije | 30,3 °C | 27 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 7. ruj poslije | 25,2 °C | 25 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 8. ruj poslije | 26,5 °C | 20 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus27. kolovoza 2020. je zrak uz požar dosegnuo 6 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 12Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Bañobárez?
- Copernicus ga datira između 29. kolovoza 2020. i 29. kolovoza 2020.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 29. kolovoza 2020. u 14:18, a ugašenim je proglašen 30. kolovoza 2020..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 161 hektara (1,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Bañobárez (101 ha, 2,0 %); Castillejo de Martín Viejo (60 ha, 0,4 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 5,7 km od središta područja Castillejo de Martín Viejo, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 21,3 °C, najniža vlaga od 31 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 37, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 12 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 176 ha službeno prema 161 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.