Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · →

Požar Balboa, srpanj 2022 Cervantes, Balboa

Ugašen · zadnja detekcija 19. srp 2022. 03:27 UTC

Požar je počeo 15. srpnja 2022. na području općine Balboa, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 278 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema EGIF (MITECO), najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 17. srpnja 2022. u 18:37, a ugašenim je proglašen 20. srpnja 2022..

To je 40. najveći u regiji León od 2016. (od 86 sa stranicom). 93. u državi Španjolska u 2022., od 196.

Usporedi s…
Opožarena površina
278ha
opseg Copernicus
Trajanje
5dana
15. srp 2022. – 19. srp 2022.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
15. srp
2022
Toplinska žarišta
28
u jednom žarištu: 94 MW
Opasnost na početku
18
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
113MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 15. srp19. srp
19. srp 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

15. srp 2022. · 12 MW · 2 16. srp 2022. · 171 MW · 10 17. srp 2022. · 2 MW · 2 18. srp 2022. · 375 MW · 12 19. srp 2022. · 3 MW · 2
15. srp 16. srp 17. srp 18. srp 19. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
51km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Cervantes 1.142 stan. · 14,9 km od središta
    162 ha stigao 15. srp
    0,6 %
  2. Balboa 269 stan. · 3,7 km od središta ovdje je počeo
    117 ha stigao 15. srp
    2,3 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja75 %
  • Listopadne šume11 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija8,8 %
  • Crnogorične šume3,3 %
  • Mješovite šume1,5 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 59 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Kompleks od 2 požara prema EGIF (MITECO)

Prema EGIF (MITECO), unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 310 ha (satelit je izmjerio 278 ha).

EGIF (MITECO) zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 130 ha 2 180 ha
15. srp23. srp
prirodni (munja)
  1. 1 Cervantes Vilarello da Irexa 15. srpnja 2022. · 16:44 130 ha · ugašen 23. srpnja 2022. · uzrok: prirodni (munja)
  2. 2 Cervantes Porcís 17. srpnja 2022. · 18:37 180 ha · ugašen 20. srpnja 2022. · uzrok: prirodni (munja)

Ukupno prema EGIF (MITECO): 310 ha, 112 % od 278 ha satelitskog obuhvata.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
15. srp 31,7 °C 20 % 41 km/h 1,7 mm Umjerena 18
16. srp 29,3 °C 30 % 20 km/h 0,9 mm Umjerena 14
17. srp 32,5 °C 21 % 34 km/h 0,4 mm Visoka 27
18. srp 28,2 °C 29 % 50 km/h 0,5 mm Visoka 28
19. srp 20,1 °C 50 % 51 km/h 0,3 mm Umjerena 21
20. srp poslije 24,6 °C 41 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 17
21. srp poslije 26,7 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 18
22. srp poslije 20,8 °C 52 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 17
23. srp poslije 25,6 °C 42 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 16
24. srp poslije 24,7 °C 48 % 39 km/h 0,0 mm Umjerena 18
25. srp poslije 20,7 °C 54 % 36 km/h 0,0 mm Umjerena 16
26. srp poslije 21,2 °C 43 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 17
27. srp poslije 21,6 °C 44 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 17
28. srp poslije 20,4 °C 55 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 17
29. srp poslije 21,6 °C 51 % 42 km/h 0,0 mm Umjerena 19

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 8. srp 2022.
Poslije · 26. srp 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. srpnja 2022. je zrak uz požar dosegnuo 40 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 25: 1,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,540 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM1065 µg/m³
13141516171819202122
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 28Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Balboa?
Copernicus ga datira između 15. srpnja 2022. i 19. srpnja 2022.: 5 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 17. srpnja 2022. u 18:37, a ugašenim je proglašen 20. srpnja 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 278 hektara (2,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Cervantes (162 ha, 0,6 %); Balboa (117 ha, 2,3 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Balboa i zaustavila se 3,7 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,5 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 51 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 28, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 28 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 310 ha službeno prema 278 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.