Preskoči na sadržaj
worldfires
TR · Turska ·

Požar Artuklu, lipanj 2026 Artuklu, Yeşilli

Ugašen · zadnja detekcija 23. lip 2026. 11:31 UTC

Požar je počeo 23. lipnja 2026. na području općine Artuklu, Turska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 388 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 59. najveći u regiji Mardin od 2016. (od 131 sa stranicom). 24. u državi Turska u 2026., od 111.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (11,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
388ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 1dan
23. lip 2026. – 23. lip 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
23. lip
2026
Toplinska žarišta
2
u jednom žarištu: 12 MW
Opasnost na početku
85
Vrlo ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
23MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 23. lip23. lip

Kako se razvijao, iz dana u dan

23. lip 2026. · 23 MW · 2

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

41°najviša
64km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 19 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Artuklu 174.731 stan. · 12,8 km od središta ovdje je počeo
    218 ha stigao 23. lip
    0,3 %
  2. Yeşilli 14.906 stan. · 8,7 km od središta
    171 ha
    0,9 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja77 %
  • Ostala prirodna područja23 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 28 % površine (Turska) Vrlo suh zrak: 35 % površine (Turska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
23. lip 41,2 °C 11 % 64 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 85
24. lip poslije 38,3 °C 13 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
25. lip poslije 39,2 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
26. lip poslije 39,0 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
27. lip poslije 38,2 °C 16 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 63
28. lip poslije 36,6 °C 11 % 52 km/h 0,0 mm Ekstremna 69
29. lip poslije 38,8 °C 10 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
30. lip poslije 39,4 °C 10 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
1. srp poslije 39,2 °C 9 % 47 km/h 0,0 mm Ekstremna 67
2. srp poslije 40,6 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
3. srp poslije 41,0 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 56

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 84,8 i najnižom vlagom od 11 %; prije toga: 19 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 7.

FWI na početku 84,8
Najniža vlaga 11 %
Dani bez kiše 19
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Ras Al Ain, lipanj 2019
2.943 ha 4 dana FWI 83,3 Najniža vlaga 10 % udaljen 90 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 7. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
64km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 23. lip, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 16. lip 2026.
Poslije · 30. lip 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

23. lipnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 18 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,518 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1034 µg/m³
Optička debljina0,68
21. lip23. lip25. lip
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 2Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Turska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Artuklu?
Službeni opseg navodi samo datum početka (23. lipnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 23. lipnja 2026. (1 dan od 23. lipnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 388 hektara (3,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Artuklu (218 ha, 0,3 %); Yeşilli (171 ha, 0,9 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 8,7 km od središta područja Yeşilli, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 41,2 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 64 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 85, razred Vrlo ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Turska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 2 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.