Požar Artenara, 17. kolovoza 2019. Artenara, Gáldar, Tejeda
Požar je počeo 17. kolovoza 2019. na području općine Artenara, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 6 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 8.867 hektara, raspoređen na 8 općina. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 17. kolovoza 2019. u 15:47, a ugašenim je proglašen 26. rujna 2019..
Najveći u državi Španjolska u 2019., od 102.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 8.867ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 6dana
- 17. kol 2019. – 22. kol 2019.
- Pogođene općine
- 8
- općina
- Počeo
- 17. kol
- 2019
- Toplinska žarišta
- 345
- u jednom žarištu: 283 MW
- Opasnost na početku
- 28
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 1,2GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 111 ha 2017..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
3.409 ha stigao 18. kol51 %
-
Gáldar 25.108 stan. · 6,0 km od središta1.330 ha stigao 18. kol21 %
-
Tejeda 1.806 stan. · vatra je stigla do središta1.288 ha stigao 18. kol12 %
-
Agaete 5.683 stan. · 2,7 km od središta1.159 ha stigao 18. kol26 %
-
Valleseco 3.775 stan. · 1,4 km od središta808 ha stigao 18. kol36 %
-
Moya 8.007 stan. · 6,2 km od središta635 ha stigao 18. kol20 %
-
Santa María de Guía de Gran Canaria 14.311 stan. · 5,8 km od središta221 ha stigao 18. kol5,2 %
-
Vega de San Mateo 7.899 stan. · 4,8 km od središta51 ha stigao 18. kol1,3 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Crnogorične šume39 %
- Makija33 %
- Ostala prirodna područja13 %
- Poljoprivredna područja8,9 %
- Šikare i prijelazna vegetacija5,2 %
- Listopadne šume1,0 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 60 %
- LIC Barranco de La Virgen ES7010038
- LIC El Nublo II ES7010039
- ZEPA Norte de Gran Canaria ES0000552
- ZEPA + LIC Tamadaba ES0000111 · ES0000346
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 25 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.100 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 17. kolovoza 2019. i opožario 9.180 ha (satelit je izmjerio 8.867 ha).
- Valleseco Barranco de Crespo 17. kolovoza 2019. · 15:47 9.180 ha · ugašen 26. rujna 2019. · uzrok: nepažnja
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Provjereno s medijima
Provjereno 30. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 3 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- incendio de Gran Canaria · incendio de Artenara-Valleseco · Gran Canaria wildfire 2019
- Navedena službena površina: 9.225 ha (satelit je izmjerio 8.867 ha)
- Proglašen ugašenim: 26. rujna 2019.
Izvori
- El Gobierno de Canarias declara controlado el incendio forestal de Valleseco, en Gran Canaria — 112 Canarias, 25. kolovoza 2019. · službeni izvor
- Aniversario de los incendios forestales de Gran Canaria de Agosto de 2019 — Tagoror Meteorologico de Canarias, 16. kolovoza 2020.
- El Cabildo de Gran Canaria declara extinguido el gran incendio forestal de agosto en la isla — Bolsamania (agencia), 26. rujna 2019.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. kol | 24,4 °C | 40 % | 51 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 18. kol | 22,6 °C | 41 % | 50 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 19. kol | 22,9 °C | 39 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 20. kol | 19,8 °C | 55 % | 50 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 21. kol | 18,3 °C | 60 % | 57 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 22. kol | 20,0 °C | 50 % | 51 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 23. kol poslije | 21,7 °C | 46 % | 49 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 24. kol poslije | 23,1 °C | 42 % | 50 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 25. kol poslije | 22,1 °C | 46 % | 51 km/h | 0,2 mm | Visoka 28 |
| 26. kol poslije | 20,5 °C | 56 % | 46 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 27. kol poslije | 19,4 °C | 53 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 28. kol poslije | 19,6 °C | 55 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 29. kol poslije | 20,1 °C | 55 % | 47 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 30. kol poslije | 21,6 °C | 47 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 31. kol poslije | 19,1 °C | 58 % | 51 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 1. ruj poslije | 18,4 °C | 58 % | 49 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 345Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Artenara?
- Copernicus ga datira između 17. kolovoza 2019. i 22. kolovoza 2019.: 6 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 17. kolovoza 2019. u 15:47, a ugašenim je proglašen 26. rujna 2019..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 8.867 hektara (88,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 8 općina: Artenara (3.409 ha, 51 %); Gáldar (1.330 ha, 21 %); Tejeda (1.288 ha, 12 %); Agaete (1.159 ha, 26 %); Valleseco (808 ha, 36 %); Moya (635 ha, 20 %); Santa María de Guía de Gran Canaria (221 ha, 5,2 %); Vega de San Mateo (51 ha, 1,3 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Artenara i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 24,4 °C, najniža vlaga od 39 % i udari vjetra od 57 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 29, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 345 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 9.180 ha službeno prema 8.867 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 3).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.