Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal ·

Požar Almodôvar, rujan 2018 Santa Cruz, Ameixial, Uni3O Das Freguesias De Almodgvar E Grapa Dos P

Ugašen · zadnja detekcija 1. ruj 2018. 14:18 UTC

Požar je počeo 1. rujna 2018. na području općine Santa Cruz, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.068 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema ICNF, otkriven je 1. rujna 2018. u 11:40, a ugašenim je proglašen 1. rujna 2018..

2. u državi Portugal u 2018., od 23.

Opožarena površina
1.068ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
1. ruj 2018. – 1. ruj 2018.
Pogođene freguesije
3
freguesija
Počeo
1. ruj
2018
Toplinska žarišta
70
u jednom žarištu: 178 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
4,2GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. ruj1. ruj

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. ruj 2018. · 4.198 MW · 70

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
45km/h · najjači udar
35%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 47 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,7 % površine koju ima Zagreb (11 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Santa Cruz 483 stan. · 9,4 km od središta ovdje je počeo
    1.027 ha stigao 1. ruj
    8,3 %
  2. Ameixial 381 stan. · 3,9 km od središta
    40 ha stigao 1. ruj
    0,3 %
  3. Uni3O Das Freguesias De Almodgvar E Grapa Dos P 380 stan. · 14,6 km od središta
    2 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume48 %
  • Poljoprivredna područja32 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija13 %
  • Makija6,8 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina0,18 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,18 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 1. rujna 2018. i opožario 989 ha (satelit je izmjerio 1.068 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. ruj 31,4 °C 35 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
2. ruj poslije 29,9 °C 47 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
3. ruj poslije 26,1 °C 47 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 33
4. ruj poslije 24,4 °C 46 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 31
5. ruj poslije 26,2 °C 36 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
6. ruj poslije 26,2 °C 38 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 30
7. ruj poslije 24,2 °C 49 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 27
8. ruj poslije 23,4 °C 42 % 37 km/h 0,4 mm Visoka 29
9. ruj poslije 25,6 °C 41 % 33 km/h 0,9 mm Visoka 22
10. ruj poslije 31,6 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
11. ruj poslije 30,2 °C 34 % 31 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 38

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 44,2 i najnižom vlagom od 35 %; prije toga: 47 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 10.

FWI na početku 44,2
Najniža vlaga 35 %
Dani bez kiše 47
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Loulé, kolovoz 2021
191 ha 4 dana FWI 40,4 Najniža vlaga 36 % udaljen 26 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 10. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
45km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 1. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. kol 2018.
Poslije · 8. ruj 2018.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

2. rujna 2018. je zrak uz požar dosegnuo 27 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 20: 1,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,527 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1053 µg/m³
30. kol1. ruj3. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 70Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Almodôvar?
Copernicus ga datira između 1. rujna 2018. i 1. rujna 2018.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 1. rujna 2018. u 11:40, a ugašenim je proglašen 1. rujna 2018..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.068 hektara (10,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 3 freguesija: Santa Cruz (1.027 ha, 8,3 %); Ameixial (40 ha, 0,3 %); Uni3O Das Freguesias De Almodgvar E Grapa Dos P (2 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 3,9 km od središta područja Ameixial, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,4 °C, najniža vlaga od 35 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 70 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 989 ha službeno prema 1.068 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.