Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Aller, rujan 2025 Aller, Cármenes

Ugašen · zadnja detekcija 6. ruj 2025. 13:44 UTC

Požar je počeo 6. rujna 2025. na području općine Aller, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 140 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 133. najveći u regiji Asturias od 2016. (od 225 sa stranicom). 135. u državi Španjolska u 2025., od 158.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (5,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
140ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
6. ruj 2025. – 7. ruj 2025.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
6. ruj
2025
Toplinska žarišta
1
u jednom žarištu: 5 MW
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
5MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 6. ruj7. ruj

Kako se razvijao, iz dana u dan

6. ruj 2025. · 5 MW · 1

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

22°najviša
60km/h · najjači udar
25%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana. Nakon požara došla je kiša: 7,2 mm 8. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1 ha 2023..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Aller 10.011 stan. · 6,3 km od središta ovdje je počeo
    108 ha stigao 6. ruj
    0,3 %
  2. Cármenes 356 stan. · 7,0 km od središta
    33 ha
    0,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja99 %
  • Listopadne šume0,7 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 26 % površine (Španjolska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
6. ruj 22,2 °C 25 % 60 km/h 0,0 mm Umjerena 20
7. ruj 15,9 °C 42 % 56 km/h 5,3 mm Vrlo niska 2
8. ruj poslije 8,1 °C 74 % 27 km/h 7,2 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 20,4 i najnižom vlagom od 25 %; prije toga: 5 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 44.

FWI na početku 20,4
Najniža vlaga 25 %
Dani bez kiše 5
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Carballeda de Valdeorras, kolovoz 2022
594 ha 2 dana FWI 23,3 Najniža vlaga 25 % udaljen 127 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,6 mm, 16. kol.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
324 ha
medijan površine
20 %
prešli 1.000 ha
4,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 35 od 44)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 140 ha prema medijanu od 324 ha. Trajao je 2 dana (medijan: 2 dana).

Kod 9 od 44 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

7,2 mmprva kiša
8. rujdan nakon kraja
60km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 7. ruj, a 8. ruj palo je 7,2 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 35 od 44, s medijanom od 4,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 30. kol 2025.
Poslije · 14. ruj 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

8. rujna 2025. je zrak uz požar dosegnuo 18 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,518 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1023 µg/m³
Optička debljina0,30
4. ruj6. ruj8. ruj10. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 1Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Aller?
Copernicus ga datira između 6. rujna 2025. i 7. rujna 2025.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 140 hektara (1,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Aller (108 ha, 0,3 %); Cármenes (33 ha, 0,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Aller i zaustavila se 6,3 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 22,2 °C, najniža vlaga od 25 % i udari vjetra od 60 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 20, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 44. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 324 ha; 20 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 9 od 44 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Jedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.