Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Albelda, srpanj 2026 Albelda, Castillonroy

Ugašen · zadnja detekcija 9. srp 2026. 01:52 UTC

Požar je počeo 8. srpnja 2026. na području općine Albelda, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 362 hektara, raspoređen na 2 općine.

66. u državi Španjolska u 2026., od 196.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (3,9 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
362ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 2dana
8. srp 2026. – 9. srp 2026.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
8. srp
2026
Toplinska žarišta
6
u jednom žarištu: 4 MW
Opasnost na početku
54
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
13MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. srp9. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

9. srp 2026. · 13 MW · 6

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
44km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 9 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,3 mm 14. srp.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Albelda 728 stan. · 1,2 km od središta ovdje je počeo
    287 ha stigao 9. srp
    5,5 %
  2. Castillonroy 334 stan. · 0,9 km od središta
    75 ha stigao 9. srp
    2,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja56 %
  • Poljoprivredna područja36 %
  • Listopadne šume6,4 %
  • Makija1,7 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 92 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 25 % površine (Španjolska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. srp 38,5 °C 11 % 29 km/h 0,5 mm Ekstremna 54
9. srp 40,3 °C 12 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
10. srp poslije 37,1 °C 14 % 52 km/h 0,5 mm Ekstremna 65
11. srp poslije 36,7 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
12. srp poslije 36,7 °C 18 % 59 km/h 0,0 mm Ekstremna 64
13. srp poslije 35,5 °C 29 % 38 km/h 0,4 mm Vrlo visoka 46
14. srp poslije 39,0 °C 24 % 38 km/h 1,3 mm Vrlo visoka 39

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 54,4 i najnižom vlagom od 11 %; prije toga: 9 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 22.

FWI na početku 54,4
Najniža vlaga 11 %
Dani bez kiše 9
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Zaragoza, lipanj 2022
284 ha 1 dan FWI 55,2 Najniža vlaga 13 % udaljen 123 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,7 mm, 22. lip.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
1.920 ha
medijan površine
55 %
prešli 1.000 ha
1,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 16 od 22)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 362 ha prema medijanu od 1.920 ha. Trajao je 2 dana (medijan: 2 dana).

Kod 6 od 22 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,3 mmprva kiša
14. srp5 dana nakon kraja
44km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 9. srp, a 14. srp palo je 1,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 16 od 22, s medijanom od 1,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. srp 2026.
Poslije · 16. srp 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

11. srpnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 11 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,511 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1017 µg/m³
Optička debljina0,41
6. srp8. srp10. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 6Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Albelda?
Službeni opseg navodi samo datum početka (8. srpnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 9. srpnja 2026. (2 dana od 8. srpnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 362 hektara (3,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Albelda (287 ha, 5,5 %); Castillonroy (75 ha, 2,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 0,9 km od središta područja Castillonroy, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 40,3 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 62, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 22. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 1.920 ha; 55 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 6 od 22 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 6 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.