Požar Ajuchitlán del Progreso, 10. svibnja 2022.
Ajuchitlán del Progreso, Coyuca de Catalán
Ugašen · zadnja detekcija 20. svi 2022. 09:03 UTC
Požar je počeo 10. svibnja 2022. na području Ajuchitlán del Progreso, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 11 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.079 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 374. najveći u regiji Guerrero od 2016. (od 582 sa stranicom). 136. u državi Meksiko u 2022., od 232.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
s ogradom
2.079ha
Perimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
Stranica2.079CONAFOR740
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
10. svi 2022. – 20. svi 2022.
+− provjera
CONAFOR: 740 ha (povezani zapisi: 2). Razlika stranice u odnosu na službenu evidenciju: +181,1 %. Povezivanje od 1. studenoga 2026.. Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
11dana
Od 10. svi 2022. do 20. svi 2022.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 20. svi 2022. 09:03 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
10. svi 2022.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
10. svi 2022.
+− provjera
Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
Toplinska žarišta
samo satelit
84
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 75 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
10. svi 2022. – 20. svi 2022.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
438MW
Zbroj zračene snage 13. svibnja 2022.; žarišta tog dana: 22.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
13. svi 2022.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
37,4FWI · visoka
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 30.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
34,3°C · 23 % RV
Najviša temperatura 34,3 °C i najniža vlažnost 23 % 10. svibnja 2022.; udari vjetra 40 km/h 17. svibnja 2022..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 30osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,21 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2020).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
· rekonstruiranovrijeme
Vrijeme i FWI izračunani reanalizom ERA5
· rekonstruiranoslužbeno
Povezivanje sa službenom evidencijom CONAFOR
Obližnji zapisi s vrlo različitim brojkama: 740 ha (zapisi: 2).
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
34°najviša
40km/h · najjači udar
15%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 30 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,4 mm 23. svi.
Ovo je područje već gorjelo
88 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.792 ha 2017., 1.464 ha 2019., 8 ha 2020., 289 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.821 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020
Izgrađena površina0,21ha
Stanovnici≈ 30
Unutar opsega bilo je oko 0,21 ha izgrađene površine i živjelo je oko 30 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Prema CONAFOR, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 740 ha (satelit je izmjerio 2.079 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
CONAFOR zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
10. svi
34,3 °C
23 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 37
11. svi
32,8 °C
25 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 37
12. svi
32,4 °C
23 %
37 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
13. svi
30,4 °C
31 %
32 km/h
0,3 mm
Visoka 34
14. svi
30,4 °C
33 %
31 km/h
0,6 mm
Visoka 25
15. svi
30,7 °C
28 %
31 km/h
0,5 mm
Visoka 28
16. svi
32,0 °C
23 %
37 km/h
0,0 mm
Visoka 31
17. svi
31,6 °C
24 %
40 km/h
0,0 mm
Visoka 32
18. svi
32,4 °C
19 %
37 km/h
0,0 mm
Visoka 35
19. svi
32,9 °C
15 %
37 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
20. svi
31,6 °C
19 %
34 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
21. svi poslije
31,7 °C
26 %
36 km/h
0,1 mm
Visoka 36
22. svi poslije
30,9 °C
32 %
34 km/h
0,2 mm
Visoka 31
23. svi poslije
30,8 °C
37 %
31 km/h
3,4 mm
Niska 9
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 37,4 i najnižom vlagom od 23 %; prije toga: 30 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 20.
FWI na početku37,4
Najniža vlaga23 %
Dani bez kiše30
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Ovaj požar · Požar Ajuchitlán del Progreso, 10. svibnja 2022.
2.079 ha11 danaFWI 37,4Najniža vlaga 23 %
Požar Ajuchitlán del Progreso, travanj 2023
6.413 ha15 danaFWI 37,2Najniža vlaga 23 %udaljen 20 km, 2023.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Ostao je ispod svojih blizanaca: 2.079 ha prema medijanu od 3.571 ha. Trajao je 11 dana (medijan: 15 dana).
Kod 9 od 20 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
3,4 mmprva kiša
23. svi3 dana nakon kraja
40km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 20. svi, a 23. svi palo je 3,4 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 11 od 20, s medijanom od 1,6 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 10. svibnja 2022. do 20. svibnja 2022. (11 dana). Perimetar ga datira od 12. svibnja 2022. do 19. svibnja 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.079 hektara (20,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Ajuchitlán del Progreso (1.255 ha, 0,6 %); Coyuca de Catalán (834 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,3 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 40, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 20. Medijan trajanja bio je 15 dana, a medijan površine 3.571 ha; 5 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 9 od 20 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 12. svibnja 2022. do 19. svibnja 2022.. 84 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Usporedba s izvorom CONAFOR: 740 ha službeno prema 2.079 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.