Požar Agolada, srpanj 2022 Palas de Rei, Antas de Ulla, Agolada
Požar je počeo 17. srpnja 2022. na području općine Agolada, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 332 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema EGIF (MITECO), najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 17. srpnja 2022. u 13:13, a ugašenim je proglašen 24. srpnja 2022..
To je 20. najveći u regiji Pontevedra od 2016. (od 33 sa stranicom). 81. u državi Španjolska u 2022., od 196.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 332ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 2dana
- 17. srp 2022. – 18. srp 2022.
- Pogođene općine
- 3
- općina
- Počeo
- 17. srp
- 2022
- Toplinska žarišta
- 31
- u jednom žarištu: 93 MW
- Opasnost na početku
- 18
- Umjerena · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 314MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 17 dana.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Palas de Rei 3.227 stan. · 7,0 km od središta263 ha stigao 17. srp1,3 %
-
Antas de Ulla 1.822 stan. · 6,9 km od središta68 ha stigao 17. srp0,6 %
-
1 ha stigao 17. srp0,0 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja46 %
- Listopadne šume35 %
- Crnogorične šume7,3 %
- Mješovite šume6,4 %
- Poljoprivredna područja6,1 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Kompleks od 2 požara prema EGIF (MITECO)
Prema EGIF (MITECO), unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 314 ha (satelit je izmjerio 332 ha).
EGIF (MITECO) zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Antas de Ulla 17. srpnja 2022. · 13:01 55 ha · ugašen 24. srpnja 2022. · uzrok: namjerno
- 2 Palas de Rei 17. srpnja 2022. · 13:13 259 ha · ugašen 24. srpnja 2022. · uzrok: namjerno
Ukupno prema EGIF (MITECO): 314 ha, 95 % od 332 ha satelitskog obuhvata.
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. srp | 32,9 °C | 43 % | 34 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 18. srp | 26,7 °C | 57 % | 49 km/h | 0,1 mm | Umjerena 18 |
| 19. srp poslije | 20,8 °C | 65 % | 52 km/h | 0,8 mm | Umjerena 12 |
| 20. srp poslije | 26,2 °C | 55 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umjerena 14 |
| 21. srp poslije | 27,9 °C | 58 % | 39 km/h | 0,0 mm | Umjerena 14 |
| 22. srp poslije | 23,3 °C | 59 % | 43 km/h | 0,0 mm | Umjerena 16 |
| 23. srp poslije | 28,2 °C | 47 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umjerena 16 |
| 24. srp poslije | 26,2 °C | 53 % | 36 km/h | 0,0 mm | Umjerena 17 |
| 25. srp poslije | 24,5 °C | 54 % | 29 km/h | 0,0 mm | Umjerena 16 |
| 26. srp poslije | 24,2 °C | 52 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umjerena 20 |
| 27. srp poslije | 25,0 °C | 47 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 28. srp poslije | 24,1 °C | 56 % | 34 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 31Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 528 haAgoladakolovoz 2025 · 1 dan · 9 km daleko
- 368 haToqueskolovoz 2025 · 3 dana · 9 km daleko
- 413 haSilledalistopad 2017 · 4 dana · 31 km daleko
- 377 haDozónkolovoz 2025 · 2 dana · 32 km daleko
- 1.731 haSan Cristovo de Cealistopad 2017 · 3 dana · 35 km daleko
- 831 haO Irixokolovoz 2022 · 2 dana · 35 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Agolada?
- Copernicus ga datira između 17. srpnja 2022. i 18. srpnja 2022.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 17. srpnja 2022. u 13:13, a ugašenim je proglašen 24. srpnja 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 332 hektara (3,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: Palas de Rei (263 ha, 1,3 %); Antas de Ulla (68 ha, 0,6 %); Agolada (1 ha, 0,0 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 6,9 km od središta područja Antas de Ulla, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 32,9 °C, najniža vlaga od 43 % i udari vjetra od 49 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 18, razred Umjerena.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 31 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 314 ha službeno prema 332 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.