Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
- Izvor
- GWIS (Copernicus)
- Datum
- 1. pro 2022. – 4. pro 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 1. prosinca 2022. na području Ad Dinder, Sudan, a sateliti su ga vidjeli kako gori 4 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.010 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 99. najveći u regiji Sennar od 2016. (od 99 sa stranicom). 64. u državi Sudan u 2022., od 65.
Perimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 1. pro 2022. do 4. pro 2022.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 102 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 3. prosinca 2022.; žarišta tog dana: 16.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 37.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 40,5 °C i najniža vlažnost 15 % 1. prosinca 2022.; udari vjetra 39 km/h 1. prosinca 2022..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-12-01 | 32 | 477 | 40,5 | 25,3 | 15 | 17,6 | 38,9 | 0 | 59,5 | extremo | 1 |
| 2022-12-02 | 5 | 108 | 39,7 | 24,8 | 14 | 16 | 35,3 | 0 | 57,7 | extremo | 1 |
| 2022-12-03 | 16 | 516 | 39,6 | 23,8 | 14 | 11,4 | 29,2 | 0 | 52,3 | extremo | 1 |
| 2022-12-04 | 0 | 0 | 39,9 | 23,8 | 14 | 17,7 | 38,9 | 0 | 60,6 | extremo | 1 |
| 2022-12-05 | 0 | 0 | 39,5 | 23,8 | 14 | 12 | 30,2 | 0 | 53,6 | extremo | 0 |
| 2022-12-06 | 0 | 0 | 38,2 | 22,9 | 19 | 12,9 | 29,2 | 0 | 51,4 | extremo | 0 |
| 2022-12-07 | 0 | 0 | 38,1 | 23,9 | 19 | 13,3 | 30,6 | 0 | 51,3 | extremo | 0 |
| 2022-12-08 | 0 | 0 | 37,1 | 25,1 | 20 | 14,8 | 31,7 | 0 | 51,6 | extremo | 0 |
| 2022-12-09 | 0 | 0 | 38,3 | 25,6 | 18 | 16,2 | 31,3 | 0 | 53,6 | extremo | 0 |
| 2022-12-10 | 0 | 0 | 37,5 | 24,7 | 19 | 13,2 | 28,1 | 0 | 50,3 | extremo | 0 |
| 2022-12-11 | 0 | 0 | 36,4 | 22,3 | 19 | 9,9 | 24,5 | 0 | 46,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-12-12 | 0 | 0 | 37 | 22,9 | 18 | 12,6 | 31 | 0 | 49,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-12-13 | 0 | 0 | 36,8 | 21,9 | 15 | 12,8 | 28,8 | 0 | 50 | extremo | 0 |
| 2022-12-14 | 0 | 0 | 38,1 | 22,9 | 14 | 10,3 | 25,2 | 0 | 47,5 | muy_alto | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 37 dana.
18 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 124 ha 2019., 352 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 360 ha koji su već izgorjeli.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. pro | 40,5 °C | 15 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 2. pro | 39,7 °C | 14 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 3. pro | 39,6 °C | 14 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 4. pro | 39,9 °C | 14 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 5. pro poslije | 39,5 °C | 14 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 6. pro poslije | 38,2 °C | 19 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 7. pro poslije | 38,1 °C | 19 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 8. pro poslije | 37,1 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 9. pro poslije | 38,3 °C | 18 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 10. pro poslije | 37,5 °C | 19 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 11. pro poslije | 36,4 °C | 19 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 12. pro poslije | 37,0 °C | 18 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 13. pro poslije | 36,8 °C | 15 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 14. pro poslije | 38,1 °C | 14 % | 25 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
Počeo je s FWI-jem 59,5 i najnižom vlagom od 15 %; prije toga: 37 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 51.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Izgorio je površinu sličnu blizancima (2.010 ha prema medijanu od 2.760 ha) i trajao 4 dana (medijan: 6 dana).
Kod 49 od 51 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 4. pro, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 2 od 51, s medijanom od 2,2 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
29. studenoga 2022. je zrak uz požar dosegnuo 27 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.