Μετάβαση στο περιεχόμενο
worldfires
ES · Ισπανία · –

Πυρκαγιά Losacio, Ιούλιος 2022 Tábara, Ferreruela, Ferreras de Abajo

Σβησμένη · τελευταία ανίχνευση 25 Ιουλ 2022, 3:14 π.μ. UTC

Η φωτιά ξεκίνησε στις 17 Ιουλίου 2022 στον δήμο Tábara, Ισπανία, και οι δορυφόροι εντόπιζαν φωτιά για 9 ημέρες. Το Copernicus μέτρησε από δορυφορική εικόνα καμένη περίμετρο 34.013 εκταρίων, κατανεμημένη σε 19 δήμους.

Είναι η μεγαλύτερη πυρκαγιά στην περιφέρεια Zamora από το 2016 (από 45 με σελίδα). Η μεγαλύτερη της χώρας (Ισπανία) το 2022, από 196.

Καμένη έκταση
34.013ha
περίμετρος Copernicus
Διάρκεια
9ημέρες
17 Ιουλ 2022 – 25 Ιουλ 2022
Δήμοι που επλήγησαν
19
δήμους
Ξεκίνησε στις
17 Ιουλ
2022
Θερμικές εστίες
883
σε μία μόνο εστία: 490 MW
Κίνδυνος στην έναρξη
50
Πολύ υψηλός · δείκτης FWI
Μέση ημερήσια ισχύς
8,9GW
ισχύς που ανιχνεύθηκε ανά ημέρα, κατά μέσο όρο

Πού κάηκε

ΕΣΤΊΕΣ ΑΝΆ ΗΜΈΡΑ 17 Ιουλ25 Ιουλ
25 Ιουλ 2022

Πώς εξελίχθηκε, μέρα με τη μέρα

18 Ιουλ 2022 · 33.425 MW · 713 19 Ιουλ 2022 · 1.995 MW · 156 20 Ιουλ 2022 · 30 MW · 11 25 Ιουλ 2022 · 2 MW · 3
18 Ιουλ 19 Ιουλ 20 Ιουλ 25 Ιουλ

Ακτινοβολούμενη ισχύς που ανιχνεύθηκε κάθε ημέρα, σε μεγαβάτ, και αριθμός εστιών. Η ματζέντα μπάρα σημειώνει την ημέρα μέγιστης δραστηριότητας.

Με τι καιρό κάηκε

40°μέγιστη
53km/h · μέγιστη ριπή
11%ελάχιστη υγρασία

Είχε να βρέξει (1 mm ή περισσότερο) 21 ημέρες όταν ξεκίνησε.

Αυτή η περιοχή είχε ξανακαεί

Το 2 % της περιμέτρου συμπίπτει με παλαιότερες πυρκαγιές καταγεγραμμένες από το 2016: 399 εκτ. το 2016, 276 εκτ. το 2017.

Πόσο μεγάλη είναι;

5 km
Κάηκαν 340 km², 8,9 φορές η έκταση της περιοχής αναφοράς (Αθήνα, 38 km²).

Όριο (Αθήνα): geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia Commons (CC0 1.0).

Συγκρίνεται το μέγεθος, όχι η θέση: τα δύο σχήματα είναι στην ίδια κλίμακα, με τον βορρά πάνω, κεντραρισμένα το ένα πάνω στο άλλο.

Τι συνέβη σε κάθε δήμο

  1. Tábara 743 κάτ. · 0,9 χλμ. από το κέντρο εδώ ξεκίνησε
    7.453 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    66 %
  2. Ferreruela 409 κάτ. · 0,5 χλμ. από το κέντρο
    6.804 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    72 %
  3. Ferreras de Abajo 461 κάτ. · η φωτιά έφτασε στο κέντρο
    4.629 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    52 %
  4. Olmillos de Castro 182 κάτ. · η φωτιά έφτασε στο κέντρο
    4.078 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    57 %
  5. Pueblica de Valverde 172 κάτ. · 0,6 χλμ. από το κέντρο
    1.585 ha έφτασε στις 19 Ιουλ
    62 %
  6. Melgar de Tera 331 κάτ. · η φωτιά έφτασε στο κέντρο
    1.560 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    38 %
  7. Riofrío de Aliste 589 κάτ. · 2,9 χλμ. από το κέντρο
    1.548 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    14 %
  8. Villanueva de las Peras 85 κάτ. · η φωτιά έφτασε στο κέντρο
    1.540 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    89 %
  9. Santa Croya de Tera 253 κάτ. · 0,8 χλμ. από το κέντρο
    1.282 ha
    61 %
  10. Losacio 90 κάτ. · η φωτιά έφτασε στο κέντρο
    962 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    44 %
  11. Pozuelo de Tábara 150 κάτ. · 1,3 χλμ. από το κέντρο
    776 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    30 %
  12. Santa María de Valverde 50 κάτ. · η φωτιά έφτασε στο κέντρο
    760 ha έφτασε στις 19 Ιουλ
    78 %
  13. 261 ha έφτασε στις 19 Ιουλ
    14 %
  14. Faramontanos de Tábara 318 κάτ. · 2,1 χλμ. από το κέντρο
    237 ha έφτασε στις 19 Ιουλ
    4,3 %
  15. Losacino 189 κάτ. · 1,7 χλμ. από το κέντρο
    222 ha έφτασε στις 25 Ιουλ
    5,0 %
  16. Micereces de Tera 404 κάτ. · 2,5 χλμ. από το κέντρο
    166 ha
    4,9 %
  17. Morales de Valverde 156 κάτ. · 1,4 χλμ. από το κέντρο
    152 ha
    8,4 %
  18. Friera de Valverde 121 κάτ. · 4,9 χλμ. από το κέντρο
    25 ha
    1,3 %
  19. Moreruela de Tábara 290 κάτ. · 3,0 χλμ. από το κέντρο
    0 ha
    0,0 %

Καμένη έκταση μέσα σε κάθε δήμο, από τη διασταύρωση της επίσημης περιμέτρου με τα διοικητικά όρια. Η απόσταση μετριέται από το σημείο που ορίζει το κέντρο κάθε περιοχής έως την κοντινότερη φωτιά: το ότι έμεινε ένα χιλιόμετρο μακριά δεν σημαίνει ότι έφτασε στα σπίτια.

Τι κάηκε

  • Σκληρόφυλλη βλάστηση33 %
  • Γεωργικές εκτάσεις29 %
  • Πλατύφυλλα15 %
  • Κωνοφόρα10 %
  • Θαμνώνες και μεταβατική βλάστηση8,6 %
  • Άλλες φυσικές εκτάσεις3,1 %
  • Μικτό δάσος0,7 %

Προστατευόμενη περιοχή Natura 2000 που επλήγη: 31 %

Περιοχές του δικτύου Natura 2000 (Ευρωπαϊκός Οργανισμός Περιβάλλοντος, έκδοση 2024) που διασχίζει η περίμετρος.

Κάλυψη γης μέσα στην περίμετρο σύμφωνα με το Corine Land Cover, όπως το αναφέρει το Copernicus.

Άνθρωποι και κτίρια μέσα στην περίμετρο

GHSL 2020
Δομημένη επιφάνεια18 ha
Κάτοικοι≈ 450

Μέσα στην περίμετρο υπήρχαν περίπου 18 εκτάρια δομημένης επιφάνειας και ζούσαν περίπου 450 άνθρωποι (GHSL 2020, δορυφορική εκτίμηση).

Πρόκειται για εκτίμηση σε κελιά των 100 m από δορυφορικές εικόνες και απογραφές: δεν σημαίνει ότι κάηκαν σπίτια ούτε ότι υπήρξαν θύματα. Η περίμετρος περιλαμβάνει και εκτάσεις που δεν κάηκαν.

Πηγή: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S και GHS-POP R2023A), Κοινό Κέντρο Ερευνών (JRC) της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, © Ευρωπαϊκή Ένωση, CC BY 4.0. Το άθροισμα μέσα στην περίμετρο το υπολόγισε το WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Επίσημο αρχείο

Πολλές επίσημες καταγραφές αντιστοιχούν σε αυτή την περιοχή

Σύμφωνα με EGIF (MITECO), μέσα σε αυτή την περίμετρο ξεκίνησαν 2 φωτιές αυτές τις ημέρες, συνολικά 24.344 εκτάρια (ο δορυφόρος μέτρησε 34.013 εκτάρια). Τα δύο νούμερα διαφέρουν πολύ, οπότε ίσως δεν πρόκειται ακριβώς για την ίδια φωτιά: θεωρήστε τα κοντινές καταγραφές.

Το σύστημα EGIF (MITECO) καταγράφει χωριστά κάθε πυρκαγιά που ξεκίνησε σε άλλη στιγμή ή σε άλλο σημείο· ο δορυφόρος βλέπει μία ενιαία καμένη έκταση, γι' αυτό η σελίδα τις ομαδοποιεί. Οι αριθμοί στον χάρτη δείχνουν πού ξεκίνησε η καθεμία.

Πότε κάηκε η καθεμία

1 23.611 ha 2 732 ha
17 Ιουλ31 Αυγ
φυσική (κεραυνός) εμπρησμός
  1. 1 Losacio 17 Ιουλίου 2022 · 18:00 23.611 ha · σβήστηκε στις 31 Αυγούστου 2022 · αιτία: φυσική (κεραυνός)
  2. 2 Losacino 24 Ιουλίου 2022 · 18:00 732 ha · σβήστηκε στις 14 Αυγούστου 2022 · αιτία: εμπρησμός

Σύνολο σύμφωνα με EGIF (MITECO): 24.344 εκτάρια, το 72 % των 34.013 εκταρίων της δορυφορικής περιμέτρου.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Είναι η οριστική στατιστική του φορέα: μετρά την έκταση με δικό της τρόπο, γι’ αυτό μπορεί να διαφέρει από τον δορυφόρο.

Διασταύρωση με τον Τύπο

Διασταύρωση στις 29 Σεπτεμβρίου 2026

Διασταυρώσαμε αυτή την καρτέλα με 4 πηγές που δημοσιεύτηκαν όταν η φωτιά είχε σβήσει. Να τι προσθέτουν:

Γνωστή και ως
Incendio de la Sierra de la Culebra (julio) · Incendio de Ferreruela de Tábara · Incendio de Losacio (Zamora)
Επίσημη έκταση: 31.473 εκτάρια (ο δορυφόρος μέτρησε 34.013 εκτάρια)
Κηρύχθηκε σβησμένη: 31 Αυγούστου 2022

Πηγές

Τα επίσημα στοιχεία μετρώνται διαφορετικά από τα δορυφορικά και μερικές φορές καλύπτουν μόνο μέρος της φωτιάς.

Ο καιρός μέρα με τη μέρα

Επανανάλυση ERA5 του ECMWF στο σημείο της πυρκαγιάς, η αναφορά για τον καιρό του παρελθόντος, και ο καναδικός δείκτης κινδύνου FWI, ο ίδιος που χρησιμοποιεί το Copernicus, υπολογισμένος από το WorldFires με αυτά τα δεδομένα. Οι επόμενες ημέρες φτάνουν έως την πρώτη βροχή.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ξεκίνησε με Πολύ ξηρός αέρας: το 15 % της έκτασης (Ισπανία)

Ημέρα Μέγιστη Ελάχ. υγρασία Μέγ. ριπή Βροχή Κίνδυνος (FWI)
17 Ιουλ 39,5 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 50
18 Ιουλ 35,2 °C 15 % 53 km/h 1,3 mm Ακραίος 68
19 Ιουλ 27,7 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Υψηλός 29
20 Ιουλ 32,8 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Υψηλός 27
21 Ιουλ 35,2 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Υψηλός 32
22 Ιουλ 33,9 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Υψηλός 34
23 Ιουλ 34,0 °C 19 % 40 km/h 0,0 mm Υψηλός 35
24 Ιουλ 33,7 °C 14 % 53 km/h 0,0 mm Ακραίος 59
25 Ιουλ 32,5 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 41
26 Ιουλ μετά 30,5 °C 21 % 24 km/h 0,0 mm Υψηλός 32
27 Ιουλ μετά 31,6 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Υψηλός 32
28 Ιουλ μετά 31,3 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Υψηλός 29
29 Ιουλ μετά 31,8 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Υψηλός 33
30 Ιουλ μετά 33,6 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 43
31 Ιουλ μετά 34,8 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Υψηλός 37
1 Αυγ μετά 36,6 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 39
2 Αυγ μετά 36,3 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Υψηλός 38
3 Αυγ μετά 35,7 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 47
4 Αυγ μετά 35,3 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Υψηλός 36

Τα «δίδυμά» της: ξεκίνησαν με τον ίδιο καιρό

Ξεκίνησε με FWI 49,9 και ελάχιστη υγρασία 11 %· πριν από αυτό: 21 ημέρες χωρίς βροχή. Πυρκαγιές της περιοχής που ξεκίνησαν με τέτοιον καιρό από το 2016: 30.

FWI στην έναρξη 49,9
Ελάχιστη υγρασία 11 %
Μέρες χωρίς βροχή 21
αυτή η φωτιά επιλεγμένες δίδυμες υπόλοιπη περιοχή
Σχεδόν ίδιεςΠαρόμοιες

Περίγραμμα των πιο όμοιων διδύμων

Πυρκαγιά Cadalso de los Vidrios, Ιούνιος 2019
3.157 ha 3 ημέρες FWI 47,0 Ελάχ. υγρασία 11 % σε 219 km, το 2019

Πρώτη βροχή (1 mm ή περισσότερο) μετά το τέλος: καμία τις επόμενες δέκα μέρες.

Τι απέγιναν

2 ημέρες
διάμεση διάρκεια
592 ha
διάμεση έκταση
40 %
ξεπέρασαν τα 1.000 ha
3,0 mm
βροχή στο τέλος (διάμεση· την είχαν 13 από 30)

Ήταν 57,4 φορές μεγαλύτερη από τη διάμεση των διδύμων της και κράτησε 9 ημέρες, έναντι 2 ημέρες.

Μόνο 1 από τις 30 δίδυμές της έκαψαν περισσότερο. Ο καιρός της πρώτης μέρας δεν τα εξηγεί όλα: μετράνε και ο άνεμος των επόμενων ημερών, η καύσιμη ύλη και η κατάσβεση. Σε 17 από 30 δεν έπεσε ούτε 1 mm τις δέκα μέρες μετά το τέλος: έσβησαν χωρίς βροχή. Στις υπόλοιπες, η πρώτη μέρα βροχής έφερε διάμεσα 3,0 mm.

Είναι μια τράπεζα ανάλογων περιπτώσεων: δείχνει τι συνήθως συμβαίνει, όχι τι θα συμβεί. Με λιγότερες από 15 δίδυμες δεν δίνουμε αριθμούς. Πώς το υπολογίζουμε

Πώς τελείωσε

—πρώτη βροχή
—χωρίς βροχή σε δέκα μέρες
53km/h · μέγ. ριπή

Θεωρήθηκε ότι έληξε στις 25 Ιουλ και τις επόμενες δέκα μέρες δεν έπεσε ούτε 1 mm: έσβησε χωρίς βροχή. Δίδυμες με βροχή στο τέλος: 13 από 30, με διάμεση 3,0 mm.

Καιρός της σελίδας: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Πώς επιλέγεται μια δίδυμη

  • Ίδια περιοχή: πυρκαγιές που έχουν ήδη τελειώσει, σε λιγότερο από 250 km από αυτή, από το 2016.
  • Ίδια έναρξη: συγκρίνονται το FWI της πρώτης μέρας, η ελάχιστη υγρασία εκείνης της μέρας και οι συνεχόμενες μέρες χωρίς βροχή πριν. Ο ρυθμιστής ορίζει πόσο μπορούν να διαφέρουν.
  • Μόνο σελίδες με οριστικά μετεωρολογικά δεδομένα (επανανάλυση ERA5), υπολογισμένα όπως αυτής της πυρκαγιάς· εκτός μένουν οι γεωργικές καύσεις ή καύσεις βοσκοτόπων και οι σελίδες με δεδομένα υπό έλεγχο.
  • Εκτός μένουν όσες έκαιγαν ταυτόχρονα με αυτή (μία εβδομάδα πριν ή μετά): μοιράζονται το ίδιο καιρικό επεισόδιο και δεν μετρούν ως προηγούμενο.
  • Ταξινομούνται κατά ομοιότητα και σχεδιάζονται τα περιγράμματα των πέντε πρώτων.

Πώς το υπολογίζουμε

Πριν και μετά, από τον δορυφόρο

Σύρετε τη γραμμή για να συγκρίνετε το ίδιο έδαφος πριν από τη φωτιά και μετά.

Πριν · 10 Ιουλ 2022
Μετά · 1 Αυγ 2022

Αν η μέρα είναι συννεφιασμένη, αλλάξτε ημερομηνία: κάθε δορυφόρος περνά μία φορά την ημέρα. Στο ψευδοχρώμα το καμένο φαίνεται καφέ ή κοκκινωπό.

Ο καπνός

CAMS · Copernicus

Στις 18 Ιουλίου 2022 ο αέρας δίπλα στη φωτιά έφτασε τα 42 µg/m³ PM2,5. Ο μέσος όρος της ημέρας ήταν 20: 1,3 φορές η ημερήσια κατευθυντήρια τιμή του ΠΟΥ (15).

Αιχμή PM2,542 µg/m³
Ημέρες πάνω από το όριο3 ημέρες
PM1059 µg/m³
15 Ιουλ18 Ιουλ21 Ιουλ24 Ιουλ27 Ιουλ
Καλή Μέτρια Υποβαθμισμένη Κακή Πολύ κακή Ακραία

Σωματίδια από το μοντέλο CAMS της Copernicus στο κέντρο της περιμέτρου· δεν είναι μετρήσεις σε κάθε οικισμό. Η ανοιχτόχρωμη μπάρα είναι η χειρότερη ώρα, η σκούρα ο μέσος όρος της ημέρας.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Πίνακας ανιχνεύσεων · 883Κάθε θερμική εστία του δορυφόρου, μία προς μία, με ώρα, δορυφόρο, ισχύ και συντεταγμένες.
⬇ Λήψη CSV Ώρες σε UTC. Κάθε ανίχνευση είναι ένα εικονοστοιχείο 375 μ.: μια μεγάλη πυρκαγιά δίνει εκατοντάδες ανά διέλευση.
Ημερομηνία και ώραΔορυφόροςFRP (MW)LatLon

Άλλες πυρκαγιές στην περιοχή

Όλες οι πυρκαγιές: Ισπανία

Συχνές ερωτήσεις

Πόσο διήρκεσε η πυρκαγιά Losacio;
Το Copernicus τη χρονολογεί μεταξύ 17 Ιουλίου 2022 και 25 Ιουλίου 2022: 9 ημέρες από την πρώτη έως την τελευταία εικόνα με φωτιά.
Πόση έκταση κάηκε;
Η περίμετρος που μέτρησε το Copernicus από δορυφορική εικόνα είναι 34.013 εκτάρια (340,1 τ.χλμ.). Τα επίσημα στοιχεία κάθε χώρας μπορεί να διαφέρουν.
Ποιοι δήμοι κάηκαν;
Η φωτιά μπήκε σε 19 δήμους: Tábara (7.453 ha, 66 %); Ferreruela (6.804 ha, 72 %); Ferreras de Abajo (4.629 ha, 52 %); Olmillos de Castro (4.078 ha, 57 %); Pueblica de Valverde (1.585 ha, 62 %); Melgar de Tera (1.560 ha, 38 %); Riofrío de Aliste (1.548 ha, 14 %); Villanueva de las Peras (1.540 ha, 89 %); Santa Croya de Tera (1.282 ha, 61 %); Losacio (962 ha, 44 %); Pozuelo de Tábara (776 ha, 30 %); Santa María de Valverde (760 ha, 78 %).
Έφτασε η φωτιά σε κάποιον οικισμό;
Η φωτιά έφτασε στο κέντρο της περιοχής Olmillos de Castro: το σημείο που το ορίζει βρέθηκε μέσα στην καμένη έκταση ή σε λιγότερο από 500 μέτρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάηκαν σπίτια.
Τι καιρό έκανε;
Κατά την πυρκαγιά η θερμοκρασία έφτασε τους 39,5 °C, η υγρασία έπεσε στο 11 % και οι ριπές έφτασαν τα 53 km/h. Ο δείκτης κινδύνου (FWI) έφτασε το 68, κατηγορία «Ακραίος».
Από πού προέρχονται αυτά τα δεδομένα;
Από την καμένη περίμετρο του EFFIS (Copernicus), τις θερμικές εστίες VIIRS της NASA FIRMS και τα διοικητικά όρια της χώρας (Ισπανία, geoBoundaries). Δεν είναι επίσημη αναφορά.
Πώς τελείωσαν οι πυρκαγιές που ξεκίνησαν με παρόμοιο καιρό σε αυτή την περιοχή;
Πυρκαγιές σε λιγότερο από 250 km που ξεκίνησαν από το 2016 με παρόμοιο FWI, υγρασία και ξηρή περίοδο: 30. Η διάμεση διάρκειά τους ήταν 2 ημέρες και η διάμεση έκταση 592 ha· το 40 % ξεπέρασε τα 1.000 ha. Μόνο 1 από τις 30 δίδυμές της έκαψαν περισσότερο. Ο καιρός της πρώτης μέρας δεν τα εξηγεί όλα: μετράνε και ο άνεμος των επόμενων ημερών, η καύσιμη ύλη και η κατάσβεση. Σε 17 από 30 δεν έπεσε ούτε 1 mm τις δέκα μέρες μετά το τέλος: έσβησαν χωρίς βροχή. Στις υπόλοιπες, η πρώτη μέρα βροχής έφερε διάμεσα 3,0 mm.

Πού να το επαληθεύσετε

Μια δορυφορική ανίχνευση δεν είναι επίσημη αναφορά. Τα οριστικά στοιχεία και η κατάσταση της πυρκαγιάς δημοσιεύονται από την υπηρεσία έκτακτης ανάγκης κάθε χώρας.

Έκτακτη ανάγκη: 112 · Αριθμός έκτακτης ανάγκης και επίσημες προειδοποιήσεις

Δορυφορική επαλήθευση

Ιστορικό αυτής της σελίδας Αλλαγές σε έκταση, ημερομηνίες, όνομα, επίσημο αρχείο ή ενωμένες σελίδες, με σύγκριση κάθε νύχτα από τις 24 Οκτωβρίου 2026.

Κάτι δεν σας φαίνεται σωστό σε αυτή τη σελίδα;

Η σελίδα φτιάχνεται από δορυφορικά δεδομένα και επίσημα αρχεία και μερικές φορές κάνει λάθη: λάθος ημερομηνίες, λάθος χωριό, δύο φωτιές ενωμένες ή κάτι που δεν ήταν δασική πυρκαγιά. Αν γνωρίζετε αυτή τη φωτιά από κοντά —μένετε εκεί, την είδατε, συμμετείχατε στην κατάσβεση ή την καλύψατε ως δημοσιογράφος—, πείτε μας τι έγινε πραγματικά και θα το ελέγξουμε.

Αναφορά λάθους
Τι πιστεύετε ότι είναι λάθος;

Θα χρησιμοποιήσουμε το email σας μόνο για να απαντήσουμε σε αυτή την αναφορά. Απόρρητο. Αυτή δεν είναι υπηρεσία έκτακτης ανάγκης: αν υπάρχει φωτιά τώρα, καλέστε το 112.

Πώς το ξέρουμε
  • Περίμετρος: EFFIS (Copernicus), μετρημένη σε δορυφορικές εικόνες· 2 πολύγωνα ομαδοποιημένα σε αυτή τη σελίδα.
  • Ημερομηνίες της περιμέτρου: οι εστίες VIIRS εντός της δεν τις άλλαξαν. 883 εστίες VIIRS του Suomi-NPP σε αυτές τις ημερομηνίες.
  • Σύγκριση με EGIF (MITECO): 24.344 επίσημα εκτ. έναντι 34.013 εκτ. της περιμέτρου· μοιάζουν, αλλά με επιφυλάξεις.
  • Διασταυρωμένο με τον Τύπο και επίσημους φορείς: 4 επιβεβαιωμένες πηγές.
  • Καιρός: επανάλυση ERA5 του Copernicus στο σημείο της πυρκαγιάς, σε κελιά περίπου 25 km.
  • Η δομημένη επιφάνεια και ο πληθυσμός προέρχονται από το Global Human Settlement Layer του JRC (εποχή 2020, κελιά των 100 m), αθροισμένα μέσα στην περίμετρο: εκτίμηση του τι υπήρχε, όχι καταμέτρηση ζημιών.

Πώς φτιάχνουμε τις σελίδες: μεθοδολογία

Από πού προέρχονται τα δεδομένα

Η περίμετρος και η κάλυψη γης προέρχονται από το European Forest Fire Information System (EFFIS) του Copernicus, μετρημένα σε εικόνες MODIS και Sentinel-2 και δημοσιευμένα με άδεια CC BY 4.0. Οι θερμικές εστίες προέρχονται από τους αισθητήρες VIIRS των δορυφόρων Suomi-NPP και NOAA-20, που διανέμει η NASA FIRMS με εικονοστοιχείο 375 μέτρων. Τα διοικητικά όρια προέρχονται από geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Την έκταση ανά δήμο την υπολογίζει το WorldFires διασταυρώνοντας την περίμετρο με αυτά τα όρια, οπότε μπορεί να διαφέρει ελαφρώς από το επίσημο στοιχείο κάθε χώρας.