Към съдържанието
worldfires
MM · Мианмар · –

Пожар Mongping, 22 март 2023 г. Mongping

Потушен · последна детекция 5.04.2023 г., 19:14 UTC

Пожарът започва на 22 март 2023 г. в Mongping, Мианмар, и сателитите го виждат да гори 14 дни. Световната система GWIS на Copernicus възстановява от термичните точки изгорял периметър от 4 701 хектара, разпределен в една община.

Това е 122-ият най-голям в Shan от 2016 г. (от 625 със страница). 55-ият в Мианмар през 2023 г., от 240.

Сравни с…

Предложения: Mongping · 2021Chiang Dao · 2016Mongping · 2020Mongping · 2021

Изгоряла площ
4 701ha
периметър GWIS (Copernicus)
Продължителност
14дни
22.03.2023 г. – 4.04.2023 г.
Засегнати общини
1
общини
Започна на
22 март
2023
Топлинни огнища
162
в едно огнище: 91 MW
Опасност в началото
27
Висока · индекс FWI
Средна дневна мощност
125MW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 22 март4 апр
5.04.2023 г.

Как се разви, ден по ден

22.03.2023 г. · 4 MW · 3 23.03.2023 г. · 99 MW · 23 24.03.2023 г. · 204 MW · 26 25.03.2023 г. · 399 MW · 40 26.03.2023 г. · 29 MW · 11 27.03.2023 г. · 152 MW · 14 28.03.2023 г. · 41 MW · 4 30.03.2023 г. · 42 MW · 10 31.03.2023 г. · 88 MW · 6 1.04.2023 г. · 396 MW · 16 4.04.2023 г. · 4 MW · 2 5.04.2023 г. · 39 MW · 7
22 март 25 март 28 март 1 апр

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

32°максимална
51km/h · максимален порив
22%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 8 дни.

Тази зона вече е горяла

93 % от периметъра съвпада с по-ранни пожари, регистрирани от 2016 г.: 2 305 ха през 2016 г., 2 373 ха през 2017 г., 14 ха през 2018 г., 2 499 ха през 2019 г., 2 551 ха през 2020 г., 2 010 ха през 2021 г.. Част от площта е горяла повече от веднъж, затова годишните стойности са повече от 4 361 ха, които вече са били изгорели.

Колко е голям?

10 km
Изгорели са 3,5 % от площта на София (47 км² срещу 1 341 км²).

Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).

Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.

Какво се случи с всяка община

  1. Mongping тук започна
    4 727 ha стигна на 22 март
    0,8 %

Изгоряла площ във всяка община, от пресичането на периметъра на GWIS с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Хора и сгради в периметъра

GHSL 2025
Застроена площ< 0,1 ha
Жители≈ 50

В периметъра е имало около 0,05 ха застроена площ и са живели около 50 души (GHSL 2025, спътникова оценка).

Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели. Епохата 2025 на GHSL е прогноза въз основа на данни от 2020 г. и по-рано.

Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
22 март 30,1 °C 26 % 47 km/h 0,0 mm Висока 27
23 март 30,0 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Висока 25
24 март 29,4 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Висока 26
25 март 29,9 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Висока 27
26 март 30,6 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Висока 29
27 март 31,6 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Висока 28
28 март 31,3 °C 26 % 40 km/h 0,1 mm Висока 31
29 март 28,8 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Висока 29
30 март 30,6 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Висока 29
31 март 30,6 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Висока 30
1 апр 31,6 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Висока 31
2 апр 31,1 °C 22 % 51 km/h 0,0 mm Висока 35
3 апр 29,5 °C 26 % 39 km/h 0,0 mm Висока 33
4 апр 29,7 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Висока 33
5 апр след 32,0 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Висока 32
6 апр след 32,0 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Висока 33
7 апр след 33,0 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Висока 33
8 апр след 33,9 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Висока 34
9 апр след 34,5 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Висока 35
10 апр след 34,9 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Висока 36
11 апр след 33,8 °C 22 % 33 km/h 0,0 mm Висока 36
12 апр след 33,9 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Висока 35
13 апр след 34,2 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Висока 36
14 апр след 35,1 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Висока 36

Неговите близнаци: започнали при същото време

Започна при FWI 27,1 и минимална влажност 26 %; преди това: 8 дни без дъжд. Пожари в района, започнали при такова време от 2016 г. насам: 49.

FWI в началото 27,1
Минимална влажност 26 %
Дни без дъжд 8
този пожар избрани близнаци останалата част от района
Почти еднаквиСходни

Контури на най-сходните близнаци

Пожар Mongping, март 2021
2 870 ha 9 дни FWI 25,4 Мин. влажност 26 % на 42 km, 2021 г.

Първи дъжд (1 mm или повече) след края: 1,1 mm на 4 апр.

Какво е станало с тях

9 дни
медианна продължителност
2 538 ha
медианна площ
100 %
надхвърлили 1 000 ha
1,5 mm
дъжд в края (медиана; имали са го 26 от 49)

Беше 1,9 пъти по-голям от медианата на близнаците си и продължи 14 дни (медиана: 9 дни).

Само 6 от 49 близнаци са изгорели повече. Времето в първия ден не обяснява всичко: значение имат и вятърът в следващите дни, горивото и гасенето. При 23 от 49 не е паднал и 1 mm в десетте дни след края: угаснали са без дъжд. При останалите първият дъждовен ден е донесъл медиана от 1,5 mm.

Това е банка от аналогични случаи: показва какво обикновено става, а не какво ще стане. При по-малко от 15 близнаци не даваме цифри. Как го изчисляваме

Как завърши

—първи дъжд
—без дъжд за десет дни
51km/h · макс. порив

Смята се за приключил на 4 апр и в следващите десет дни не падна и 1 mm: угасна без дъжд. Близнаци с дъжд в края: 26 от 49, с медиана 1,5 mm.

Времето на страницата: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Как се избира близнак

  • Същият район: вече приключили пожари на по-малко от 250 km от този, от 2016 г. насам.
  • Същото начало: сравняват се FWI в първия ден, минималната влажност в този ден и поредните дни без дъжд преди него. Плъзгачът определя колко могат да се различават.
  • Само страници с окончателни метеоданни (реанализ ERA5), изчислени като тези на този пожар; извън остават селскостопанските и пасищните опожарявания и страниците с данни в проверка.
  • Извън остават тези, които са горели едновременно с този (седмица преди или след): споделят същия период на времето и не се броят за предшественик.
  • Подреждат се по сходство и се рисуват контурите на първите пет.

Как го изчисляваме

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 15.03.2023 г.
След · 11.04.2023 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Димът

CAMS · Copernicus

На 28 март 2023 г. въздухът до пожара стигна 261 µg/m³ ФПЧ2,5. Средното за деня беше 123: 8,2 пъти дневната насока на СЗО (15).

Пик на ФПЧ2,5261 µg/m³
Дни над насоката11 дни
PM10374 µg/m³
Оптична дебелина1,55
21 март24 март27 март30 март
Добро Приемливо Умерено Лошо Много лошо Екстремно

Частици от модела CAMS на Copernicus в центъра на периметъра; това не са измервания във всяко селище. Светлата лента е най-лошият час, тъмната — средното за деня.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Таблица на детекциите · 162Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Мианмар

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Mongping?
Според топлинните огнища, засечени от спътниците в периметъра, е горял от 22 март 2023 г. до 4 април 2023 г. (14 дни). Периметърът го датира от 23 март 2023 г. до 28 март 2023 г..
Каква площ изгоря?
Периметърът, който GWIS (Copernicus) възстановява от термичните точки, е 4 701 хектара (47,0 km²). Това е оценка: официалните данни на всяка страна може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе само в Mongping (4 727 ha, 0,8 %).
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 31,6 °C, минимална влажност 22 % и пориви до 51 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 35, клас Висока.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на GWIS (Copernicus), термичните точки VIIRS на NASA FIRMS и административните граници на Мианмар (geoBoundaries). Не е официален доклад.
Как завършиха пожарите, започнали при сходно време в този район?
Пожари на по-малко от 250 km, започнали от 2016 г. насам при сходни FWI, влажност и сух период: 49. Медианната им продължителност е 9 дни, а медианната площ — 2 538 ha; 100 % са надхвърлили 1 000 ha. Само 6 от 49 близнаци са изгорели повече. Времето в първия ден не обяснява всичко: значение имат и вятърът в следващите дни, горивото и гасенето. При 23 от 49 не е паднал и 1 mm в десетте дни след края: угаснали са без дъжд. При останалите първият дъждовен ден е донесъл медиана от 1,5 mm.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Сателитна проверка

История на тази страница · 2 Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..
  1. Последен ден с огън: 28 март 2023 г. → 4 април 2023 г..
  2. Начална дата: 23 март 2023 г. → 22 март 2023 г..

RSS Промени в тази страница С проверките и версията за цитиране

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност.

Откъде знаем това
  • Периметър: GWIS (Copernicus), възстановен по топлинните огнища, а не измерен по изображение.
  • Датите са коригирани по огнищата VIIRS в периметъра, според който пожарът е бил от 23 март 2023 г. до 28 март 2023 г.. 162 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Не сме свързали тази страница с никакъв официален запис.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
  • Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2025, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.

Как правим страниците: методология

Откъде са тези данни

Периметърът е от Global Wildfire Information System (GWIS) на Copernicus, която го възстановява от термичните точки на сензорите MODIS и VIIRS и го публикува с лиценз CC BY 4.0. Не се измерва върху изображение, както в Европа, затова е оценка. Термичните точки са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел от 375 метра. Административните граници са от geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Площта по община WorldFires изчислява, като пресича периметъра с тези граници, затова може да се различава от официалната цифра на всяка страна.