Към съдържанието
worldfires
ES · Испания · →

Пожар Ateca, юли 2022 Ateca, Moros, Bubierca

Потушен · последна детекция 20.07.2022 г., 12:51 UTC

Огънят започна на 18 юли 2022 г. в землището на Ateca, Испания, и спътниците засичаха огън в продължение на 8 дни. Copernicus измери по сателитно изображение изгорял периметър от 14 159 хектара, разпределен между 11 общини.

Това е 2-ият най-голям в Zaragoza от 2016 г. (от 18 със страница). 4-ият в Испания през 2022 г., от 196.

Сравни с…

Предложения: Arcos de Jalón · 2026

Изгоряла площ
14 159ha
периметър Copernicus
Продължителност
8дни
18.07.2022 г. – 25.07.2022 г.
Засегнати общини
11
общини
Започна на
18 юли
2022
Топлинни огнища
366
в едно огнище: 311 MW
Опасност в началото
52
Екстремна · индекс FWI
Средна дневна мощност
6,6GW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 18 юли25 юли
20.07.2022 г.

Как се разви, ден по ден

19.07.2022 г. · 11 413 MW · 170 20.07.2022 г. · 1 861 MW · 196
19 юли 20 юли

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

40°максимална
56km/h · максимален порив
8%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 11 дни. След пожара дойде дъждът: 1,8 mm на 3 авг.

Тази зона вече е горяла

Няма по-ранен периметър, който да съвпада с този пожар от 2016 г., когато започва сателитният запис.

Колко е голям?

10 km
Изгорели са 11 % от площта на София (142 км² срещу 1 341 км²).

Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).

Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.

Какво се случи с всяка община

  1. Ateca 1 785 жит. · на 0,8 km от центъра тук започна
    5 986 ha стигна на 19 юли
    71 %
  2. Moros 274 жит. · огънят стигна до центъра
    4 136 ha стигна на 19 юли
    78 %
  3. Bubierca 66 жит. · огънят стигна до центъра
    1 793 ha стигна на 19 юли
    60 %
  4. Villalengua 295 жит. · на 0,7 km от центъра
    874 ha стигна на 19 юли
    22 %
  5. Alhama de Aragón 917 жит. · на 2,3 km от центъра
    518 ha стигна на 19 юли
    17 %
  6. Embid de Ariza 28 жит. · на 2,5 km от центъра
    369 ha стигна на 19 юли
    8,9 %
  7. Villarroya de la Sierra 397 жит. · на 0,9 km от центъра
    264 ha
    2,9 %
  8. Cetina 534 жит. · на 4,6 km от центъра
    147 ha стигна на 20 юли
    1,9 %
  9. Terrer 580 жит. · на 4,0 km от центъра
    48 ha стигна на 20 юли
    1,4 %
  10. Castejón de las Armas 87 жит. · на 0,8 km от центъра
    30 ha стигна на 20 юли
    1,8 %
  11. 9 ha
    0,6 %

Изгоряла площ във всяка община от пресичането на официалния периметър с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Какво изгоря

  • Склерофилна растителност46 %
  • Земеделски площи25 %
  • Иглолистни гори15 %
  • Храсти и преходна растителност6,5 %
  • Широколистни гори3,8 %
  • Смесени гори2,5 %
  • Други естествени площи1,5 %

Засегната защитена зона от Натура 2000: 0 %

Зони от мрежата Натура 2000 (Европейска агенция за околна среда, версия 2024), които периметърът пресича.

Земно покритие в периметъра според Corine Land Cover, както го докладва Copernicus.

Хора и сгради в периметъра

GHSL 2020
Застроена площ5,1 ha
Жители≈ 300

В периметъра е имало около 5,1 ха застроена площ и са живели около 300 души (GHSL 2020, спътникова оценка).

Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели.

Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Официален регистър

Според EGIF (MITECO) този пожар е започнал на 18 юли 2022 г. и е изгорил 11 019 ха (спътникът измери 14 159 ха). Двете стойности се различават силно, така че може да не е точно същият пожар: приемете ги като близки записи.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Това е окончателната статистика на институцията: тя измерва площта по свой начин, затова може да се различава от спътника.

Проверено с медиите

Проверено на 30 септември 2026 г.

Сравнихме тази страница с 3 източника, публикувани след като пожарът е потушен. Ето какво добавят:

Известен още като
Incendio de Ateca y Bubierca · Incendio de Moros · Incendio del Alto Jalón
Посочена официална площ: 14 000 ха (спътникът измери 14 159 ха)

Източници

Официалните данни се измерват различно от спътниковите и понякога обхващат само част от пожара.

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
18 юли 39,5 °C 9 % 33 km/h 0,0 mm Екстремна 52
19 юли 35,9 °C 11 % 52 km/h 0,0 mm Екстремна 63
20 юли 32,7 °C 26 % 39 km/h 0,0 mm Много висока 44
21 юли 36,9 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Много висока 43
22 юли 36,7 °C 16 % 50 km/h 0,1 mm Екстремна 54
23 юли 33,8 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Много висока 47
24 юли 39,7 °C 8 % 44 km/h 0,0 mm Екстремна 57
25 юли 35,0 °C 12 % 56 km/h 0,0 mm Екстремна 66
26 юли след 30,7 °C 28 % 47 km/h 0,0 mm Много висока 46
27 юли след 30,9 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Много висока 42
28 юли след 33,1 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Много висока 45
29 юли след 30,8 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Много висока 44
30 юли след 32,4 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Висока 35
31 юли след 33,2 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Висока 35
1 авг след 34,7 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Много висока 41
2 авг след 37,1 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Много висока 49
3 авг след 35,2 °C 19 % 45 km/h 1,8 mm Висока 34

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 11.07.2022 г.
След · 1.08.2022 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Таблица на детекциите · 366Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Испания ›

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Ateca?
Copernicus го датира между 18 юли 2022 г. и 25 юли 2022 г.: 8 дни между първото и последното изображение с огън.
Каква площ изгоря?
Периметърът, измерен от Copernicus по сателитно изображение, е 14 159 хектара (141,6 km²). Официалните цифри на всяка държава може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе в 11 общини: Ateca (5 986 ha, 71 %); Moros (4 136 ha, 78 %); Bubierca (1 793 ha, 60 %); Villalengua (874 ha, 22 %); Alhama de Aragón (518 ha, 17 %); Embid de Ariza (369 ha, 8,9 %); Villarroya de la Sierra (264 ha, 2,9 %); Cetina (147 ha, 1,9 %); Terrer (48 ha, 1,4 %); Castejón de las Armas (30 ha, 1,8 %); Contamina (9 ha, 0,6 %).
Стигна ли огънят до някое селище?
Огънят достигна центъра на Moros: точката, която го отбелязва, попадна в изгорялата площ или на по-малко от 500 метра от нея. Това не означава, че са горели къщи.
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 39,7 °C, минимална влажност 8 % и пориви до 56 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 66, клас Екстремна.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на EFFIS (Copernicus), огнищата VIIRS на NASA FIRMS и административните граници (Испания, geoBoundaries). Не е официален доклад.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Спешен телефон: 112 · Спешен телефон и официални предупреждения ›

Сателитна проверка

История на тази страница Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..

Без промени от 24 октомври 2026 г..

RSS Промени в тази страница

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност. Това не е спешна служба: ако има пожар сега, звънете на 112.

Откъде знаем това
  • Периметър: EFFIS (Copernicus), измерен по сателитни изображения.
  • Датите са на периметъра: огнищата VIIRS в него не ги промениха. 366 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Сравнено с EGIF (MITECO): 11 019 ха по официални данни срещу 14 159 ха по периметъра; близки са, но с резерви.
  • Проверено в медиите и при институциите: 3 потвърдени източника.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
  • Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2020, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.

Как правим страниците: методология ›

Откъде са тези данни

Периметърът и земното покритие са от Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) на Copernicus, измерени по изображения MODIS и Sentinel-2 и публикувани под лиценз CC BY 4.0. Огнищата са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел 375 m. Административните граници са от geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Площта по общини се изчислява от WorldFires чрез пресичане на периметъра с тези граници, така че може леко да се различава от официалната цифра на всяка държава.