Chae Hom yangını, 21 Mart 2026 แจ้ห่ม · Ngao, Mueang Phayao, Wang Nuea
Yangın 21 Mart 2026 tarihinde Chae Hom, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 35 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 15.027 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri Lampang Province bölgesinin 6. en büyüğü (sayfası olan 216 yangın arasında). 2026 yılında Tayland sıralamasında 40., 689 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 15.027ha
- GWIS çevresi (Copernicus)
- Süre
- 35gün
- 21 Mar 2026 – 24 Nis 2026
- Etkilenen ilçeler
- 3
- ilçe
- Başlangıç
- 21 Mar
- 2026
- Sıcak noktalar
- 443
- tek bir noktada: 60 MW
- Başlangıçta tehlike
- 24
- Yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 52MW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 25 Nis tarihinde 4,0 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %69’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 4.914 ha, 2017 yılında 9 ha, 2018 yılında 459 ha, 2019 yılında 4.217 ha, 2020 yılında 3.041 ha, 2021 yılında 2.290 ha, 2023 yılında 1.623 ha, 2024 yılında 2.791 ha, 2025 yılında 614 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 10.382 ha’ı aşıyor.
- 1.052 ha Ngao yangını, Mart 2020 toplam 1.027 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 944 ha Ngao yangını, Mart 2016 toplam 1.329 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 462 ha Ngao yangını, Mart 2023 toplam 1.038 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 247 ha Ngao yangını, Nisan 2019 toplam 1.061 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 19 ha Mueang Phayao yangını, Nisan 2016 toplam 1.073 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Bangkok sınırı: geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Ngao งาว10.080 ha 23 Mar tarihinde ulaştı6,7 %
-
Mueang Phayao เมืองพะเยา2.985 ha 26 Mar tarihinde ulaştı3,3 %
-
Wang Nuea วังเหนือ2.051 ha 21 Mar tarihinde ulaştı2,2 %
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025Sınırın içinde yaklaşık 4,2 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 400 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 Mar | 33,1 °C | 34 % | 34 km/h | 0,2 mm | Yüksek 24 |
| 22 Mar | 32,3 °C | 30 % | 41 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 23 Mar | 33,3 °C | 22 % | 36 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 24 Mar | 33,7 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 25 Mar | 33,7 °C | 21 % | 37 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 26 Mar | 34,2 °C | 20 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 27 Mar | 34,4 °C | 20 % | 39 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 28 Mar | 34,7 °C | 24 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 37 |
| 29 Mar | 34,3 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 30 Mar | 34,2 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Yüksek 37 |
| 31 Mar | 34,7 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 1 Nis | 34,7 °C | 31 % | 29 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 2 Nis | 35,2 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 3 Nis | 35,4 °C | 27 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 4 Nis | 34,1 °C | 33 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 5 Nis | 35,4 °C | 33 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 6 Nis | 34,8 °C | 33 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 7 Nis | 34,6 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 8 Nis | 35,6 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 9 Nis | 34,8 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Yüksek 37 |
| 10 Nis | 35,4 °C | 24 % | 40 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 11 Nis | 34,6 °C | 28 % | 36 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 12 Nis | 35,4 °C | 20 % | 26 km/h | 0,0 mm | Yüksek 37 |
| 13 Nis | 35,5 °C | 28 % | 28 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 14 Nis | 35,7 °C | 27 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 15 Nis | 36,4 °C | 19 % | 40 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 16 Nis | 35,5 °C | 26 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 17 Nis | 35,2 °C | 29 % | 18 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 18 Nis | 34,8 °C | 32 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 19 Nis | 35,6 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 20 Nis | 34,1 °C | 35 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 21 Nis | 35,2 °C | 34 % | 32 km/h | 0,1 mm | Yüksek 35 |
| 22 Nis | 35,2 °C | 36 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 23 Nis | 33,3 °C | 40 % | 29 km/h | 0,3 mm | Yüksek 31 |
| 24 Nis | 34,0 °C | 41 % | 29 km/h | 0,3 mm | Yüksek 30 |
| 25 Nis sonra | 26,3 °C | 70 % | 30 km/h | 4,0 mm | Çok düşük 4 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus18 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 136 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 109 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 7,3 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 443Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
Sık sorulan sorular
- Chae Hom yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 21 Mart 2026 ile 24 Nisan 2026 arasında yandı (35 gün). Yanan alan sınırı ise 23 Mart 2026 – 20 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
- Ne kadar alan yandı?
- GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 15.027 hektardır (150,3 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 3 ilçeye girdi: Ngao (10.080 ha, 6,7 %); Mueang Phayao (2.985 ha, 3,3 %); Wang Nuea (2.051 ha, 2,2 %).
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 36,4 °C’ye ulaştı, nem %19’e düştü ve rüzgâr 44 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 44 oldu, sınıf: Çok yüksek.
- Bu veriler nereden geliyor?
- GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
- Ateşin görüldüğü son gün: 20 Nisan 2026 → 24 Nisan 2026.
- Başlangıç tarihi: 23 Mart 2026 → 21 Mart 2026.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 5 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 23 Mart 2026–20 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 443 VIIRS sıcak noktası.
- Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.