Yanan alan
yalnızca uydu2 GWIS (Copernicus) çevre sınırının birleşimi: çakışan alanlar bir kez sayılır.
- Kaynak
- GWIS (Copernicus)
- Tarih
- 2 Mar 2024 – 17 Mar 2024
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Yangın 2 Mart 2024 tarihinde Pochalla, Güney Sudan bölgesinde başladı ve uydular onu 16 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 23.872 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri Jonglei bölgesinin 14. en büyüğü (sayfası olan 328 yangın arasında). 2024 yılında Güney Sudan sıralamasında 14., 180 yangın arasında.
2 GWIS (Copernicus) çevre sınırının birleşimi: çakışan alanlar bir kez sayılır.
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
2 Mar 2024 – 17 Mar 2024: sayfadaki ilk ve son yangın günü.
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
4 Mart 2024 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 164.
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 60.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar
13 Mart 2024 günü en yüksek 42,7 °C ve en düşük nem %16; 13 Mart 2024 günü 50 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
Bu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Sayfanın her gün hangi alanı yayımladığını görmek için kaydırıcıyı hareket ettirin.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-03-02 | 21 | 300 | 38,7 | 31,5 | 24 | 19,3 | 41 | 0,2 | 55,3 | extremo | 1 |
| 2024-03-03 | 71 | 610 | 41,2 | 28,5 | 17 | 12,3 | 31,7 | 0 | 48,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-03-04 | 164 | 2.045 | 41,8 | 28,8 | 11 | 11 | 31 | 0 | 52,3 | extremo | 1 |
| 2024-03-05 | 57 | 693 | 41 | 29,9 | 21 | 15,3 | 34,6 | 0,1 | 54,9 | extremo | 1 |
| 2024-03-06 | 0 | 0 | 38,3 | 31 | 27 | 23 | 44,3 | 0,2 | 57,3 | extremo | 1 |
| 2024-03-07 | 2 | 13 | 36,7 | 27,8 | 31 | 13,4 | 30,6 | 0,8 | 34,5 | alto | 1 |
| 2024-03-08 | 67 | 941 | 41,1 | 28,6 | 15 | 7,1 | 18,7 | 0 | 43,3 | muy_alto | 1 |
| 2024-03-09 | 106 | 1.205 | 41,7 | 30 | 17 | 14,1 | 33,5 | 0 | 51,2 | extremo | 1 |
| 2024-03-10 | 89 | 566 | 39,7 | 30,8 | 24 | 17,7 | 39,2 | 0,4 | 54 | extremo | 1 |
| 2024-03-11 | 47 | 471 | 41,1 | 31,9 | 19 | 18,1 | 40,3 | 0 | 54,7 | extremo | 1 |
| 2024-03-12 | 88 | 1.086 | 41,5 | 32,8 | 19 | 20,4 | 37,4 | 0 | 57,9 | extremo | 1 |
| 2024-03-13 | 20 | 220 | 42,7 | 32,2 | 16 | 23,8 | 50 | 0 | 65 | extremo | 1 |
| 2024-03-14 | 2 | 7 | 42,7 | 32,3 | 16 | 22,2 | 47,9 | 0 | 63 | extremo | 1 |
| 2024-03-15 | 34 | 200 | 42,5 | 31,7 | 18 | 22,5 | 47,9 | 0 | 63,7 | extremo | 1 |
| 2024-03-16 | 2 | 3 | 41,3 | 31,9 | 17 | 16,5 | 43,6 | 0 | 55,9 | extremo | 1 |
| 2024-03-17 | 20 | 373 | 41,8 | 31,5 | 18 | 15,3 | 37,1 | 0 | 54,7 | extremo | 1 |
| 2024-03-18 | 16 | 319 | 41,8 | 30,8 | 18 | 21,6 | 46,4 | 0 | 63,3 | extremo | 0 |
| 2024-03-19 | 0 | 0 | 40,2 | 31,4 | 22 | 19,5 | 42,5 | 0 | 58,6 | extremo | 0 |
| 2024-03-20 | 0 | 0 | 40,8 | 31,9 | 21 | 12,6 | 28,1 | 0 | 50,3 | extremo | 0 |
| 2024-03-21 | 0 | 0 | 40,2 | 31,6 | 21 | 10,1 | 23,8 | 0,1 | 47,7 | muy_alto | 0 |
| 2024-03-22 | 0 | 0 | 40,4 | 30,2 | 22 | 15,9 | 34,9 | 0,4 | 54,1 | extremo | 0 |
| 2024-03-23 | 0 | 0 | 41,4 | 30,8 | 19 | 15,9 | 36,4 | 0 | 54,3 | extremo | 0 |
| 2024-03-24 | 0 | 0 | 41,4 | 31,4 | 20 | 12,7 | 42,5 | 0 | 50,7 | extremo | 0 |
| 2024-03-25 | 0 | 0 | 35,8 | 31,1 | 32 | 21,8 | 45,7 | 0 | 50,1 | extremo | 0 |
| 2024-03-26 | 0 | 0 | 40,7 | 29,5 | 18 | 12,3 | 22,3 | 0 | 46,7 | muy_alto | 0 |
| 2024-03-27 | 0 | 0 | 37,8 | 30,2 | 29 | 20,8 | 46,1 | 0 | 52,3 | extremo | 0 |
Bu sayfanın verileriyle tarayıcınızda oluşturulur: yangın başına bir dosya, günlük toplanmış ve tek tek sıcak noktalar olmadan.
Yangın etkin olduğu sürece kendini günceller ve bu sayfaya bağlantı verir. Ücretsizdir; altta yer alan kaynak belirtimiyle kullanılır.
Bu sayfanın kaynakları: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.
Sınırın %80’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 6.020 ha, 2017 yılında 744 ha, 2018 yılında 6.233 ha, 2019 yılında 4.918 ha, 2020 yılında 3.586 ha, 2021 yılında 10.830 ha, 2022 yılında 7.214 ha, 2023 yılında 6.966 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 19.021 ha’ı aşıyor.
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Başlangıç koşulu 60 gün yağmursuz: Güney Sudan alanının 13 % kadarı
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 Mar | 38,7 °C | 24 % | 41 km/h | 0,2 mm | Aşırı 55 |
| 3 Mar | 41,2 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 4 Mar | 41,8 °C | 11 % | 31 km/h | 0,0 mm | Aşırı 52 |
| 5 Mar | 41,0 °C | 21 % | 35 km/h | 0,1 mm | Aşırı 55 |
| 6 Mar | 38,3 °C | 27 % | 44 km/h | 0,2 mm | Aşırı 57 |
| 7 Mar | 36,7 °C | 31 % | 31 km/h | 0,8 mm | Yüksek 34 |
| 8 Mar | 41,1 °C | 15 % | 19 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 9 Mar | 41,7 °C | 17 % | 34 km/h | 0,0 mm | Aşırı 51 |
| 10 Mar | 39,7 °C | 24 % | 39 km/h | 0,4 mm | Aşırı 54 |
| 11 Mar | 41,1 °C | 19 % | 40 km/h | 0,0 mm | Aşırı 55 |
| 12 Mar | 41,5 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Aşırı 58 |
| 13 Mar | 42,7 °C | 16 % | 50 km/h | 0,0 mm | Aşırı 65 |
| 14 Mar | 42,7 °C | 16 % | 48 km/h | 0,0 mm | Aşırı 63 |
| 15 Mar | 42,5 °C | 18 % | 48 km/h | 0,0 mm | Aşırı 64 |
| 16 Mar | 41,3 °C | 17 % | 44 km/h | 0,0 mm | Aşırı 56 |
| 17 Mar | 41,8 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Aşırı 55 |
| 18 Mar sonra | 41,8 °C | 18 % | 46 km/h | 0,0 mm | Aşırı 63 |
| 19 Mar sonra | 40,2 °C | 22 % | 42 km/h | 0,0 mm | Aşırı 59 |
| 20 Mar sonra | 40,8 °C | 21 % | 28 km/h | 0,0 mm | Aşırı 50 |
| 21 Mar sonra | 40,2 °C | 21 % | 24 km/h | 0,1 mm | Çok yüksek 48 |
| 22 Mar sonra | 40,4 °C | 22 % | 35 km/h | 0,4 mm | Aşırı 54 |
| 23 Mar sonra | 41,4 °C | 19 % | 36 km/h | 0,0 mm | Aşırı 54 |
| 24 Mar sonra | 41,4 °C | 20 % | 42 km/h | 0,0 mm | Aşırı 51 |
| 25 Mar sonra | 35,8 °C | 32 % | 46 km/h | 0,0 mm | Aşırı 50 |
| 26 Mar sonra | 40,7 °C | 18 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 27 Mar sonra | 37,8 °C | 29 % | 46 km/h | 0,0 mm | Aşırı 52 |
55,3 FWI ve %24 en düşük nemle başladı; öncesinde: iki aydan uzun yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 32.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 25 Nis tarihinde 1,0 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 19 Mar tarihinde 1,0 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 19 Mar tarihinde 1,0 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 7 Nis tarihinde 4,8 mm.
İkizlerinin medyanından 4,5 kat büyüktü ve 16 gün sürdü (medyan: 10 gün).
32 ikizinden hiçbiri daha büyük yanmadı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 32 ikizin 22 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 1,8 mm getirdi.
Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz
17 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 32 ikizden 10, medyan 1,8 mm.
Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
5 Mart 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 87 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 48 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,2 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.