İçeriğe atla
worldfires
KH · Kamboçya · –

Ou Ya Dav yangını, Mart 2018 Ou Ya Dav, Andoung Meas, Bar Kaev

Söndü · son tespit 14 Mar 2018 18:23 UTC

Yangın 6 Mart 2018 tarihinde Ou Ya Dav, Kamboçya bölgesinde başladı ve uydular onu 8 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 2.268 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Ratanakiri bölgesinin 44. en büyüğü (sayfası olan 62 yangın arasında). 2018 yılında Kamboçya sıralamasında 20., 22 yangın arasında.

Yanan alan
2.268ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
8gün
6 Mar 2018 – 13 Mar 2018
Etkilenen ilçeler
3
ilçe
Başlangıç
6 Mar
2018
Sıcak noktalar
133
tek bir noktada: 0 MW
Başlangıçta tehlike
23
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
81MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 6 Mar13 Mar
14 Mar 2018

Gün gün nasıl gelişti

6 Mar 2018 · 9 MW · 5 7 Mar 2018 · 219 MW · 28 8 Mar 2018 · 203 MW · 18 9 Mar 2018 · 92 MW · 30 10 Mar 2018 · 95 MW · 28 11 Mar 2018 · 33 MW · 10 12 Mar 2018 · 47 MW · 8 13 Mar 2018 · 22 MW · 4 14 Mar 2018 · 5 MW · 2
7 Mar 10 Mar 12 Mar 14 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
42km/h · en şiddetli rüzgâr
26%en düşük nem

Başladığında 0 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 14 Mar tarihinde 1,8 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 23 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 22 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Ou Ya Dav burada başladı
    1.235 ha
    0,7 %
  2. 720 ha
    0,9 %
  3. 328 ha
    0,7 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan0,40 ha
Sakinler≈ 90

Sınırın içinde yaklaşık 0,40 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 90 kişi yaşıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
6 Mar 36,1 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 23
7 Mar 37,1 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 28
8 Mar 37,6 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 31
9 Mar 33,6 °C 39 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 28
10 Mar 32,4 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 30
11 Mar 34,7 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 31
12 Mar 35,7 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 32
13 Mar 35,9 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 32
14 Mar sonra 33,7 °C 45 % 25 km/h 1,8 mm Orta 13

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

22,8 FWI ve %33 en düşük nemle başladı; öncesinde: bir gün önce yağmur. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 16.

Başlangıçta FWI 22,8
En düşük nem 33 %
Yağmursuz gün 0
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Pech Chreada yangını, Ocak 2016
5.975 ha 12 gün FWI 23,2 En düşük nem 34 % 126 km uzakta, 2016

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.

Akıbetleri

15 gün
medyan süre
2.442 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
3,3 mm
bitişteki yağmur (medyan; 16 ikizden 9 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (2.268 ha, medyan 2.442 ha) ve 8 gün sürdü (medyan: 15 gün).

16 ikizin 7 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,3 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,8 mmilk yağmur
14 Marbitişin ertesi günü
42km/h · en sert esinti

13 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 14 Mar tarihinde 1,8 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 16 ikizden 9, medyan 3,3 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 27 Şub 2018
Sonra · 20 Mar 2018

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 0Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Kamboçya tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Ou Ya Dav yangını ne kadar sürdü?
GWIS (Copernicus) yangını 6 Mart 2018 ile 13 Mart 2018 arasına tarihliyor: çevredeki ilk ve son ısı noktası arasında 8 gün.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 2.268 hektardır (22,7 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Ou Ya Dav (1.235 ha, 0,7 %); Andoung Meas (720 ha, 0,9 %); Bar Kaev (328 ha, 0,7 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,6 °C’ye ulaştı, nem %26’e düştü ve rüzgâr 42 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 32 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kamboçya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 16. Medyan süreleri 15 gün, medyan alanları 2.442 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 16 ikizin 7 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,3 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 4 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 20 Mart 2018 → 13 Mart 2018.
  2. Başlangıç tarihi: 27 Şubat 2018 → 6 Mart 2018.
  3. Ateşin görüldüğü son gün: 13 Mart 2018 → 20 Mart 2018.
  4. Başlangıç tarihi: 6 Mart 2018 → 27 Şubat 2018.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den hiç VIIRS sıcak noktası yok.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.