İçeriğe atla
worldfires
MM · Myanmar · –

Hsipaw yangını, 2 Mart 2024 Hsipaw

Söndü · son tespit 16 Mar 2024 19:25 UTC

Yangın 2 Mart 2024 tarihinde Hsipaw, Myanmar bölgesinde başladı ve uydular onu 14 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 4.612 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Shan bölgesinin 127. en büyüğü (sayfası olan 625 yangın arasında). 2024 yılında Myanmar sıralamasında 46., 174 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
4.612ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
14gün
2 Mar 2024 – 15 Mar 2024
Etkilenen ilçeler
1
belediye
Başlangıç
2 Mar
2024
Sıcak noktalar
166
tek bir noktada: 0 MW
Başlangıçta tehlike
28
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
129MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 2 Mar15 Mar
16 Mar 2024

Gün gün nasıl gelişti

2 Mar 2024 · 11 MW · 2 3 Mar 2024 · 13 MW · 7 4 Mar 2024 · 355 MW · 26 5 Mar 2024 · 778 MW · 36 6 Mar 2024 · 2 MW · 2 7 Mar 2024 · 1 MW · 1 8 Mar 2024 · 107 MW · 8 9 Mar 2024 · 59 MW · 17 10 Mar 2024 · 215 MW · 19 11 Mar 2024 · 161 MW · 13 12 Mar 2024 · 48 MW · 6 13 Mar 2024 · 11 MW · 2 14 Mar 2024 · 141 MW · 18 15 Mar 2024 · 30 MW · 7 16 Mar 2024 · 7 MW · 2
2 Mar 5 Mar 8 Mar 11 Mar 14 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

34°en yüksek
32km/h · en şiddetli rüzgâr
22%en düşük nem

Başladığında 35 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 21 Mar tarihinde 1,8 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %60’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2019 yılında 935 ha, 2020 yılında 1.383 ha, 2021 yılında 1.798 ha, 2022 yılında 895 ha, 2023 yılında 7 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 2.790 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 46 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 44 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Hsipaw burada başladı
    4.792 ha
    0,9 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan3,0 ha
Sakinler≈ 750

Sınırın içinde yaklaşık 3,0 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 750 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
2 Mar 32,9 °C 26 % 18 km/h 0,0 mm Yüksek 28
3 Mar 33,0 °C 31 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 30
4 Mar 34,0 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 32
5 Mar 33,6 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 31
6 Mar 33,5 °C 30 % 17 km/h 0,0 mm Yüksek 31
7 Mar 33,4 °C 24 % 17 km/h 0,0 mm Yüksek 31
8 Mar 33,8 °C 26 % 16 km/h 0,0 mm Yüksek 32
9 Mar 33,0 °C 25 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 32
10 Mar 33,3 °C 23 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 33
11 Mar 33,7 °C 22 % 22 km/h 0,0 mm Yüksek 32
12 Mar 33,8 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 37
13 Mar 33,7 °C 28 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 33
14 Mar 33,1 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 35
15 Mar 33,8 °C 29 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 33
16 Mar sonra 33,5 °C 34 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 31
17 Mar sonra 34,0 °C 29 % 16 km/h 0,0 mm Yüksek 31
18 Mar sonra 35,0 °C 27 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 32
19 Mar sonra 33,6 °C 31 % 18 km/h 0,0 mm Yüksek 34
20 Mar sonra 36,1 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 35
21 Mar sonra 33,9 °C 33 % 21 km/h 1,8 mm Orta 20

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

27,8 FWI ve %26 en düşük nemle başladı; öncesinde: 35 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 34.

Başlangıçta FWI 27,8
En düşük nem 26 %
Yağmursuz gün 35
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Hsipaw yangını, Mart 2022
2.011 ha 11 gün FWI 30,2 En düşük nem 25 % 13 km uzakta, 2022

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 23 Mar tarihinde 22,5 mm.

Akıbetleri

14 gün
medyan süre
3.097 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
1,8 mm
bitişteki yağmur (medyan; 34 ikizden 20 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (4.612 ha, medyan 3.097 ha) ve 14 gün sürdü (medyan: 14 gün).

34 ikizin 14 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 1,8 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,8 mmilk yağmur
21 Marbitişten 6 gün sonra
32km/h · en sert esinti

15 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 21 Mar tarihinde 1,8 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 34 ikizden 20, medyan 1,8 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 24 Şub 2024
Sonra · 22 Mar 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

15 Mart 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 49 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 40 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,6 katı.

PM2,5 zirvesi49 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün18 gün
PM1072 µg/m³
Optik derinlik1,07
29 Şub4 Mar8 Mar12 Mar16 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 0Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Myanmar tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Hsipaw yangını ne kadar sürdü?
GWIS (Copernicus) yangını 2 Mart 2024 ile 15 Mart 2024 arasına tarihliyor: çevredeki ilk ve son ısı noktası arasında 14 gün.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 4.612 hektardır (46,1 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Hsipaw (4.792 ha, 0,9 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,0 °C’ye ulaştı, nem %22’e düştü ve rüzgâr 32 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 37 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Myanmar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 34. Medyan süreleri 14 gün, medyan alanları 3.097 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 34 ikizin 14 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 1,8 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 5 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Alan: 4.762 → 4.612 ha.
  2. Ateşin görüldüğü son gün: 20 Mart 2024 → 15 Mart 2024.
  3. Başlangıç tarihi: 24 Şubat 2024 → 2 Mart 2024.
  4. Ateşin görüldüğü son gün: 15 Mart 2024 → 20 Mart 2024.
  5. Başlangıç tarihi: 2 Mart 2024 → 24 Şubat 2024.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den hiç VIIRS sıcak noktası yok.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.