Sari la conținut
worldfires
NZ · Țări

Incendii de pădure în Noua Zeelandă

241 de incendii de peste 300 de hectare cu perimetru estimat de GWIS din 2016, însumând 120.089 hectare arse în 43 districte.

Doar incendiile de 300 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile fișelor, dar apar în seria anuală GWIS.

Ce arde astăzi în Noua Zeelandă Numărul de urgență și avertizări oficiale Sezonul și perspectiva Pe ce vreme ard pădurile în Noua Zeelandă?

Date principale

Cifre calculate pe 5 noiembrie 2026 din baza de date WorldFires; fiecare frază își indică sursa. Reutilizabile sub licența CC BY 4.0, cu citarea WorldFires.

Cum merge sezonul · săptămâna 43

Copernicus GWIS · provizoriu
68 % față de media 2012–2025

Noua Zeelandă este sub nivelul obișnuit pentru această perioadă a anului, la 68 % din medie: 21.747 hectare arse până în săptămâna 43, față de o medie de 32.175 în 2012–2025 (Copernicus GWIS).

2026
21.747 ha
medie
32.175 ha
minim
16.252 ha
maxim
46.748 ha

Estimările GWIS pentru anul în curs sunt provizorii și se pot schimba. Aici sezonul de vârf trece peste schimbarea anului (din decembrie până în februarie), dar comparația urmează anul calendaristic.

Sezonul, săptămână de săptămână

Copernicus GWIS
0 25k 51k ian apr iul oct dec
2026 media 2012–2025 minim și maxim

Tot sezonul, cu perspectiva pe 6 săptămâni și pe 6 luni

Seria anuală GWIS

2012–2026
Media anuală 2016–202432.672 ha
Cel mai rău an2019 50.763 ha
Cu pagină aici241 din 2016
121314151617181920212223242526
›Vezi tabelul an de an
An Incendii hectare Sursă
2026117 22.026 GWIS
2025139 28.868 GWIS
202482 19.487 GWIS
202396 21.784 GWIS
2022160 32.355 GWIS
2021174 35.971 GWIS
2020177 37.965 GWIS
2019238 50.763 GWIS
2018144 26.427 GWIS
2017152 32.815 GWIS
2016186 36.478 GWIS
2015233 47.822 GWIS
2014236 48.595 GWIS
2013237 45.858 GWIS
2012212 39.433 GWIS

Estimări naționale Copernicus GWIS, reconstituite din puncte fierbinți din 2012. Cifrele GWIS pentru 2025 și 2026 sunt provizorii: nu intră în medie și nici în cel mai rău an.

Suprafață arsă (Copernicus Land, Sentinel-3)

2018–2026

Suprafața pe care satelitul Sentinel-3 o vede arsă în fiecare lună, separat de fișele de incendiu. Este aceeași sursă și aceeași metodă în toți anii, deci anii se pot compara între ei. Numără tot ce arde, inclusiv arderile agricole și de pășuni, de aceea nu coincide cu fișele și nici cu statistica oficială.

Media anuală 2019–202521.930 ha
Anul cu cea mai mare suprafață arsă2019 43.614 ha
Ultimul an complet (2025)17.417 ha · 79 % din medie
181920212223242526
ianfebmaraprmaiiuniulaugsepoctnovdecΣ
2026
188
1k
5k
2k
350
în așteptare la Copernicus
în așteptare la Copernicus
în așteptare la Copernicus
în așteptare la Copernicus
în așteptare la Copernicus
8.600
2025
978
4k
5k
945
676
235
376
670
614
821
3k
396
17.417
2024
223
7k
5k
1k
130
369
289
225
542
1k
410
1k
18.537
2023
0
7k
4k
482
351
1k
39
370
2k
892
148
46
16.301
2022
2k
516
5k
2k
746
451
73
364
671
664
54
44
13.119
2021
892
2k
9k
2k
760
897
436
74
1k
414
81
2k
18.852
2020
1k
1k
9k
3k
1k
437
54
2k
3k
4k
373
316
25.671
2019
174
18k
10k
974
1k
1k
249
3k
3k
141
5k
166
43.614
2018
180
563
1k
219
0
0
2.279
în așteptare la Copernicusan incomplet, în afara mediei
›Vezi tabelul an de an
An hectare % din teritoriu Față de medie Luni
20268.600 0,03 % — doar ian–mai
202517.417 0,07 % 79 % 12
202418.537 0,07 % 85 % 12
202316.301 0,06 % 74 % 12
202213.119 0,05 % 60 % 12
202118.852 0,07 % 86 % 12
202025.671 0,10 % 117 % 12
201943.614 0,17 % 199 % 12
20182.279 0,01 % — doar iul–dec

Sursa: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produs lunar Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Generat cu informații ale serviciului Copernicus de monitorizare a terenurilor al Uniunii Europene; worldfires.org adună, pe țară și regiune, suprafața reală a celulelor de 300 m în care s-a detectat ardere. Ultima lună publicată: mai 2026. Pagina produsului · Metodologie

Calendarul focului

Vârful vine de obicei în jur de 24 octombrie: este mediana săptămânii cu cea mai mare suprafață arsă din fiecare sezon (iulie–iunie) din 2015.

Fiecare căsuță este o săptămână; culoarea arată suprafața incendiilor înregistrate care au început în acea săptămână, pe cuartilele acestei țări. Atinge o căsuță pentru detalii. Fiecare rând merge din iulie până în iunie, ca să nu fie tăiat în două sezonul emisferei sudice. Serie necomparabilă de la schimbarea perimetrelor GWIS în timp aproape real (octombrie 2025).

Hectare pe săptămână: fără incendii < 335335–435435–710≥ 710

Când a ars: an cu an, lună cu lună

Hectare cu perimetru estimat de GWIS după luna de început a incendiului și cel mai mare incendiu al fiecărui an. Serie necomparabilă de la schimbarea perimetrelor GWIS în timp aproape real (octombrie 2025).

ianfebmaraprmaiiuniulaugsepoctnovdecΣCel mai mare al anului
2026
1k
4k
1k
4k
2k
338
7k
19.492 Ruapehu District 4.072 ha
2025
416
813
613
419
698
613
1k
2k
4k
2k
12.380 Ruapehu District 4.084 ha
2024
2k
305
445
713
2k
445
2k
6.964 Selwyn District 1.545 ha
2023
324
1k
395
5k
314
7.094 Mackenzie District 3.399 ha
2022
948
316
2k
983
712
304
806
2k
2k
330
9.213 Queenstown-Lakes District 868 ha
2021
378
304
970
608
1k
317
939
1k
435
3k
9.392 Far North District 3.031 ha
2020
2k
420
1k
1k
1k
673
3k
1k
369
617
11.413 Mackenzie District 1.414 ha
2019
335
3k
3k
614
2k
1k
460
2k
4k
2k
18.959 Tasman District 2.105 ha
2018
829
323
854
2k
322
1k
1k
773
6.942 Hurunui District 770 ha
2017
428
3k
2k
1k
1k
418
325
838
1k
308
10.996 Christchurch City 3.104 ha
2016
1k
736
367
1k
372
370
2k
496
300
7.244 Southland District 668 ha

Hectare arse pe an

Serie necomparabilă de la schimbarea perimetrelor GWIS în timp aproape real (octombrie 2025).

FWI extrem Recalculăm FWI pentru toate incendiile cu amiaza locală reală; cifra revine când calculul se termină.
Vânt puternic 26 %din suprafața arsă 20 % din incendii
Aer foarte uscat Prea puține incendii în această condiție pentru o cifră de încredere.
60 de zile fără ploaie Prea puține incendii în această condiție pentru o cifră de încredere.

Anunță-mă ce arde aici

Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.

Cele mai mari incendii înregistrate

Pe județe

  1. Canterbury Region 44.204 ha · 87
  2. Manawatu-Wanganui Region 17.326 ha · 24
  3. Otago Region 16.043 ha · 41
  4. Northland Region 14.100 ha · 28
  5. Southland Region 7.649 ha · 18
  6. Marlborough Region 4.164 ha · 10
  7. Hawke's Bay Region 4.141 ha · 10
  8. Waikato Region 4.073 ha · 11
  9. Gisborne Region 2.576 ha · 6
  10. Taranaki Region 2.282 ha · 6
  11. Tasman Region 2.105 ha · 1
  12. Wellington Region 623 ha · 2
și încă 3 județe cu suprafață mai mică
  1. Auckland Region 373 ha · 1
  2. Nelson Region 298 ha · 1
  3. Bay of Plenty Region 2 ha · 1

Districte care au ars cel mai des în Noua Zeelandă

  1. 19×Hurunui District10 ani · 7.909 ha
  2. 17×Southland District8 ani · 7.210 ha
  3. 17×Central Otago District11 ani · 6.550 ha
  4. 16×Waitaki District7 ani · 5.950 ha
  5. 14×Whangarei District8 ani · 4.330 ha

Clasamentul complet: după numărul de incendii, suprafață și procentul din teritoriu

Incendiile din 2026 · 40

Anuarul 2026: cifrele, harta și vremea anului Vezi toate cele 40 incendii din 2026

Incendiile din 2025 · 21

Anuarul 2025: cifrele, harta și vremea anului Vezi toate cele 21 incendii din 2025

Incendiile din 2024 · 12

Anuarul 2024: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2023 · 9

Anuarul 2023: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2022 · 23

Anuarul 2022: cifrele, harta și vremea anului Vezi toate cele 23 incendii din 2022

Incendiile din 2021 · 17

Anuarul 2021: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2020 · 23

Anuarul 2020: cifrele, harta și vremea anului Vezi toate cele 23 incendii din 2020

Incendiile din 2019 · 42

Anuarul 2019: cifrele, harta și vremea anului Vezi toate cele 42 incendii din 2019

Incendiile din 2018 · 17

Anuarul 2018: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2017 · 20

Anuarul 2017: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2016 · 17

Anuarul 2016: cifrele, harta și vremea anului

Întrebări frecvente

Câtă suprafață arde în medie pe an în Noua Zeelandă?
Conform estimărilor Copernicus GWIS, în Noua Zeelandă ard în medie 32.672 hectare pe an (media 2016–2024).
Care a fost cel mai rău an cu incendii în Noua Zeelandă?
Cel mai rău an în Noua Zeelandă din 2016 a fost 2019, cu 50.763 hectare arse conform Copernicus GWIS.
Care este cel mai mare incendiu înregistrat în Noua Zeelandă?
Cel mai mare incendiu înregistrat de WorldFires în Noua Zeelandă din 2016: Incendiul de la Mackenzie District, 20 septembrie 2023, cu 3.399 hectare arse — perimetru reconstituit din puncte fierbinți (Copernicus GWIS). Fără incendiile de după schimbarea perimetrelor GWIS (octombrie 2025), care nu sunt comparabile cu cele din anii anteriori.
Când este sezonul incendiilor în Noua Zeelandă?
În Noua Zeelandă, 37 % din suprafața arsă în incendiile cu fișă din 2016 a ars în perioada august–octombrie; luna cu cea mai mare suprafață arsă: octombrie.
Câte incendii a avut Noua Zeelandă în 2026?
Incendii numărate de Copernicus GWIS în Noua Zeelandă de la începutul lui 2026 (până în săptămâna 43): 116, față de o medie de 157 pe an întreg în 2016–2024. Estimările GWIS pentru anul în curs sunt provizorii și se pot schimba. Noua Zeelandă este sub nivelul obișnuit pentru această perioadă a anului, la 68 % din medie: 21.747 hectare arse până în săptămâna 43, față de o medie de 32.175 în 2012–2025 (Copernicus GWIS).
Ce regiuni din Noua Zeelandă ard cel mai mult?
Regiunile din Noua Zeelandă cu cea mai mare suprafață arsă în incendiile cu fișă din 2016: Canterbury Region (44.204 ha), Manawatu-Wanganui Region (17.326 ha), Otago Region (16.043 ha).