Sari la conținut
worldfires

Incendii pornite pe vânt puternic în Botswana

Rafale de 50 km/h sau mai mult în ziua de start (vânt tare, forța 7 Beaufort).

Cifra, 2016-2025

Între 2016 și 2025, 11 % din incendiile din Botswana au pornit cu rafale de 50 km/h sau mai mult și au ars 9,5 % din suprafață.

În mediană au ars cam cât celelalte: 3.285 ha față de 3.683 ha.

Calculat pe toate cele 1.750 incendii cu fișă din Botswana dintre 2016 și 2025.

Markdown
Incendii în această condiție
189
din 1.750 cu date
Suprafață arsă
1,1 M ha
din 12,0 M ha cu date
Mărime mediană
3.285 ha
celelalte: 3.683 ha
Regiuni azi
—
în această condiție după prognoză

Incendii și suprafață după rafala maximă din ziua de start

Ponderea incendiilor (gri) și a suprafeței arse (culoare) în fiecare treaptă. Unde bara colorată e mai înaltă, incendiile din acea treaptă au fost mai mari decât media.

Incendii Suprafață
< 1 %
< 1 %
< 20
37 %
37 %
20–35
51 %
53 %
35–50
10 %
9,2 %
50–65
< 1 %
< 1 %
65–80
0,0 %
0,0 %
≥ 80

Umbrite, treptele condiției · km/h

Unde

Cele mai mari 217 incendii pornite în această condiție din 2016, inclusiv 2026, la scara suprafeței; cu gri, celelalte cu date. Atinge un cerc pentru a vedea incendiul.

Suprafață arsă pe ani

Hectarele incendiilor cu date după treapta din ziua de start. Sub fiecare an, partea arsă de cele pornite în această condiție.

16 2,2 %
17 6,7 %
18 6,3 %
19 2,3 %
20 8,8 %
21 11 %
22 16 %
23 5,5 %
24 15 %
25 11 %
26* 2,8 %

* 2026: anul în curs, provizoriu. Serie necomparabilă de la schimbarea perimetrelor GWIS în timp aproape real (august 2025).

›Vezi tabelul an de an
An Incendii Cu date În condiție hectare % din suprafață
2026 provizoriu necomparabil 265265 131.781.285 2,8 %
2025 necomparabil 104104 15573.354 11 %
2024 7373 12345.787 15 %
2023 381381 362.307.488 5,5 %
2022 327327 522.343.401 16 %
2021 406406 503.242.727 11 %
2020 121121 13722.746 8,8 %
2019 7373 2440.228 2,3 %
2018 9393 6700.382 6,3 %
2017 196196 151.523.889 6,7 %
2016 7676 3384.817 2,2 %

În ce luni

Incendii cu date după luna de start, 2016-2025.

ian 2
feb
mar
apr
mai
iun 2
iul 5
aug 43
sep 69
oct 60
nov 6
dec 2
Vânt puternic Toate incendiile cu date

Azi în Botswana

Prognoza de azi nu este disponibilă acum.

Aceasta nu este o avertizare oficială.

Consultă avertizările protecției civile sau ale autorității silvice din zona ta.

Cele mai mari 20 pornite așa

Cu vremea din ziua de start; îngroșate, valorile care îndeplinesc fiecare condiție.

# Incendiu hectare FWIRafalăUR min.Fără ploaie
1 Incendiul de la Ghanzi, 29 septembrie 2022 29 septembrie 2022 89.122 — 52 km/h 18 % 57 de zile
2 Incendiul de la Hukunsti, 28 august 2021 28 august 2021 41.801 — 59 km/h 10 % 2 zile
3 Incendiul de la Gemsbok, 26 august 2021 26 august 2021 40.072 — 61 km/h 21 % 60 de zile
4 Incendiul de la Kweneng South, 24 septembrie 2022 24 septembrie 2022 36.098 — 51 km/h 15 % 52 de zile
5 Incendiul de la Hukunsti, 1 octombrie 2021 1 octombrie 2021 35.754 — 53 km/h 8 % 36 de zile
6 Incendiul de la Ghanzi, 28 august 2017 28 august 2017 27.857 — 50 km/h 26 % 60 de zile
7 Incendiul de la Chobe, 5 octombrie 2022 5 octombrie 2022 25.699 — 53 km/h 16 % 60 de zile
8 Incendiul de la Tutume, 13 octombrie 2017 13 octombrie 2017 23.001 — 56 km/h 10 % 4 zile
9 Incendiul de la Ghanzi, 26 septembrie 2020 26 septembrie 2020 20.081 — 53 km/h 9 % 60 de zile
10 Incendiul de la Kweneng South, 6 septembrie 2018 6 septembrie 2018 20.014 — 66 km/h 12 % 57 de zile
11 Incendiul de la Gemsbok, 27 august 2021 27 august 2021 19.740 — 63 km/h 15 % 60 de zile
12 Incendiul de la Lethlakane, 14 septembrie 2022 14 septembrie 2022 16.551 — 59 km/h 34 % 60 de zile
13 Incendiul de la Ngwaketse South, 8 octombrie 2022 8 octombrie 2022 14.958 — 55 km/h 17 % 60 de zile
14 Incendiul de la Ngamiland East, 1 octombrie 2021 1 octombrie 2021 12.727 — 52 km/h 23 % 60 de zile
15 Incendiul de la Ngwaketse North, 12 octombrie 2022 12 octombrie 2022 12.017 — 54 km/h 9 % 60 de zile
16 Incendiul de la Gemsbok, 10 septembrie 2021 10 septembrie 2021 11.984 — 64 km/h 23 % 60 de zile
17 Incendiul de la Gemsbok, 6 decembrie 2017 6 decembrie 2017 11.888 — 53 km/h 30 % 0 zile
18 Incendiul de la Ngamiland East, 8 octombrie 2022 8 octombrie 2022 11.787 — 51 km/h 7 % 60 de zile
19 Incendiul de la Hukunsti, 25 septembrie 2022 25 septembrie 2022 11.472 — 61 km/h 15 % 53 de zile
20 Incendiul de la Ngamiland East, septembrie 2024 28 septembrie 2024 11.342 — 53 km/h 10 % 60 de zile

Cum se calculează

Fiecare incendiu cu fișă și suprafață publicată din 2016 e clasificat după vremea din ziua de start în punctul său central, din reanaliza ERA5 Copernicus de pe propriul nostru server Open-Meteo.

Contează aceleași incendii ca în totalurile țării: fără arderi agricole sau de stuf, fișe provizorii ori date greșite. Cifrele citabile sunt pentru anii încheiați; anul în curs e separat.

Rafala este maximul zilei la 10 m din reanaliza ERA5, o grilă de circa 30 km care netezește rafalele din văi și de pe creste. Este vremea dintr-un punct, nu de pe fiecare hectar, și nicio condiție singură nu explică un incendiu.

Citare sugerată

WorldFires, „Incendii pornite pe vânt puternic în Botswana”, https://worldfires.org/ro/tara/botswana/conditii-meteo/vant-puternic (accesat la 7 noiembrie 2026). Surse: Copernicus Climate Change Service, ERA5 (Open-Meteo.com, CC BY 4.0), WorldFires (FWI, Van Wagner 1987), Copernicus GWIS, NASA FIRMS (VIIRS).

Licență CC BY 4.0: poți reproduce aceste cifre citând „WorldFires (worldfires.org)” și sursele.

Surse: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service, ERA5 (Open-Meteo.com, CC BY 4.0) · WorldFires (FWI, Van Wagner 1987) · Copernicus GWIS · NASA FIRMS (VIIRS)

Pe ce vreme ard pădurile în Botswana? Incendii de pădure în Botswana Incendii în Botswana astăzi Metodologie