Incendii în Sivas
Sivas, Turcia: 57 de incendii cu pagină au intrat în 11 din cele 17 districte ale sale din 2016, cu 12.046 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Yıldızeli în 23 septembrie 2023, cu 809 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 12.046ha
- Din 2016
- Din județ
- 0,4%
- 28.641 km²
- incendii
- 57
- Din 2016
- comune cu foc
- 11
- din 17
- Cel mai mare incendiu
- 809ha
- Yıldızeli · 23 septembrie 2023
- Locuitori
- 621.824
- 19,4 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 7 Foarte scăzut 4° · 58 % · 39 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut -1° · 59 % · 49 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 1° · 56 % · 21 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 5° · 32 % · 17 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 6° · 40 % · 28 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 10° · 34 % · 35 km/h
- vin. 13 Foarte scăzut 13° · 45 % · 30 km/h
- sâm. 14 Foarte scăzut 14° · 37 % · 23 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Kangal 21.669 loc. 2.582 ha · 0,8 %
- Gürün 18.009 loc. 1.852 ha · 0,7 %
- Yıldızeli 31.748 loc. 1.546 ha · 0,6 %
- Şarkışla 37.282 loc. 1.500 ha · 0,7 %
- Sivas merkez 365.274 loc. 1.266 ha · 0,4 %
- İmranlı 6.788 loc. 1.086 ha · 0,9 %
- Divriği 16.893 loc. 861 ha · 0,3 %
- Zara 21.753 loc. 824 ha · 0,3 %
- Altınyayla 9.309 loc. 253 ha · 0,4 %
- Gemerek 24.828 loc. 242 ha · 0,2 %
- Gölova 3.246 loc. 34 ha · 0,1 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale66 %
- Terenuri agricole30 %
- Tufărișuri și tranziție3,3 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
Cele mai mari incendii înregistrate
- 809 haYıldızeli23 septembrie 2023 · 1 zi
- 599 haDivriğiseptembrie 2017 · 2 zile
- 561 haSivas merkez Sivasoctombrie 2023 · 3 zile
- 554 haŞarkışlaseptembrie 2022 · 1 zi
- 389 haKangal7 octombrie 2024 · 2 zile
- 370 haYıldızeli23 septembrie 2023 · 2 zile
- 333 haGürün14 august 2024 · 1 zi
- 323 haZara10 octombrie 2020 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
Toate incendiile din Sivas · 58
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 112 haPınarbaşıoctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 5 zile
- 245 haŞarkışlaaugust 2026 · 1 zi
- 147 haİmranlı31 august 2025 · 1 zi
- 146 haİmranlı23 august 2025 · 1 zi
- 115 haGemerekaugust 2025 · 2 zile
- 103 haGürünaugust 2025 · 1 zi
- 116 haKangaliulie 2025 · 3 zile
- 124 haKangalnoiembrie 2024 · 1 zi
- 389 haKangal7 octombrie 2024 · 2 zile
- 229 haSivas merkez Sivasoctombrie 2024 · 1 zi
- 179 haGürünoctombrie 2024 · 1 zi
- 141 haKangal6 octombrie 2024 · 1 zi
- 125 haŞarkışlaoctombrie 2024 · 1 zi
- 178 haKangal4 octombrie 2024 · 1 zi
- 112 haKangal3 octombrie 2024 · 1 zi
- 305 haKangal30 septembrie 2024 · 1 zi
- 192 haGürünseptembrie 2024 · 1 zi
- 102 haKangal21 septembrie 2024 · 1 zi
- 133 haAltınyaylaseptembrie 2024 · 3 zile
- 222 haKangal14 septembrie 2024 · 1 zi
- 214 haİmranlıseptembrie 2024 · 1 zi
- 126 haGemerekseptembrie 2024 · 1 zi
- 171 haGürün21 august 2024 · 1 zi
- 333 haGürün14 august 2024 · 1 zi
- 140 haGürün13 august 2024 · 1 zi
- 135 haGürün4 august 2024 · 1 zi
- 179 haZaraaugust 2024 · 2 zile
- 189 haŞarkışlaiulie 2024 · 1 zi
- 561 haSivas merkez Sivasoctombrie 2023 · 3 zile
- 118 haKangalseptembrie 2023 · 1 zi
- 370 haYıldızeli23 septembrie 2023 · 2 zile
- 809 haYıldızeli23 septembrie 2023 · 1 zi
- 34 haRefahiyeseptembrie 2022 · 1 zi
- 554 haŞarkışlaseptembrie 2022 · 1 zi
- 146 haZara29 octombrie 2020 · 1 zi
- 323 haZara10 octombrie 2020 · 2 zile
- 154 haKangaloctombrie 2020 · 2 zile
- 100 haDivriğiseptembrie 2020 · 1 zi
- 187 haKangalseptembrie 2020 · 1 zi
- 102 haİmranlıaugust 2020 · 1 zi
- 181 haSivas merkez Sivasseptembrie 2017 · 2 zile
- 157 haİmranlıseptembrie 2017 · 2 zile
- 599 haDivriğiseptembrie 2017 · 2 zile
- 289 haŞarkışla11 noiembrie 2016 · 1 zi
- 190 haYıldızeli4 noiembrie 2016 · 1 zi
- 176 haYıldızeli3 noiembrie 2016 · 2 zile
- 133 haŞarkışla3 noiembrie 2016 · 2 zile
- 253 haGürünoctombrie 2016 · 1 zi
- 188 haİmranlıoctombrie 2016 · 2 zile
- 163 haDivriğioctombrie 2016 · 2 zile
- 161 haKangalseptembrie 2016 · 1 zi
- 273 haKuluncakseptembrie 2016 · 3 zile
- 227 haŞarkışlaseptembrie 2016 · 1 zi
- 159 haGürünseptembrie 2016 · 1 zi
- 176 haZaraaugust 2016 · 1 zi
- 131 haİmranlıaugust 2016 · 1 zi
- 152 haAltınyaylaaugust 2016 · 1 zi
- 188 haGürünaugust 2016 · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Open Street Map (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.