Incendii în Zaghouan
Zaghouan, Tunisia: 10 incendii cu pagină au intrat în 4 din cele 6 delegații ale sale din 2016, cu 7.347 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la الفحص în 11 august 2021, cu 2.182 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 3).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 7.347ha
- Din 2016
- Din județ
- 2,6%
- 2.845 km²
- incendii
- 10
- Din 2016
- comune cu foc
- 4
- din 6
- Cel mai mare incendiu
- 2.182ha
- الفحص · 11 august 2021
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 7 Scăzut 22° · 61 % · 26 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 21° · 61 % · 25 km/h
- lun. 9 Scăzut 24° · 42 % · 36 km/h
- mar. 10 Moderat 26° · 39 % · 24 km/h
- mie. 11 Moderat 26° · 43 % · 28 km/h
- joi 12 Ridicat 27° · 30 % · 47 km/h
- vin. 13 Ridicat 25° · 33 % · 26 km/h
- sâm. 14 Moderat 25° · 40 % · 21 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- الفحص 5.104 ha · 5,4 %
- زغوان 1.580 ha · 3,8 %
- الناظور 651 ha · 1,8 %
- بئر مشارقة 12 ha · 0,0 %
Ce arde în județ
- Conifere57 %
- Tufărișuri și tranziție21 %
- Terenuri agricole13 %
- Vegetație sclerofilă5,4 %
- Alte terenuri naturale1,9 %
- Pădure mixtă1,8 %
- Foioase0,8 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
Cele mai mari incendii înregistrate
- 2.182 haالفحص11 august 2021 · 6 zile
- 1.041 haبرقوiulie 2025 · 3 zile
- 1.029 haزغوانiulie 2026 · 3 zile
- 933 haالفحص15 august 2021 · 5 zile
- 834 haبرقوaugust 2017 · 3 zile
- 552 haزغوانiulie 2022 · 3 zile
- 329 haالناظورiulie 2021 · 4 zile
- 303 haالفحصiulie 2024 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
Toate incendiile din Zaghouan · 10
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.029 haزغوانiulie 2026 · 3 zile
- 1.041 haبرقوiulie 2025 · 3 zile
- 303 haالفحصiulie 2024 · 2 zile
- 552 haزغوانiulie 2022 · 3 zile
- 133 haالفحصiulie 2022 · 2 zile
- 12 haمرناقiunie 2022 · 5 zile
- 933 haالفحص15 august 2021 · 5 zile
- 2.182 haالفحص11 august 2021 · 6 zile
- 329 haالناظورiulie 2021 · 4 zile
- 834 haبرقوaugust 2017 · 3 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.