Incendii în Central Darfur
Central Darfur, Sudan: 47 de incendii cu pagină au intrat în 8 din cele 9 localități ale sale din 2016, cu 146.962 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Wadi Salih în noiembrie 2016, cu 11.300 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: extrem (FWI 56).
Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 146.962ha
- Din 2016
- Din județ
- 4,7%
- 31.166 km²
- incendii
- 47
- Din 2016
- comune cu foc
- 8
- din 9
- Cel mai mare incendiu
- 11.300ha
- Wadi Salih · noiembrie 2016
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Extrem 36° · 11 % · 34 km/h
- lun. 2 Extrem 36° · 13 % · 37 km/h
- mar. 3 Extrem 37° · 9 % · 38 km/h
- mie. 4 Extrem 37° · 6 % · 43 km/h
- joi 5 Extrem 37° · 7 % · 36 km/h
- vin. 6 Extrem 36° · 10 % · 36 km/h
- sâm. 7 Extrem 36° · 10 % · 36 km/h
- dum. 8 Extrem 35° · 11 % · 44 km/h
- lun. 9 Extrem 35° · 11 % · 44 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Mukjar 50.004 ha · 8,0 %
- Wadi Salih 30.225 ha · 9,1 %
- Bendasi 24.790 ha · 4,5 %
- Azum 16.475 ha · 5,1 %
- Gharb Jabal Marrah 13.293 ha · 5,6 %
- Wasat Jabal Marrah 6.534 ha · 15 %
- Zalingi 3.510 ha · 0,6 %
- Shamal Jabal Marrah 2.132 ha · 1,9 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 18×Mukjar50.004 ha
- 14×Wadi Salih30.225 ha
- 11×Azum16.475 ha
- 9×Bendasi24.790 ha
- 6×Gharb Jabal Marrah13.293 ha
- 3×Wasat Jabal Marrah6.534 ha
- 2×Zalingi3.510 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 11.300 haWadi Salihnoiembrie 2016 · 6 zile
- 6.477 haAzumianuarie 2024 · 8 zile
- 6.461 haMukjaroctombrie 2023 · 13 zile
- 6.252 haWadi Salihnoiembrie 2019 · 6 zile
- 5.114 haMukjar25 ianuarie 2020 · 7 zile
- 4.694 haBendasifebruarie 2026 · 6 zile
- 4.589 haMukjar11 decembrie 2023 · 5 zile
- 4.359 haBendasiianuarie 2016 · 3 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 5 | 14.958 | Bendasi 4.694 ha |
| 2025 | 6 | 15.131 | Bendasi 3.616 ha |
| 2024 | 3 | 12.148 | Azum 6.477 ha |
| 2023 | 5 | 19.648 | Mukjar 6.461 ha |
| 2022 | 2 | 6.164 | Gharb Jabal Marrah 3.182 ha |
| 2021 | 2 | 4.334 | Gharb Jabal Marrah 2.185 ha |
| 2020 | 4 | 14.108 | Mukjar 5.114 ha |
| 2019 | 5 | 14.942 | Wadi Salih 6.252 ha |
| 2018 | 4 | 9.091 | Wasat Jabal Marrah 3.386 ha |
| 2017 | 4 | 8.470 | Mukjar 3.938 ha |
| 2016 | 7 | 27.969 | Wadi Salih 11.300 ha |
Toate incendiile din Central Darfur · 47
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 2.187 haZalingimai 2026 · 3 zile
- 4.244 haBendasiaprilie 2026 · 4 zile
- 1.514 haSharg Aj Jabalaprilie 2026 · 7 zile din 3.637 ha în total
- 2.319 haAzumfebruarie 2026 · 3 zile
- 4.694 haBendasifebruarie 2026 · 6 zile
- 2.131 haMukjarnoiembrie 2025 · 4 zile
- 2.048 haWadi Salihnoiembrie 2025 · 4 zile
- 3.616 haBendasinoiembrie 2025 · 7 zile
- 2.062 haAzummartie 2025 · 7 zile
- 2.286 haWadi Salihmartie 2025 · 6 zile
- 2.987 haMukjarianuarie 2025 · 4 zile
- 2.940 haGharb Jabal Marrahdecembrie 2024 · 8 zile
- 2.732 haMukjarianuarie 2024 · 3 zile
- 6.477 haAzumianuarie 2024 · 8 zile
- 2.277 haMukjar13 decembrie 2023 · 5 zile
- 4.589 haMukjar11 decembrie 2023 · 5 zile
- 4.003 haAzumnoiembrie 2023 · 8 zile
- 2.318 haMukjarnoiembrie 2023 · 5 zile
- 6.461 haMukjaroctombrie 2023 · 13 zile
- 3.182 haGharb Jabal Marrahfebruarie 2022 · 6 zile din 3.452 ha în total
- 2.982 haBendasiianuarie 2022 · 3 zile
- 2.149 haGharb Jabal Marrah29 noiembrie 2021 · 4 zile
- 2.185 haGharb Jabal Marrah15 noiembrie 2021 · 9 zile
- 2.685 haWadi Salihmartie 2020 · 7 zile
- 2.969 haMukjarfebruarie 2020 · 5 zile
- 3.340 haMukjar30 ianuarie 2020 · 4 zile
- 5.114 haMukjar25 ianuarie 2020 · 7 zile
- 2.280 haMukjardecembrie 2019 · 8 zile
- 2.085 haWadi Salihdecembrie 2019 · 6 zile
- 6.252 haWadi Salihnoiembrie 2019 · 6 zile
- 2.304 haWasat Jabal Marrahnoiembrie 2019 · 6 zile din 2.427 ha în total
- 2.022 haMukjarnoiembrie 2019 · 8 zile
- 3.386 haWasat Jabal Marrahdecembrie 2018 · 6 zile
- 2.216 haAzumnoiembrie 2018 · 5 zile
- 1.321 haShattayaoctombrie 2018 · 4 zile din 2.841 ha în total
- 2.168 haGharb Jabal Marrahaprilie 2018 · 8 zile din 2.411 ha în total
- 304 haWadi Salihnoiembrie 2017 · 6 zile din 3.368 ha în total
- 2.096 haMukjaroctombrie 2017 · 9 zile
- 3.938 haMukjarfebruarie 2017 · 3 zile
- 2.132 haShamal Jabal Marrahfebruarie 2017 · 2 zile
- 2.371 haMukjar12 noiembrie 2016 · 3 zile
- 3.337 haMukjar8 noiembrie 2016 · 6 zile
- 11.300 haWadi Salihnoiembrie 2016 · 6 zile
- 2.184 haBendasinoiembrie 2016 · 9 zile
- 2.038 haAzumaprilie 2016 · 5 zile
- 2.379 haAzummartie 2016 · 4 zile
- 4.359 haBendasiianuarie 2016 · 3 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Information Management Working Group (IMWG), OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.