Incendii în Lousã
Lousã, Portugalia: 4 incendii cu pagină au intrat în 3 din cele 4 freguesii ale sale din 2016, cu 7.422 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Pombeiro da Beira în octombrie 2017, cu 4.267 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 17).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 7.422ha
- Din 2016
- Din județ
- 52%
- 142 km²
- incendii
- 4
- Din 2016
- comune cu foc
- 3
- din 4
- Cel mai mare incendiu
- 4.267ha
- Pombeiro da Beira · octombrie 2017
- Locuitori
- 6.978
- 1.063,6 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Moderat 24° · 36 % · 29 km/h
- lun. 2 Moderat 20° · 41 % · 36 km/h
- mar. 3 Moderat 18° · 39 % · 44 km/h
- mie. 4 Moderat 16° · 35 % · 32 km/h
- joi 5 Moderat 17° · 37 % · 19 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 18° · 43 % · 21 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 19° · 67 % · 29 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 22° · 48 % · 44 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Serpins 1.711 loc. 3.772 ha · 1,0×
- União das Freguesias de Lousã e Vilarinho 2.893 loc. 3.173 ha · 44 %
- Foz de Arouce e Casal de Ermio 1.263 loc. 476 ha · 24 %
Ce arde în județ
- Tufărișuri și tranziție27 %
- Terenuri agricole25 %
- Pădure mixtă22 %
- Conifere13 %
- Foioase7,5 %
- Alte terenuri naturale3,0 %
- Altele1,5 %
- Suprafețe artificiale1,5 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 3×Serpins3.772 ha
- 2×União das Freguesias de Lousã e Vilarinho3.173 ha
- 2×Foz de Arouce e Casal de Ermio476 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 4.267 haPombeiro da Beiraoctombrie 2017 · 10 zile din 132.830 ha în total
- 2.895 haLousã União das Freguesias de Lousã e Vilarinhoaugust 2025 · 5 zile din 3.388 ha în total
- 162 haCoimbra União das Freguesias de Semide e Rio Vide e Ceiraaugust 2017 · 3 zile din 1.894 ha în total
- 98 haVila Nova de Poiares Lavegadasseptembrie 2026 · 1 zi din 562 ha în total
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 98 | Vila Nova de Poiares 98 ha |
| 2025 | 1 | 2.895 | Lousã 2.895 ha |
| 2017 | 2 | 4.429 | Pombeiro da Beira 4.267 ha |
Toate incendiile din Lousã · 4
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 98 haVila Nova de Poiares Lavegadasseptembrie 2026 · 1 zi din 562 ha în total
- 2.895 haLousã União das Freguesias de Lousã e Vilarinhoaugust 2025 · 5 zile din 3.388 ha în total
- 4.267 haPombeiro da Beiraoctombrie 2017 · 10 zile din 132.830 ha în total
- 162 haCoimbra União das Freguesias de Semide e Rio Vide e Ceiraaugust 2017 · 3 zile din 1.894 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.