Incendii în Tamaulipas
Tamaulipas, Mexic: 28 de incendii cu pagină au intrat în 20 din cele 43 comune ale sale din 2016, cu 102.534 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Gómez Farías în martie 2022, cu 12.073 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 17).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 102.534ha
- Din 2016
- Din județ
- 1,3%
- 78.026 km²
- incendii
- 28
- Din 2016
- comune cu foc
- 20
- din 43
- Cel mai mare incendiu
- 12.073ha
- Gómez Farías · martie 2022
- Locuitori
- 3.165.489
- 32,4 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- lun. 2 Moderat 34° · 45 % · 41 km/h
- mar. 3 Moderat 34° · 43 % · 40 km/h
- mie. 4 Moderat 30° · 46 % · 35 km/h
- joi 5 Moderat 35° · 38 % · 35 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 29° · 61 % · 44 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 25° · 77 % · 33 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 20° · 60 % · 45 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Gómez Farías 16.191 ha · 22 %
- Casas 13.678 ha · 4,5 %
- Jiménez 11.572 ha · 6,9 %
- Victoria 349.688 loc. 7.472 ha · 5,1 %
- Nuevo Morelos 3.381 loc. 6.651 ha · 22 %
- Bustamante 6.407 ha · 4,4 %
- Jaumave 5.862 ha · 2,2 %
- Tula 5.245 ha · 1,7 %
- González 106.144 loc. 5.219 ha · 1,6 %
- Miquihuana 4.653 ha · 5,2 %
- Llera 3.629 ha · 1,4 %
- Güémez 3.404 ha · 2,8 %
Cele mai mari incendii înregistrate
- 12.073 haGómez Faríasmartie 2022 · 32 de zile
- 9.229 haBustamanteaprilie 2021 · 17 zile
- 7.219 haCasasaprilie 2025 · 16 zile
- 6.316 haCasasmai 2022 · 17 zile
- 5.394 haGómez Faríasaprilie 2022 · 22 de zile
- 5.352 haGüémezaprilie 2022 · 12 zile
- 5.219 haGonzálezmartie 2025 · 6 zile
- 4.867 haJiménez20 august 2026 · 4 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 5 | 14.378 | Jiménez 4.867 ha |
| 2025 | 5 | 19.474 | Casas 7.219 ha |
| 2024 | 2 | 5.693 | Victoria 4.073 ha |
| 2023 | 1 | 2.308 | Nuevo Morelos 2.308 ha |
| 2022 | 6 | 35.052 | Gómez Farías 12.073 ha |
| 2021 | 5 | 18.087 | Bustamante 9.229 ha |
| 2019 | 1 | 1.747 | Llera 1.747 ha |
| 2018 | 1 | 1.671 | Aldama 1.671 ha |
| 2017 | 2 | 4.124 | Jiménez 2.405 ha |
Toate incendiile din Tamaulipas · 28
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.988 haJiménez20 august 2026 · 2 zile
- 4.867 haJiménez20 august 2026 · 4 zile
- 1.827 haVictoriamartie 2026 · 3 zile
- 2.062 haMatamorosmartie 2026 · 5 zile
- 3.635 haJiménezfebruarie 2026 · 3 zile
- 7.219 haCasasaprilie 2025 · 16 zile
- 2.160 haTulaaprilie 2025 · 7 zile
- 2.408 haNuevo Morelos14 martie 2025 · 10 zile din 2.908 ha în total
- 2.468 haNuevo Morelos14 martie 2025 · 4 zile
- 5.219 haGonzálezmartie 2025 · 6 zile
- 1.620 haOcampomai 2024 · 10 zile
- 4.073 haVictoriamai 2024 · 14 zile
- 2.308 haNuevo Morelosmartie 2023 · 5 zile
- 4.149 haJaumavemai 2022 · 17 zile
- 6.316 haCasasmai 2022 · 17 zile
- 1.769 haAltamiramai 2022 · 7 zile
- 5.394 haGómez Faríasaprilie 2022 · 22 de zile
- 5.352 haGüémezaprilie 2022 · 12 zile
- 12.073 haGómez Faríasmartie 2022 · 32 de zile
- 1.830 haBustamantemai 2021 · 3 zile
- 9.229 haBustamanteaprilie 2021 · 17 zile
- 2.720 haTulamartie 2021 · 8 zile din 3.639 ha în total
- 2.096 haOcampomartie 2021 · 3 zile
- 2.210 haLleramartie 2021 · 12 zile
- 1.747 haLleraaprilie 2019 · 3 zile
- 1.671 haAldamaaprilie 2018 · 2 zile
- 1.719 haCasasiunie 2017 · 11 zile
- 2.405 haJiménezfebruarie 2017 · 2 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Instituto Nacional de Estadística y Geografía (INEGI) (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.