Incendii în Hajdú-Bihar
Hajdú-Bihar, Ungaria: 11 incendii cu pagină au intrat în 13 din cele 85 comune ale sale din 2016, cu 2.655 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Tiszafnred în iulie 2022, cu 739 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 4).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 2.655ha
- Din 2016
- Din județ
- 0,4%
- 6.321 km²
- incendii
- 11
- Din 2016
- comune cu foc
- 13
- din 85
- Cel mai mare incendiu
- 739ha
- Tiszafnred · iulie 2022
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 5 Foarte scăzut 11° · 49 % · 25 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 10° · 48 % · 30 km/h
- sâm. 7 Scăzut 9° · 50 % · 30 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 10° · 52 % · 14 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 8° · 57 % · 16 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 9° · 71 % · 38 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 10° · 54 % · 19 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 10° · 60 % · 21 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Tiszafnred 868 ha · 5,4 %
- Zs:ka 449 ha · 5,7 %
- TetStlen 230 ha · 7,2 %
- Hajdaszoboszlt 215 ha · 0,9 %
- Hajdghadhaz 202 ha · 2,3 %
- Hortobzgy 178 ha · 0,6 %
- Polgor 173 ha · 1,8 %
- jszentmargita 165 ha · 1,7 %
- Egyek 100 ha · 0,9 %
- N 45 ha · 0,2 %
- G 22 ha · 0,3 %
- Nagyivmn 9 ha · 0,2 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale80 %
- Terenuri agricole19 %
- Altele1,0 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 2×Tiszafnred868 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 739 haTiszafnrediulie 2022 · 5 zile
- 449 haZs:kaaugust 2024 · 1 zi
- 260 haHajdaszoboszltiulie 2022 · 3 zile
- 230 haTetStleniulie 2025 · 1 zi
- 202 haHajdghadhaziulie 2022 · 4 zile
- 195 haPolgoraugust 2026 · 1 zi
- 178 haHortobzgymai 2022 · 1 zi
- 165 hajszentmargitaseptembrie 2026 · 3 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 459 | Polgor 195 ha |
| 2025 | 1 | 230 | TetStlen 230 ha |
| 2024 | 1 | 449 | Zs:ka 449 ha |
| 2022 | 5 | 1.508 | Tiszafnred 739 ha |
| 2017 | 1 | 9 | Kunmadaras 9 ha |
Toate incendiile din Hajdú-Bihar · 11
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 100 haEgyekseptembrie 2026 · 1 zi
- 165 hajszentmargitaseptembrie 2026 · 3 zile
- 195 haPolgoraugust 2026 · 1 zi
- 230 haTetStleniulie 2025 · 1 zi
- 449 haZs:kaaugust 2024 · 1 zi
- 129 haTiszafnredaugust 2022 · 1 zi
- 739 haTiszafnrediulie 2022 · 5 zile
- 260 haHajdaszoboszltiulie 2022 · 3 zile
- 202 haHajdghadhaziulie 2022 · 4 zile
- 178 haHortobzgymai 2022 · 1 zi
- 9 haKunmadarasaugust 2017 · 2 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/geoBoundaries, Wikimedia Commons (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.