Incendii în Oio
Oio, Guineea-Bissau: 62 de incendii cu pagină au intrat în 4 din cele 5 sectoare ale sale din 2016, cu 89.623 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Farim în 4 martie 2026, cu 4.343 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: scăzut (FWI 11).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 89.623ha
- Din 2016
- Din județ
- 16%
- 5.713 km²
- incendii
- 62
- Din 2016
- comune cu foc
- 4
- din 5
- Cel mai mare incendiu
- 4.343ha
- Farim · 4 martie 2026
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 5 Moderat 33° · 52 % · 23 km/h
- vin. 6 Scăzut 33° · 52 % · 22 km/h
- sâm. 7 Scăzut 33° · 63 % · 14 km/h
- dum. 8 Scăzut 33° · 58 % · 17 km/h
- lun. 9 Moderat 33° · 44 % · 25 km/h
- mar. 10 Scăzut 33° · 56 % · 17 km/h
- mie. 11 Scăzut 32° · 56 % · 17 km/h
- joi 12 Moderat 33° · 58 % · 19 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
Cele mai mari incendii înregistrate
- 4.343 haFarim4 martie 2026 · 13 zile
- 3.829 haFarim3 martie 2026 · 13 zile
- 3.169 haMansabámartie 2019 · 16 zile
- 2.838 haFarim23 februarie 2024 · 14 zile
- 2.653 haFarim22 februarie 2019 · 13 zile
- 2.433 haMansabáaprilie 2026 · 15 zile
- 2.306 haFarim25 februarie 2019 · 6 zile
- 2.161 haMansabámai 2021 · 7 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 13 | 22.650 | Farim 4.343 ha |
| 2025 | 4 | 5.681 | Farim 1.813 ha |
| 2024 | 7 | 11.134 | Farim 2.838 ha |
| 2023 | 2 | 2.717 | Farim 1.482 ha |
| 2022 | 4 | 4.131 | Mansôa 1.853 ha |
| 2021 | 6 | 8.577 | Mansabá 2.161 ha |
| 2020 | 8 | 8.906 | Mansabá 1.602 ha |
| 2019 | 5 | 10.850 | Mansabá 3.169 ha |
| 2018 | 2 | 2.664 | Mansôa 1.344 ha |
| 2017 | 3 | 2.664 | Farim 1.287 ha |
| 2016 | 8 | 9.649 | Mansabá 2.027 ha |
Toate incendiile din Oio · 62
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.208 haMansabáiunie 2026 · 6 zile
- 2.433 haMansabáaprilie 2026 · 15 zile
- 1.239 haMansabámartie 2026 · 5 zile
- 1.999 haMansôamartie 2026 · 17 zile
- 1.044 haFarim10 martie 2026 · 4 zile
- 1.458 haFarim8 martie 2026 · 6 zile
- 4.343 haFarim4 martie 2026 · 13 zile
- 3.829 haFarim3 martie 2026 · 13 zile
- 1.654 haFarim18 februarie 2026 · 11 zile
- 682 haFarim18 februarie 2026 · 10 zile
- 106 haContuboel18 februarie 2026 · 3 zile
- 1.169 haFarim16 februarie 2026 · 3 zile
- 1.486 haFarim10 februarie 2026 · 5 zile
- 1.350 haMansabámai 2025 · 2 zile
- 1.329 haFarim27 martie 2025 · 5 zile
- 1.189 haFarim26 martie 2025 · 2 zile
- 1.813 haFarimfebruarie 2025 · 6 zile
- 1.158 haMansabámai 2024 · 1 zi
- 1.136 haMansabá11 martie 2024 · 3 zile
- 1.644 haMansabá7 martie 2024 · 11 zile
- 1.085 haMansabá2 martie 2024 · 4 zile
- 2.105 haMansôamartie 2024 · 7 zile
- 2.838 haFarim23 februarie 2024 · 14 zile
- 1.168 haFarim10 februarie 2024 · 7 zile
- 1.482 haFarimmartie 2023 · 10 zile
- 1.235 haMansôaianuarie 2023 · 5 zile
- 84 haBambadinca26 martie 2022 · 4 zile
- 1.853 haMansôamartie 2022 · 6 zile
- 1.141 haFarim2 martie 2022 · 8 zile
- 1.054 haFarim1 martie 2022 · 16 zile
- 2.161 haMansabámai 2021 · 7 zile
- 1.634 haMansôa20 martie 2021 · 5 zile
- 1.051 haFarimmartie 2021 · 7 zile
- 1.534 haMansôa9 martie 2021 · 5 zile
- 1.023 haFarimfebruarie 2021 · 16 zile
- 1.174 haMansabáfebruarie 2021 · 13 zile
- 1.096 haMansabá24 aprilie 2020 · 4 zile
- 1.179 haMansabá19 aprilie 2020 · 9 zile
- 1.602 haMansabá24 martie 2020 · 4 zile
- 1.059 haMansôamartie 2020 · 6 zile
- 257 haMansabá13 martie 2020 · 9 zile
- 1.177 haMansabá12 martie 2020 · 10 zile
- 1.301 haFarimmartie 2020 · 7 zile
- 1.235 haFarimfebruarie 2020 · 7 zile
- 1.198 haMansabáaprilie 2019 · 6 zile
- 3.169 haMansabámartie 2019 · 16 zile
- 1.524 haMansôafebruarie 2019 · 11 zile
- 2.306 haFarim25 februarie 2019 · 6 zile
- 2.653 haFarim22 februarie 2019 · 13 zile
- 1.321 haMansabáaprilie 2018 · 6 zile
- 1.344 haMansôamartie 2018 · 9 zile
- 1.287 haFarim18 aprilie 2017 · 5 zile
- 888 haFarim13 aprilie 2017 · 2 zile
- 489 haBambadincaaprilie 2017 · 9 zile
- 2.027 haMansabámai 2016 · 3 zile
- 1.193 haMansôa12 aprilie 2016 · 3 zile
- 1.697 haMansôa11 aprilie 2016 · 3 zile
- 336 haGamamundomartie 2016 · 3 zile
- 1.038 haFarim26 martie 2016 · 4 zile
- 1.006 haBissorãmartie 2016 · 6 zile
- 1.249 haFarim16 martie 2016 · 4 zile
- 1.103 haBambadinca14 martie 2016 · 17 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.