Incendii în Imbabura
Imbabura, Ecuador: 9 incendii cu pagină au intrat în 4 din cele 7 cantoane ale sale din 2016, cu 15.949 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la San Miguel de Urcuquí în august 2026, cu 2.792 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 15.949ha
- Din 2016
- Din județ
- 3,3%
- 4.819 km²
- incendii
- 9
- Din 2016
- comune cu foc
- 4
- din 7
- Cel mai mare incendiu
- 2.792ha
- San Miguel de Urcuquí · august 2026
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mie. 4 Foarte scăzut 16° · 80 % · 26 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 16° · 84 % · 28 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 18° · 71 % · 26 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 16° · 81 % · 22 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 19° · 65 % · 30 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 20° · 55 % · 35 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 20° · 60 % · 30 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 18° · 73 % · 31 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Ibarra 5.847 ha · 5,3 %
- Cotacachi 5.497 ha · 3,2 %
- San Miguel de Urcuquí 4.227 ha · 5,5 %
- Pimampiro 378 ha · 0,8 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 5×San Miguel de Urcuquí4.227 ha
- 4×Ibarra5.847 ha
- 4×Cotacachi5.497 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 2.792 haSan Miguel de Urcuquíaugust 2026 · 6 zile
- 2.495 haSan Miguel de Urcuquídecembrie 2025 · 6 zile
- 2.446 haIbarraiulie 2026 · 7 zile
- 1.655 haIbarra6 septembrie 2026 · 8 zile
- 1.594 haCotacachiaugust 2025 · 3 zile
- 1.381 haIbarra11 septembrie 2026 · 8 zile
- 1.212 haCotacachiseptembrie 2019 · 9 zile
- 1.209 haCotacachiaugust 2026 · 4 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 5 | 9.483 | San Miguel de Urcuquí 2.792 ha |
| 2025 | 2 | 4.089 | San Miguel de Urcuquí 2.495 ha |
| 2019 | 1 | 1.212 | Cotacachi 1.212 ha |
| 2017 | 1 | 1.165 | Pimampiro 1.165 ha |
Toate incendiile din Imbabura · 9
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.381 haIbarra11 septembrie 2026 · 8 zile
- 1.655 haIbarra6 septembrie 2026 · 8 zile
- 1.209 haCotacachiaugust 2026 · 4 zile
- 2.792 haSan Miguel de Urcuquíaugust 2026 · 6 zile
- 2.446 haIbarraiulie 2026 · 7 zile
- 2.495 haSan Miguel de Urcuquídecembrie 2025 · 6 zile
- 1.594 haCotacachiaugust 2025 · 3 zile
- 1.212 haCotacachiseptembrie 2019 · 9 zile
- 1.165 haPimampiroiulie 2017 · 6 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/geoBoundaries, Wikimedia Commons (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.