Incendii în Pursat
Pursat, Cambodgia: 39 de incendii cu pagină au intrat în 5 din cele 6 districte ale sale din 2016, cu 124.108 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Sangkae în martie 2016, cu 11.975 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 124.108ha
- Din 2016
- Din județ
- 9,8%
- 12.618 km²
- incendii
- 39
- Din 2016
- comune cu foc
- 5
- din 6
- Cel mai mare incendiu
- 11.975ha
- Sangkae · martie 2016
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mar. 3 Foarte scăzut 31° · 60 % · 25 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 32° · 62 % · 24 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 30° · 72 % · 30 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 30° · 69 % · 20 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 30° · 66 % · 26 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 30° · 66 % · 42 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 30° · 65 % · 32 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 30° · 68 % · 41 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Veal Veaeng 67.591 ha · 15 %
- Bakan 32.414 ha · 21 %
- Phnum Kravanh 16.714 ha · 4,9 %
- Kandieng 5.349 ha · 9,1 %
- Krakor 2.040 ha · 1,5 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 23×Veal Veaeng67.591 ha
- 9×Bakan32.414 ha
- 7×Phnum Kravanh16.714 ha
- 4×Kandieng5.349 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 11.975 haSangkaemartie 2016 · 70 de zile din 64.197 ha în total
- 6.678 haVeal Veaeng11 februarie 2020 · 22 de zile
- 5.556 haVeal Veaeng11 februarie 2020 · 17 zile
- 5.309 haPhnum Kravanh8 februarie 2020 · 26 de zile
- 5.039 haBakan9 aprilie 2019 · 29 de zile
- 4.197 haVeal Veaeng19 februarie 2020 · 7 zile din 5.281 ha în total
- 4.080 haVeal Veaengianuarie 2019 · 28 de zile
- 3.974 haBakan17 aprilie 2019 · 18 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 10.146 | Veal Veaeng 3.118 ha |
| 2025 | 1 | 3.881 | Veal Veaeng 3.881 ha |
| 2024 | 4 | 7.719 | Phnum Kravanh 2.722 ha |
| 2021 | 4 | 10.038 | Veal Veaeng 3.640 ha |
| 2020 | 14 | 46.854 | Veal Veaeng 6.678 ha |
| 2019 | 6 | 22.377 | Bakan 5.039 ha |
| 2016 | 6 | 23.095 | Sangkae 11.975 ha |
Toate incendiile din Pursat · 39
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 2.305 haVeal Veaengaprilie 2026 · 9 zile
- 2.686 haPhnum Kravanhfebruarie 2026 · 8 zile
- 3.118 haVeal Veaeng9 februarie 2026 · 18 zile
- 2.037 haVeal Veaeng1 februarie 2026 · 18 zile
- 3.881 haVeal Veaengianuarie 2025 · 29 de zile
- 2.722 haPhnum Kravanh20 aprilie 2024 · 13 zile din 3.759 ha în total
- 2.434 haPhnum Kravanh19 aprilie 2024 · 14 zile
- 53 haAoral19 aprilie 2024 · 14 zile din 2.634 ha în total
- 2.510 haMoung Ruessei18 aprilie 2024 · 22 de zile din 5.373 ha în total
- 2.179 haVeal Veaeng15 februarie 2021 · 7 zile
- 2.146 haVeal Veaeng12 februarie 2021 · 16 zile
- 3.640 haVeal Veaeng26 ianuarie 2021 · 13 zile
- 2.073 haVeal Veaeng26 ianuarie 2021 · 17 zile
- 2.202 haKandiengaprilie 2020 · 13 zile
- 2.087 haVeal Veaeng19 februarie 2020 · 7 zile din 2.749 ha în total
- 2.816 haVeal Veaeng19 februarie 2020 · 15 zile
- 2.509 haVeal Veaeng19 februarie 2020 · 14 zile
- 4.197 haVeal Veaeng19 februarie 2020 · 7 zile din 5.281 ha în total
- 2.041 haPhnum Kravanh19 februarie 2020 · 15 zile
- 3.024 haVeal Veaeng14 februarie 2020 · 13 zile
- 3.501 haVeal Veaeng13 februarie 2020 · 21 de zile
- 5.556 haVeal Veaeng11 februarie 2020 · 17 zile
- 6.678 haVeal Veaeng11 februarie 2020 · 22 de zile
- 5.309 haPhnum Kravanh8 februarie 2020 · 26 de zile
- 2.544 haVeal Veaeng16 ianuarie 2020 · 20 de zile
- 2.187 haVeal Veaeng16 ianuarie 2020 · 13 zile
- 2.201 haVeal Veaeng15 ianuarie 2020 · 15 zile
- 3.974 haBakan17 aprilie 2019 · 18 zile
- 3.341 haKandiengaprilie 2019 · 23 de zile
- 3.475 haSangkaeaprilie 2019 · 29 de zile din 25.741 ha în total
- 5.039 haBakan9 aprilie 2019 · 29 de zile
- 2.469 haVeal Veaengmartie 2019 · 12 zile
- 4.080 haVeal Veaengianuarie 2019 · 28 de zile
- 2.259 haPhnum Kravanhaprilie 2016 · 13 zile
- 2.779 haKrakoraprilie 2016 · 31 de zile
- 11.975 haSangkaemartie 2016 · 70 de zile din 64.197 ha în total
- 2.196 haBakan27 februarie 2016 · 15 zile
- 2.119 haBakan24 februarie 2016 · 9 zile
- 1.767 haVeal Veaengfebruarie 2016 · 20 de zile din 2.219 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.