Incendii în Niederösterreich
Niederösterreich, Austria: 6 incendii cu pagină au intrat în 5 din cele 570 comune ale sale din 2016, cu 1.588 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Zwettl-Niederösterreich în martie 2022, cu 565 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 1).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 1.588ha
- Din 2016
- Din județ
- 0,1%
- 19.205 km²
- incendii
- 6
- Din 2016
- comune cu foc
- 5
- din 570
- Cel mai mare incendiu
- 565ha
- Zwettl-Niederösterreich · martie 2022
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mie. 4 Foarte scăzut 9° · 64 % · 25 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 10° · 68 % · 31 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 10° · 63 % · 34 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 10° · 61 % · 27 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 9° · 61 % · 17 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 5° · 80 % · 27 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 10° · 78 % · 42 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 8° · 78 % · 28 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Zwettl-Niederösterreich 642 ha · 2,5 %
- Allentsteig 482 ha · 6,7 %
- Pölla 346 ha · 3,3 %
- Eggendorf 116 ha · 5,6 %
- Ebenfurth 2 ha · 0,1 %
Ce arde în județ
- Terenuri agricole56 %
- Conifere25 %
- Pădure mixtă9,5 %
- Alte terenuri naturale7,4 %
- Tufărișuri și tranziție1,8 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 5×Allentsteig482 ha
- 3×Zwettl-Niederösterreich642 ha
- 2×Pölla346 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 565 haZwettl-Niederösterreichmartie 2022 · 4 zile
- 331 haAllentsteigfebruarie 2022 · 4 zile
- 249 haZwettl-Niederösterreichfebruarie 2025 · 2 zile
- 182 haPöllafebruarie 2025 · 1 zi
- 143 haZwettl-Niederösterreichmartie 2026 · 1 zi
- 118 haEggendorffebruarie 2023 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 143 | Zwettl-Niederösterreich 143 ha |
| 2025 | 2 | 431 | Zwettl-Niederösterreich 249 ha |
| 2023 | 1 | 118 | Eggendorf 118 ha |
| 2022 | 2 | 896 | Zwettl-Niederösterreich 565 ha |
Toate incendiile din Niederösterreich · 6
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/geoBoundaries, Federal Office for Metrology and Survey, Austria (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.