Incendii în Mendoza
Mendoza, Argentina: 70 de incendii cu pagină au intrat în 10 din cele 18 departamente ale sale din 2016, cu 288.828 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la General Alvear în 31 decembrie 2017, cu 82.368 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 17).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 288.828ha
- Din 2016
- Din județ
- 1,9%
- 152.039 km²
- incendii
- 70
- Din 2016
- comune cu foc
- 10
- din 18
- Cel mai mare incendiu
- 82.368ha
- General Alvear · 31 decembrie 2017
- Locuitori
- 599.588
- 481,7 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 5 Moderat 30° · 7 % · 62 km/h
- vin. 6 Moderat 18° · 23 % · 57 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 19° · 35 % · 24 km/h
- dum. 8 Scăzut 23° · 26 % · 37 km/h
- lun. 9 Moderat 28° · 24 % · 34 km/h
- mar. 10 Moderat 29° · 22 % · 54 km/h
- mie. 11 Foarte ridicat 33° · 18 % · 46 km/h
- joi 12 Ridicat 31° · 16 % · 43 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- General Alvear 52.379 loc. 151.898 ha · 10 %
- San Rafael 213.204 loc. 79.192 ha · 2,5 %
- Malargüe 32.596 loc. 28.303 ha · 0,7 %
- Santa Rosa 13.929 ha · 1,6 %
- Luján de Cuyo 5.703 ha · 1,2 %
- La Paz 12.018 loc. 5.279 ha · 0,7 %
- Las Heras 1.794 ha · 0,2 %
- Tunuyán 1.548 ha · 0,5 %
- Capital 706 ha · 13 %
- Tupungato 477 ha · 0,2 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.500 ha sau mai mult) din 2016.
- 29×General Alvear151.898 ha
- 26×San Rafael79.192 ha
- 9×Malargüe28.303 ha
- 4×Santa Rosa13.929 ha
- 3×La Paz5.279 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 82.368 haGeneral Alvear31 decembrie 2017 · 11 zile
- 9.805 haMalargüe30 ianuarie 2017 · 3 zile
- 8.822 haSan Rafael5 ianuarie 2018 · 4 zile
- 8.010 haSan Rafael9 ianuarie 2018 · 4 zile
- 7.764 haGeneral Alvearianuarie 2025 · 1 zi
- 6.902 haSanta Rosa22 ianuarie 2017 · 4 zile
- 6.180 haLuján de Cuyoiulie 2019 · 1 zi
- 5.542 haSan Rafael5 ianuarie 2018 · 3 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2 | 4.955 | San Rafael 2.560 ha |
| 2025 | 6 | 21.637 | General Alvear 7.764 ha |
| 2024 | 3 | 5.914 | San Rafael 3.664 ha |
| 2023 | 4 | 12.942 | General Alvear 5.123 ha |
| 2022 | 1 | 1.710 | General Alvear 1.710 ha |
| 2021 | 4 | 9.587 | San Rafael 3.471 ha |
| 2020 | 2 | 5.228 | General Alvear 2.679 ha |
| 2019 | 6 | 23.227 | Luján de Cuyo 6.180 ha |
| 2018 | 11 | 40.695 | San Rafael 8.822 ha |
| 2017 | 23 | 141.920 | General Alvear 82.368 ha |
| 2016 | 8 | 21.013 | General Alvear 4.430 ha |
Toate incendiile din Mendoza · 70
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 2.560 haSan Rafaelseptembrie 2026 · 4 zile
- 2.395 haMalargüefebruarie 2026 · 2 zile
- 3.283 haSan Rafaeldecembrie 2025 · 2 zile
- 1.797 haGeneral Alveardecembrie 2025 · 3 zile
- 5.393 haGeneral Alvear16 noiembrie 2025 · 2 zile
- 1.666 haGeneral Alvear4 noiembrie 2025 · 2 zile
- 1.734 haSan Rafaelaugust 2025 · 5 zile
- 7.764 haGeneral Alvearianuarie 2025 · 1 zi
- 299 haChalileodecembrie 2024 · 2 zile
- 1.952 haGeneral Alvearnoiembrie 2024 · 2 zile
- 3.664 haSan Rafaeliulie 2024 · 8 zile
- 2.500 haLas Herasoctombrie 2023 · 1 zi
- 2.826 haMalargüeianuarie 2023 · 8 zile
- 2.493 haGeneral Alvear15 ianuarie 2023 · 2 zile
- 5.123 haGeneral Alvear15 ianuarie 2023 · 2 zile
- 1.710 haGeneral Alvearianuarie 2022 · 3 zile
- 1.751 haSan Rafaelnoiembrie 2021 · 3 zile
- 3.471 haSan Rafael11 septembrie 2021 · 6 zile
- 1.508 haSan Rafael1 septembrie 2021 · 5 zile
- 2.857 haSan Rafaeliulie 2021 · 4 zile
- 2.679 haGeneral Alveardecembrie 2020 · 1 zi
- 2.549 haMalargüeianuarie 2020 · 5 zile
- 3.604 haGeneral Alveardecembrie 2019 · 2 zile
- 1.741 haSan Rafaelaugust 2019 · 2 zile
- 6.180 haLuján de Cuyoiulie 2019 · 1 zi
- 5.009 haSan Rafaelfebruarie 2019 · 3 zile
- 5.155 haGeneral Alvearfebruarie 2019 · 2 zile
- 1.538 haGeneral Alvearianuarie 2019 · 2 zile
- 1.852 haSan Rafaeloctombrie 2018 · 3 zile
- 2.567 haSan Rafaelseptembrie 2018 · 2 zile
- 1.786 haSan Rafaelaugust 2018 · 3 zile
- 1.937 haGeneral Alvear29 ianuarie 2018 · 4 zile
- 1.562 haMalargüeianuarie 2018 · 2 zile
- 8.010 haSan Rafael9 ianuarie 2018 · 4 zile
- 4.446 haSan Rafael7 ianuarie 2018 · 5 zile
- 1.549 haTunuyánianuarie 2018 · 3 zile
- 8.822 haSan Rafael5 ianuarie 2018 · 4 zile
- 5.542 haSan Rafael5 ianuarie 2018 · 3 zile
- 2.623 haGeneral Alvear3 ianuarie 2018 · 6 zile
- 82.368 haGeneral Alvear31 decembrie 2017 · 11 zile
- 3.189 haGeneral Alvear30 decembrie 2017 · 4 zile
- 2.453 haGeneral Alvearnoiembrie 2017 · 3 zile
- 2.466 haMalargüenoiembrie 2017 · 2 zile
- 1.534 haGeneral Alvearoctombrie 2017 · 2 zile
- 1.657 haSan Rafaelseptembrie 2017 · 5 zile
- 2.306 haSan Rafaelaugust 2017 · 3 zile
- 1.600 haMalargüeaugust 2017 · 2 zile
- 1.648 haSan Rafaeliulie 2017 · 2 zile
- 2.266 haSanta Rosafebruarie 2017 · 2 zile
- 2.605 haMalargüefebruarie 2017 · 1 zi
- 2.801 haSanta Rosa31 ianuarie 2017 · 2 zile
- 9.805 haMalargüe30 ianuarie 2017 · 3 zile
- 1.525 haLa Paz23 ianuarie 2017 · 1 zi
- 1.529 haLa Paz23 ianuarie 2017 · 3 zile
- 2.225 haLa Paz22 ianuarie 2017 · 1 zi
- 6.902 haSanta Rosa22 ianuarie 2017 · 4 zile
- 2.534 haSan Rafael22 ianuarie 2017 · 1 zi
- 1.637 haSan Rafael21 ianuarie 2017 · 2 zile
- 2.566 haMalargüe21 ianuarie 2017 · 2 zile
- 1.904 haGeneral Alvear21 ianuarie 2017 · 2 zile
- 2.442 haGeneral Alvear21 ianuarie 2017 · 6 zile
- 1.960 haSanta Rosa5 ianuarie 2017 · 1 zi
- 2.812 haGeneral Alvear31 decembrie 2016 · 2 zile
- 3.100 haGeneral Alvear31 decembrie 2016 · 2 zile
- 1.963 haGeneral Alvear21 decembrie 2016 · 2 zile
- 4.430 haGeneral Alvear21 decembrie 2016 · 2 zile
- 2.269 haGeneral Alvear21 decembrie 2016 · 2 zile
- 2.620 haGeneral Alvear18 decembrie 2016 · 4 zile
- 1.609 haSan Rafaeldecembrie 2016 · 2 zile
- 2.209 haSan Rafaelseptembrie 2016 · 2 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/geoBoundaries, Wikimedia (Creative Commons Attribution 2.5 Generic). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.