Sari la conținut
worldfires
CN · China · –

Incendiul de la Zhenlai County, 14 martie 2025 镇赉县 · Zhenlai County

Stins · ultima detecție 24 mar. 2025, 05:28 UTC

Focul a pornit pe 14 martie 2025 în Zhenlai County, China, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 11 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 16.883 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 2-lea ca mărime din Jilin Province din 2016 (din 394 cu pagină). Cel mai mare din China în 2025, din 131.

Suprafață arsă
16.883ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
11zile
14 mar. 2025 – 24 mar. 2025
Comune afectate
1
comitate
A început pe
14 mar.
2025
Focare termice
768
într-un singur focar: 136 MW
Pericol la început
2
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
601MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 14 mar.24 mar.
24 mar. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

14 mar. 2025 · 117 MW · 13 15 mar. 2025 · 1.478 MW · 132 16 mar. 2025 · 199 MW · 42 17 mar. 2025 · 320 MW · 36 18 mar. 2025 · 135 MW · 23 19 mar. 2025 · 1.999 MW · 316 20 mar. 2025 · 1.573 MW · 179 21 mar. 2025 · 113 MW · 15 23 mar. 2025 · 71 MW · 10 24 mar. 2025 · 9 MW · 2
14 mar. 16 mar. 19 mar. 23 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

17°maximă
52km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,8 mm pe 26 mar..

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 8.251 ha în 2016, 7.526 ha în 2017, 4.548 ha în 2018, 2.233 ha în 2019, 8.998 ha în 2020, 10.791 ha în 2021, 28 ha în 2022, 1.162 ha în 2023, 9.805 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 16.739 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 72 % din suprafața pe care o are București (169 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Zhenlai County 镇赉县 a început aici
    17.338 ha a ajuns pe 14 mar.
    3,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită31 ha
Locuitori≈ 950

În perimetru se aflau aproximativ 31 ha construite și locuiau aproximativ 950 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
14 mar. 2,3 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
15 mar. 0,6 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
16 mar. -0,3 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
17 mar. -0,3 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
18 mar. 2,7 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
19 mar. 10,3 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
20 mar. 15,2 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 7
21 mar. 17,0 °C 27 % 48 km/h 0,4 mm Scăzut 9
22 mar. 5,0 °C 34 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 6
23 mar. 12,8 °C 27 % 49 km/h 0,0 mm Scăzut 9
24 mar. 7,7 °C 19 % 52 km/h 0,0 mm Moderat 12
25 mar. după 3,8 °C 48 % 34 km/h 0,9 mm Foarte scăzut 3
26 mar. după 1,6 °C 65 % 42 km/h 2,8 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 2,3 și o umiditate minimă de 19 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 2,3
Umiditate minimă 19 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Zhenlai County, martie 2016
10.618 ha 13 zile FWI 0,9 Umiditate min. 21 % la 3 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
1.433 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
8,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 10 din 19)

A fost de 11,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 11 zile, față de 11 zile.

Niciunul dintre cei 19 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,8 mmprima ploaie
26 mar.la 2 zile după final
52km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 mar., iar pe 26 mar. au căzut 2,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 10 din 19, cu o mediană de 8,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 7 mar. 2025
După · 31 mar. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 martie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 83 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 32: de 2,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,583 µg/m³
Zile peste prag8 zile
PM10128 µg/m³
Grosime optică0,81
12 mar.15 mar.18 mar.21 mar.24 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 768Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din China

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Zhenlai County?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 14 martie 2025 și 24 martie 2025 (11 zile). Perimetrul îl datează între 14 martie 2025 și 22 martie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 16.883 hectare (168,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Zhenlai County (17.338 ha, 3,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 17,0 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 52 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 12, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din China (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 1.433 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 19 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 8,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 119 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: 17.268 → 16.883 ha.
  2. Ultima zi cu foc: 22 martie 2025 → 24 martie 2025.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 119.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 14 martie 2025 – 22 martie 2025. 768 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.