Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Zarichne, 19 mai 2022 Зарічненський район · Zarichne, Volodymyrets

Stins · ultima detecție 20 mai 2022, 00:27 UTC

Focul a început pe 19 mai 2022 în comuna Zarichne, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 152 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 119-lea ca mărime din Rivne Oblast din 2016 (din 167 cu pagină). Al 352-lea din Ucraina în 2022, din 531.

Puterea măsurată de satelit este mică (2,5 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
152ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
19 mai 2022 – 20 mai 2022
Comune afectate
2
districte
A început pe
19 mai
2022
Focare termice
3
într-un singur focar: 2 MW
Pericol la început
25
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
6MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 mai20 mai

Cum a evoluat, zi de zi

20 mai 2022 · 6 MW · 3

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

27°maximă
38km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 11,9 mm pe 21 mai.

Zona mai arsese

11 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 17 ha în 2020, 8 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 17 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Zarichne Зарічненський район 34.911 loc. · la 14,1 km de centru a început aici
    104 ha a ajuns pe 20 mai
    0,1 %
  2. Volodymyrets Володимирецький район la 20,1 km de centru
    48 ha a ajuns pe 20 mai
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale95 %
  • Pădure mixtă4,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 2,5 % din suprafața din Ucraina

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 mai 22,7 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 25
20 mai 27,1 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 27
21 mai după 18,6 °C 55 % 69 km/h 11,9 mm Foarte scăzut 3

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 25,3 și o umiditate minimă de 13 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 19.

FWI la pornire 25,3
Umiditate minimă 13 %
Zile fără ploaie 10
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Rokytne, mai 2026
884 ha 2 zile FWI 26,5 Umiditate min. 16 % la 86 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 6,8 mm pe 8 mai.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
260 ha
suprafață mediană
11 %
au trecut de 1.000 ha
2,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 19)

A rămas sub gemenii săi: 152 ha față de o mediană de 260 ha. A durat 2 zile, față de 2 zile.

La 2 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

11,9 mmprima ploaie
21 maia doua zi după final
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 mai, iar pe 21 mai au căzut 11,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 19, cu o mediană de 2,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 mai 2022
După · 27 mai 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 20 mai 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 11 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,511 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1019 µg/m³
17 mai19 mai21 mai23 mai
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Zarichne?
Copernicus îl datează între 19 mai 2022 și 20 mai 2022: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 152 hectare (1,5 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Zarichne (104 ha, 0,1 %); Volodymyrets (48 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Zarichne și s-a oprit la 14,1 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,1 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 27, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 260 ha; 11 % au trecut de 1.000 ha. La 2 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 3 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.