Incendiul de la Yungay, aprilie 2025
Yungay, Pemuco
Stins · ultima măsurătoare pe 9 apr. 2025
Focul a pornit pe 7 aprilie 2025 în Yungay, Chile, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 3 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.340 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 25-lea ca mărime din Región de Ñuble din 2016 (din 45 cu pagină). Al 18-lea din Chile în 2025, din 33.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
1.340ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
7 apr. 2025 – 9 apr. 2025
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
3zile
De pe 7 apr. 2025 până pe 9 apr. 2025: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
7 apr. 2025 – 9 apr. 2025
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
7 apr. 2025
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
7 apr. 2025
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Pericol la început
model
7,6FWI · scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 7.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
22,7°C · 57 % UR
Maxima de 22,7 °C și umiditatea minimă de 57 % pe 8 aprilie 2025; rafale de 31 km/h pe 7 aprilie 2025.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 40persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 1,1 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei yungay-2025-04.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2025-04-07
0
0
21,9
6,6
53
14,8
31
0
7,6
bajo
1
2025-04-08
0
0
22,7
8,6
57
12,1
20,5
0
7,2
bajo
1
2025-04-09
0
0
17,5
9,1
66
14,8
29,5
0
7,3
bajo
1
2025-04-10
0
0
14,1
7,7
61
21,1
38,2
24,4
0,1
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Pentru acest incendiu avem perimetrul GWIS, dar încă nu punctele fierbinți: NASA publică arhiva anuală abia după încheierea anului. Când va fi disponibilă, fișa le preia singură.
Suprafață arsă
1.340ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
3zile
7 apr. 2025 – 9 apr. 2025
Comune afectate
2
comune
A început pe
7 apr.
2025
Pericol la început
8
Scăzut · indice FWI
Unde a ars
Pe ce vreme a ars
23°maximă
31km/h · rafală maximă
53%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 7 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 24,4 mm pe 10 apr..
Zona mai arsese
92 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 396 ha în 2017, 187 ha în 2018, 350 ha în 2019, 189 ha în 2020, 653 ha în 2021, 482 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.233 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită1,1ha
Locuitori≈ 40
În perimetru se aflau aproximativ 1,1 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
7 apr.
21,9 °C
53 %
31 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
8 apr.
22,7 °C
57 %
20 km/h
0,0 mm
Scăzut 7
9 apr.
17,5 °C
66 %
30 km/h
0,0 mm
Scăzut 7
10 apr. după
14,1 °C
61 %
38 km/h
24,4 mm
Foarte scăzut 0
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 7,6 și o umiditate minimă de 53 %; înainte: 7 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 32.
FWI la pornire7,6
Umiditate minimă53 %
Zile fără ploaie7
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Yungay, aprilie 2025
1.340 ha3 zileFWI 7,6Umiditate min. 53 %
Incendiul de la El Carmen, martie 2017
1.194 ha9 zileFWI 9,1Umiditate min. 48 %la 10 km, în 2017
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.340 ha față de o mediană de 1.387 ha) și a durat 3 zile, față de 6 zile.
La 7 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 7,0 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
24,4 mmprima ploaie
10 apr.a doua zi după final
31km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 9 apr., iar pe 10 apr. au căzut 24,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 25 din 32, cu o mediană de 7,0 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 31 mar. 2025
După · 16 apr. 2025
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 9 aprilie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 91 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 64: de 4,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,591µg/m³
Zile peste prag7zile
PM1092µg/m³
Grosime optică0,57
OMS 15
5 apr.7 apr.9 apr.11 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
GWIS (Copernicus) îl datează între 7 aprilie 2025 și 9 aprilie 2025: 3 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.340 hectare (13,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Yungay (1.113 ha, 1,4 %); Pemuco (250 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 22,7 °C, o umiditate minimă de 53 % și rafale de 31 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 8, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Chile (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 32. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 1.387 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 7 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 7,0 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.